Rozchod a vysporiadanie bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Rozchod a vysporiadanie bytu

Dobrý deň, s priateľkou sme si kúpili byt v pôvodnom stave za 84 000 €, pričom vlastníctvo je rozdelené na polovicu pre každého z nás. Ona vložila 20 000 € v hotovosti a zvyšok, teda 64 000 €, sme financovali prostredníctvom hypotéky, ktorá je na moje meno, s štátnym príspevkom pre mladých. Ona nie je spoludlžníkom. Byt sme úplne zrekonštruovali a momentálne má hodnotu približne 100 000 €. Bydlíme tu spolu s jej dcérou (19 rokov), ktorá študuje, a jej synom (26 rokov), ktorý pracuje. Platiť hypotéku, televízor, internet, elektrickú energiu a plyn (približne 370 €) + auto zapísané na moje meno (130 €) je moja zodpovednosť. Ona zase platí nájomné (200 €), potraviny, drogériu a ostatné potrebné veci. Jej syn prispieva na stravu a nájomné mesačne sumou 100 €. Teraz sa chce rozísť a chcela by si ponechať byt. Jej syn by prevzal na seba hypotéku. Rád by som vedel, na čo mám v takomto prípade nárok, keby som po dohode odišiel z bytu a nevzal by som so sebou skoro nič. Ak sa nedohodneme, pravdepodobne budeme musieť situáciu riešiť súdne. Ako by to v takom prípade bolo s hypotékou? Dodávam, že nie sme manželia. Dúfam, že ste ma pochopili, pretože som z toho už nervózny. Ona si začína žiť vlastný život, pravdepodobne s niekým iným. Vopred vám veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Rozchod a vysporiadanie bytu

Dobrý deň, pre presné určenie na čo všetko máte po rozchode nárok v súvislosti s vysporiadaním bytu, tak je dôležité vedieť, kedy sa stali udalosti, ktoré ste uviedli. Podľa toho sa určí, či niektoré nároky už nie sú premlčané. Tiež je dôležité, ako ste kupovali hnuteľné veci, či sú Vaše alebo patria jej alebo sú spoločné.

Pokiaľ ide o hypotéku, tak tá je Vaša a ona nie je a ani nebude povinná ju splácať. Ak chcete, zavolajte mi a preberieme to telefonicky, prípadne na osobnom stretnutí.