POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozdelenie a odpredaj polovice bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Rozdelenie a odpredaj polovice bytu

Dobrý deň, mám záujem predať polovicu 5-izbového bytu, ktorý vlastním spoločne so sestrou. Ona na predkupné právo vôbec nereagovala. Moju polovicu nechce odkúpiť a tiež nechce predať svoju polovicu. Ako mám postupovať v tomto prípade, keď chcem za svoju polovicu peniaze? Je možné predať aj svoj podiel 49 m2 samostatne? Ak áno, kto takéto odkúpenie vykonáva?

Odpoveď: Rozdelenie a odpredaj polovice bytu

Dobrý deň, v prípade ak Vaša sestra nevyužila svoje predkupné právo, môžete voľne disponovať so svojím spoluvlastníckym podielom a predať ho, avšak nie za nevýhodnejších podmienok oproti tým, za akých ste svoj podiel ponúkli svojej sestre. Ak ste sa so sestrou nedohodli na zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva, máte právo podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Keďže byt je v zásade nedeliteľná vec, súd môže prikázať byt Vašej sestre s povinnosťou poskytnúť Vám primeranú náhradu za váš podiel. Aby súd mohol prikázať byt len Vašej sestre a uložiť jej povinnosť poskytnúť Vám náhradu, vyžaduje sa jej súhlas. Ak by Vaša sestra s takýmto postupom na súde nesúhlasila, súd by nariadil predaj bytu a výťažok by rozdelil podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov.

Predaj bytu súdom (dražbou) však samozrejme nebude za trhovú cenu, ako keby ste ho predávali cez realitnú kanceláriu.

Konkrétnych 49 m2 predať nemôžete, pretože spoluvlastníctvo je ideálne.