POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Očakávam dieťa s priateľom, ale rozíšli sme sa. Chcem, aby dieťa malo moje priezvisko, zároveň by som však chcela, aby bol uvedený v rodnom liste ako otec. Môže on s týmto nesúhlasiť? A aké by boli dôsledky, keby sa rozhodol túto záležitosť riešiť na súde?

Odpoveď: Priezvisko dieťaťa narodeného mimo manželstva po matke

Dobrý deň,

právna úprava mena a priezviska dieťaťa je obsiahnutá primárne v § 40 zákona č. 36/2005 Z. z. v účinnom znení (Zákon o rodine).

Ak rodičia dieťaťa nemajú spoločné priezvisko a nie sú manželmi, mali by sa rodičia spoločne dohodnúť na jeho mene aj priezvisku. Slovenská rodinnoprávna úprava je totiž založená na tom, že obidvaja rodičia majú k dieťaťu rovnaké rodičovské práva ako aj povinnosti, a to v rovnakom rozsahu. Zákon o rodine z uvedeného dôvodu neumožňuje, aby v prípade, ak sa rodičia nedohodnú na priezvisku dieťaťa, priezvisko určila napr. len matka alebo len otec. Ak sa dohodnú rodičia dieťaťa na jeho priezvisku, sú povinní podľa § 40 ods. 2 Zákona o rodine túto vzájomnú dohodu oznámiť matričnému úradu, a to do troch dní od narodenia dieťaťa.

Ak sa rodičia dieťaťa nedohodnú na jeho priezvisku, podľa § 40 ods. 3 Zákona o rodine v takomto prípade o priezvisku dieťaťa rozhoduje súd. Výsledok tohto konania nemožno predpovedať, z aplikačnej praxe sú známe prípady, keď súd určil dieťaťu priezvisko matky ako aj prípady, keď súd určil dieťaťu priezvisko otca. Rozhodnutie súdu závisí vždy od viacerých okolností daného prípadu, pričom súd sa pri rozhodovaní riadi najlepším záujmom dieťaťa.