Máte
otázku?

Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

Dobry den, chcela by som sa opytat: Cakam babo s priatelom, ale rozisli sme sa. Chcem, aby dieta malo moje priezvisko, ale chcem aby ho uviedli do rodneho listu ako otca. Moze on s tymto nesuhlasit? A ako by to asi dopadlo keby to dal na sud?

Odpoveď: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

Dobrý deň,

právna úprava mena a priezviska dieťaťa je obsiahnutá primárne v § 40 zákona č. 36/2005 Z. z. v účinnom znení (Zákon o rodine). 

Ak rodičia dieťaťa nemajú spoločné priezvisko a nie sú manželmi, mali by sa rodičia spoločne dohodnúť na jeho mene aj priezvisku. Slovenská rodinnoprávna úprava je totiž založená na tom, že obidvaja rodičia majú k dieťaťu rovnaké rodičovské práva ako aj povinnosti, a to v rovnakom rozsahu. Zákon o rodine z uvedeného dôvodu neumožňuje, aby v prípade, ak sa rodičia nedohodnú na priezvisku dieťaťa, priezvisko určila napr. len matka alebo len otec. Ak sa dohodnú rodičia dieťaťa na jeho priezvisku, sú povinní podľa § 40 ods. 2 Zákona o rodine túto vzájomnú dohodu oznámiť matričnému úradu, a to do troch dní od narodenia dieťaťa.

Ak sa rodičia dieťaťa nedohodnú na jeho priezvisku, podľa § 40 ods. 3 Zákona o rodine v takomto prípade o priezvisku dieťaťa rozhoduje súd. Výsledok tohto konania nemožno predpovedať, z aplikačnej praxe sú známe prípady, keď súd určil dieťaťu priezvisko matky ako aj prípady, keď súd určil dieťaťu priezvisko otca. Rozhodnutie súdu závisí vždy od viacerých okolností daného prípadu, pričom súd sa pri rozhodovaní riadi najlepším záujmom dieťaťa.

Trápi vás "Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke (Rodinné právo)

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, aké sú možnosti pre určenie priezviska, ak som rozvedená a meno mám po predošlom manželovi, čakám dieťa, ale otca nebudem zapisovať do rodného listu, ale zároveň nechcem, aby dieťa malo priezvisko po bývalom manželovi. Môžem dať dieťaťu moje priezvisko za slobodna?

Odpoveď: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

(odpoveď odoslaná: 24.11.2022)

Dobrý deň,

v zmysle zákona o mene a priezvisku platí, že ak  otec dieťaťa nie je známy v čase jeho narodenia, dieťa nadobúda priezvisko matky, ktoré má matka v čase jeho narodenia. Súčasne platí, že do času, kým nie je určené otcovstvo, dieťa nadobúda priezvisko, ktoré má matka v čase jeho narodenia. 

Vzhľadom na uvedené, ak ste si po rozvode nevzali naspäť svoje rodné priezvisko, potom nemôžete dieťaťu určiť iné priezvisko. V takomto prípade by potom prichádzalo do úvahy požiadať následne po narodení dieťaťa okresný úrad o povolenie zmeny priezviska vášho maloletého dieťaťa z dôvodov hodných osobitného zreteľa, a síce, že maloleté dieťa nie je dieťaťom muža, ktorého priezvisko nosí a navrhujete, aby mu bolo povolené nosiť vaše rodné priezvisko. Žiadosť musí byť teda písomná, pričom ak okresný úrad zmenu povolí, matrika vykoná vášmu dieťaťu zápis nového priezviska. 

Druhou možnosťou je, aby ste si zmenili priezvisko na to za slobodna skôr ako sa dieťa narodí. V takomto prípade dieťa nadobudne po pôrode automaticky vaše rodné priezvisko. 


Podotázka: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Mňa by zaujímalo ako to bude s priezviskom dieťaťa keď s priateľom nie sme manželia. Prizná otcovstvo ešte pred narodením, ale dohodneme sa na priezvisku po matke. Ako to vlastne bude keď sa v budúcnosti zosobášime? Dieťa dostane priezvisko, na ktorom sa dohodneme pri sobáši? Keď sa dohodneme na priatelovom priezvisku. Alebo dieťaťu ostane priezvisko po matke a bude to treba nejako osobitne zložito riešiť?

Odpoveď: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

(odpoveď odoslaná: 08.01.2021)

Dobrý deň,
áno, ak uzavriete manželstvo, dieťa bude mať naďalej určené priezvisko. Zákon o mene a priezvisku však predpokladá situácie, kedy rodičia dodatočne (po pôrode) uzavrú manželstvo. Zákon pripúšťa zmenu priezviska dieťaťa, a to bez toho, aby o tom rozhodol správny orgán. Postačuje ak po uzavretí manželstva predložíte na matrike sobášny list, rodný list dieťaťa a požiadate o vykonanie zmeny v jeho priezvisku.


Podotázka: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke (Rodinné právo)

Co ak sa ani potom nedohodneme k comu sa sud prikloni viac?

Odpoveď: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

(odpoveď odoslaná: 03.10.2016)

Dobrý deň,

ak by ste sa s otcom dieťaťa nedohodli na priezvisku a o tejto otázke by rozhodoval súd, pri určovaní by sa priklonil k priezvisku toho rodiča, ktorého priezvisko bude viac v záujme maloletého dieťaťa.

Súd totiž pri rozhodovaní o všetkom, čo sa týka dieťaťa, vždy rozhoduje predovšetkým podľa toho, čo je v najlepšom záujme dieťaťa. Najlepší záujem dieťaťa je preto rozhodujúcim kritériom a východiskom aj pri určovaní priezviska dieťaťa.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku