Vysporiadanie majetku po rozchode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 23. 8. 2016

Otázka: Vysporiadanie majetku po rozchode

Dobrý deň, poprosím o pomoc ako postupovať pri vysporiadaní po rozchode. S partnerom sme si pred troma rokmi kúpili domček. Dlžník pri úvere som iba ja (partner oficiálne zarába 64€)ale majiteľmi sme obaja 1/1. Založená je iná nehnuteľnosť (byt známeho). Splátky idú z môjho účtu, partner mi dával 100€ zo 170€ na ruku bez dokladu. Investoval tam dosť peňazí, vyčíslil to na 20000€, doklady ale nemá. Partner v dome býva s dcerou bez trvalého pobytu. Ja som v dome nikdy nebývala. Teraz odmieta platiť aj tých 100€ a dohodnúť sa s ním rozumne nedá. Nemáme uzatvorenú žiadnu zmluvu. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Dobrý deň, ak ste neboli zosobášení (čo predpokladám) nemohli ste nadobudnúť nehnuteľnosť do podielu 1/1. Pretože takýto podiel môžu nadobudnúť iba manželia. Predpokladám teda, že ste podieloví spoluvlastníci o veľkosti podielu 1/2 a 1/2. Je to tak?.

 

Ak ste neboli zosobášení, potom plynutie času má pre Vás nepriaznivý dopad. Pretože, úver je len na Vás. On nie je na úvere ako dlžník ale má podiel 1/2. To znamená, že by mohol žiadať vyplatiť 1/2 z tohto domu a úver by zostal na Vás. Vy ste v podstate za neho zaplatili pri kúpe jeho povinnosť. On mal zaplatiť tiež 1/2 z kúpnej ceny. 

 

Tu zohráva veľkú rolu premlčanie Vášho nároku (t.j. nároku za to, že ste za neho zaplatili 1/2 kúpnej ceny).

 

Jeho výpočty o investíciách do nehnuteľnosti, ak nemá doklady a nedá sa to preukázať môžete ignorovať.

 

Berte do úvahy aj to, že on nemá dôvod sa s Vami dohodnúť, nakoľko mu tento stav pravdepodobne vyhovuje. Vy platíte úver, plynie premlčacia lehota (ktorú neskôr on využije proti Vám) a navyše on býva v dome s dcérou, nechce platiť.

 

Skúste sa s ním dohodnúť, čo ďalej. Ale ak sa nebude chcieť dohodnúť, odporúčam to určite riešiť kvôli tomu premlčaniu. 

 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sme boli manželia 9 rokov a posledný rok dostal manžel darovacou zmluvou byt, v ktorom sme spoločne žili a spoločne do neho investovali, či môžem žiadať, aby ma z časti vyplatil.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.04.2020)

Dobrý deň,

 

ak byt nadobudol darovaním, pôjde o jeho výlučný majetok, takže tento sa nebude po rozvode vysporiadavať. Ak ste ale počas trvania manželstva vykonali do bytu investície zo spoločných prostriedokv, môžete si nárokovať to, čo sa investovalo na byt zo spoločných prostriedkov oboch manželov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Zdravím. V roku 2017 som si bral s priateľkou hypotéku na byt, no akurát sa rozchádzame. Nie sme zobratí, no ja si byt chcem nechať s čím ona súhlasí, len by som chcel vedieť na akú sumu má právo. Byt mal hodnotu 75000 €, keď sme ho brali, no ceny nehnuteľnosti šli hore a myslím, že teraz môže mať o 15-20000 € vyššiu hodnotu - ma to nejaký vplyv no sumu čo by som jej mal vyplatiť alebo je to bezpredmetné? Vyplatiť by som jej chcel vlastne polovicu z toho, čo sme doteraz zaplatili. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.03.2020)

Dobrý deň. Situáciu treba vnímať v dvoch rovinách, a to v rovine spoluvlastníckeho práva, v zmysle ktorého máte predpokladám obaja podiely o veľkosti 1/2 k celku a v rovine záväzku vyplývajúceho z hypotekárneho úveru (tam ste predpokladám obaja spoludlžníkmi).

