Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.12.2019)
Dobrý deň,
odpoveď na Vami položenú otázku obsahuje ust. § 470 Obč. zákonníka :
"Prechod dlhov
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že pokiaľ ste neboli dedičom nezodpovedáte za dlhy poručiteľa, za ktoré zodpovedajú dedičia v zmysle cit. ust. § 470 Obč. zákonníka.
Citujeme z uznesenia NS SR, z 29. 9. 2010, sp. zn. 4 Obo 74/2010 :
"Zodpovednosť má iba ten dedič, ktorý skutočne dedičstvo nadobudol. Kto dedil a v akej hodnote, je známe a aj potvrdené rozhodnutím súdu o dedičstve alebo osvedčením o dedičstve, ktoré vydá notár. Z týchto rozhodnutí je zrejmé, v akej (čistej) hodnote dedič dedičstvo nadobudol."
Z otázky nie je zrejmé, či nie ste neboli ručiteľkou za dlhy poručiteľa; pokiaľ by ste boli ručiteľkou za dlhy poručiteľa, nie ste síce účastníkom dedič. konania, ale veriteľ by sa mohol domáhať uhradenia dlhu od Vás ako ručiteľky a Vy v prípade uhradenia dlhu následne od dedičov vymáhať uhradený dlh za poručiteľa.
Podľa ust. § 550 Obč. zákonníka platí :
"Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi."
JUDr. Milan Ficek, advokát