Nároky po rozchode partnerov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Nároky po rozchode partnerov

Dobrý deň. Po desiatich rokoch spoločného života sa s partnerkou rozchádzame. Naša situácia je špecifická v tom, že nie sme manželia a spolu nemáme ani deti. Ďalej nevlastníme žiaden spoločný majetok; všetko, čo vlastníme, sme si do vzťahu priniesli už na jeho začiatku, a drobné veci si rovnomerne rozdelíme. Napriek tomu som na Slovensku majiteľom niekoľkých nehnuteľností, ktoré som získal už pred začiatkom nášho vzťahu. Chcel by som sa opýtať, či môže moja bývalá partnerka od mňa cez súd na Slovensku niečo vyžiadať. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Nároky po rozchode partnerov

Dobrý deň. Pokiaľ ste s partnerkou neboli zosobášení, nevzniklo medzi Vami bezpodielové spoluvlastníctvo. Veci, ktoré ste kúpili spoločne, ste preto mohli nadobudnúť jedine do podielového spoluvlastníctva. Z tohto dôvodu prichádza po rozchode nezosobášených partnerov do úvahy jedine vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. To sa však netýka vecí, ktorých výlučným vlastníkom je jeden z partnerov (vo Vašom prípade najmä nehnuteľností, ku ktorým ste vlastníctvo nadobudli ešte pred začiatkom Vášho vzťahu).