V zásade je na Vás, ako sa vysporiadate, tzn. nie je vylúčené, aby ste bývalej partnerke vyplatili aj len alikvótnu časť sumy zaplatenej na hypotéke. Z jej uhla pohľadu by to ale bolo nevýhodné, pretože ako spoluvlastníčka má nárok na 1/2 hodnoty bytu. Z tohto dôvodu teda treba konštatovať, že aj zvýšenie hodnoty bytu je pri spravodlivom vysporiadaní relevantné a treba ho zohľadniť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Pekný deň prajem. Rad by som sa opýtal ohľadom mojej situácie. Máme spolu s ex-partnerkou hypotéku na byt (45000e). Zostatok hypotéky je 39000e. Vyhodila ma z bytu a nechce sa dohodnúť na vyplatení. Chce ma vyplatiť sumou len 12. 500e a predajná cena bytu je
cca 90000e. Nárokuje si, že investovala do bytu 7000e a moje investície do bytu čo bolo cca 3000eur+práca(ktorú som odviedol asi 90% prerábky)do úvahy neberie, lebo všetky bločky má ona aj to nie všetko, pretože asi 30% zo sumy 7000e som vybavil bez papiera. Nárokuje si aj na moje ušetrené peniaze na účte a chce aj polovicu auta. Môžete mi poradiť ako postupovať a na čo má ona a ja nárok? Ďakujem pekne a prajem pekný deň.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.02.2020)

Dobrý deň, nakoľko ste nemali uzavreté manželstvo, jednotlivé nároky budú závisieť od toho, v koho vlastníctve sú jednotlivé veci. Neuviedli ste, či byt vlastníte v podiele 1/2 obaja alebo je iba jej. Rovnako vo vzťahu k motorovému vozidlu. Ak ste ho kúpili Vy, z vlastných prostriedkov, hoci počas spolužitia, patrí iba Vám a ona nemá nárok na 1/2 hodnoty auta. To je podstatný rozdiel medzi majetkovým vyporiadaním manželov a majetkovým vyporiadaním partnerov. Čo sa týka jednotlivých investícií, tu treba vziať do úvahy opäť vlastnícke právo k nehnuteľnosti a následne aj skutočnosť, či jednotlivé investície boli nutné (napríklad oprava zatekajúcich okien) alebo neboli nevyhnuté a slúžili iba na zvýšenie komfortu bývania. Treba však uviesť, že podľa súdnej praxe pri takýchto investíciách nie je možné zohľadňovať prácu jedného alebo druhého partnera pri vyporiadaní. V prípade záujmu o podrobnejšie posúdenie tejto veci nás môžete kontaktovať a poskytneme Vám kontakt na nášho spolupracujúceho advokáta v Trenčíne.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať rozchádzam sa s priateľkou, s ktorou mám dve 5 ročne deti. Prvé dva roky sme bývali na byte, ktorého bola vlastnícka iba ona. Následne po dvoch rokoch sa byt predal a začal som riešiť dom, výlučne iba na seba ako aj pozemok aj dom, ktorý ešte neni skolaudovaný a hypotéka je iba výlučne na mňa. Teraz po troch rokoch bývania v neskolaudovanom dome sa odsťahovala aj s deťmi k svojej mame. Všetko čo sa týka okolo domu od úveru až po elektrinu platím celú dobu iba ja. Chcem sa spýtať, či ma právo si nárokovať niečo s domu, aj keď nič neplatila iba bývala? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.02.2020)

Dobrý deň,

spolužitie ako druh a družka nezakladá sám osobe spoluvlastnícky vzťah, či už podielové alebo bezpodielové spoluvlastníctvo, ktoré môže vzniknúť len medzi manželmi.
Ak ste ako vlastník nehnuteľnosti zapísaný v KN, ste jediným vlastníkom.
V otázke uvádzate, že priateľka byt, ktorý bol jej vlastníctvom predala, nepíšete však následné použitie fin. prostriedkov z predaja bytu. Ak prostriedky z predaja bytu priateľky boli použité na kúpu nehnuteľnosti, ktorá je vo Vašom vlastníctve, potom ona v podstate investovala do cudzej nehnuteľnosti a na Vašej strane vzniklo bezdôvodné obohatenie, ak ste sa nedohodli inak. Myslí sa tým prípad, že by Vám tie peniaze napr. darovala.

Podľa ust. § 107 Obč. zákonníka platí :

"(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.

(2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo."


Ak je alternatíva tá, že peniaze z predaja bytu si priateľka ponechala, a na Vašu nehnuteľnosť z týchto peňazí nebolo nič  použité, nie ste povinný jej nič vrátiť.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Prosím Vás chcem sa spýtať priateľ mi kúpil linku, sporák a práčku na splátky. Rozišli sme sa a chce odo mňa, aby som veci splácala ja inak mi ich zoberie ja som mu ale počas vzťahu kúpila auto, ktoré som naňho prepísala a pomohla z vyplateniu dlhou jeho. Má nárok dôjsť a zobrať mi tieto veci ak mám doklad o kúpe a na splátkovej listine je napísaný on? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.11.2019)

Dobrý deň, 
v otázke uvádzate, že priateľ kúpil kuch. linku, sporák a práčku, pričom Vy máte doklad o kúpe a pôžička v obchode je na jeho meno. Vy ste priateľovi kúpili auto a pomohli uhradiť dlhy; otázkou je či o uvedenom máte aj písomné doklady resp. doklad preukazujúci zaplatenie kúpnej ceny auta a úhradu dlhov.
Riešením pre Vás je spísať zmluvu o urovnaní podľa ust. § 585 Obč. zákonníka, v ktorej by ste si upravili práva medzi Vami a dohodli ďalší postup, hlavne to kto komu koľko dlhuje spolu s uznaním dlhu.
Na spísanie dohody odporúčame kontaktovať advokáta.
Pokiaľ ide o vzatie linky a ostatného zariadenia priateľom, tu uvádzame, že nie ste povinná ho do Vášho bytu vpustiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako postupovať, čo najvhodnejšie. Žijem spolu s partnerom v byte, ktorý je ešte stále napísaný v liste vlastníctva na partnera a jeho exmanželku. Prebehol rozvod,ale nie majetkové vyrovnanie. My s partnerom nie sme zosobášení. No, ja investujem do bytu svoje peniaze na rekonštrukciu. Vzhľadom na vyššie uvedené fakty, že ja investujem momentálne aj v budúcnosti peniaze do bytu, ktorý nie je môj a v prípade, že by sme sa s partnerom rozišli alebo prípadne v majetkovom vysporiadaní by neprišlo k dohode( že byt bude partnerov, lebo ho nadobudol ešte pred vstupom do manželstva)? Mame uzavrieť nejakú zmluvu o vysporiadaní peňazí po prípadnom rozchode? Alebo je vhodnejší variant - sobáš? keďže mame spolu dcéru, a teda uvažujeme spolu žiť, tak hľadám spôsob ako neprist o bývanie s dcérou a aj o peniaze, ktoré tam investujem. Ďakujem za názorové stanovisko.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.10.2019)

Dobrý deň,

v otázke uvádzate, že ste vložili fin. prostriedky do nehnuteľnosti, ktorá je zrejme v BSM Vášho priateľa a jeho bývalej manželky. Nepíšete kedy došlo k rozvodu manželstva.
Z uvedeného vyplýva, že v podstate investujete do cudzej nehnuteľnosti. 

Riešením vo Vašom prípade nateraz by bolo zdokumentovanie stavu bytu pred rekonštrukciou a následný stav po rekonštrukcii a spísať s priateľom dohodu o jeho súhlase s investíciami do nehnuteľnosti a ich rozsah z hľadiska finančného vyjadrenia a v prípade, že by došlo k rozchodu, investície v dohodnutom rozsahu Vám vráti. 
Prípadne môžete uzatvoriť zmluvu o uzatvorení bud. zmluvy, že po vyporiadaní BSM bude uzatvorená darovacia zmluva v súčasne dohodnutom rozsahu podielu na nej.
Poznamenávame, že ak by ste aj teraz uzatvorili manželstvo, byt nebude patriť do BSM zo zákona v zmysle ust. § 143 Obč. zákonníka.
Najprv je teda potrebné vyporiadať BSM resp. aspoň uvedený byt s bývalou manželkou Vášho priateľa. Ak by sa Váš priateľ a jeho bývalá manželka v zmysle ust. § 149 Obč. zákonníka dohodli na vyporiadaní bytu v BSM tak, že byt nadobudne Váš priateľ, túto dohodu o vyporiadaní bytu by museli nechať zavkladovať do katastra nehnuteľností, keďže dohoda nadobúda účinnosť až vkladom do katastra nehnuteľností.

Následne v prípade uzatvorenia manželstva s Vami by ste mohli formou notárskej zápisnice podľa § 142a/ Obč. zákonníka rozšíriť BSM o tento byt a teda byt by spadal už do Vášho BSM.

Na spísanie dohôd odporúčame kontaktovať advokáta. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s priateľkou kupujeme dom za 135 000 berieme si hypotéku 117 000 a zvyšnú časť budem doplácať zo zdedených 50 000. Na dokončenie domu a zariadenie nám ostane 32 000 které do domu investujem. Prosím Vás akú zmluvu mame medzi sebou podpísať, aby som v prípade rozchodu o tie peniaze neprišiel. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.08.2019)

Dobrý deň,

ak ste neboli zosobášení, nemôžete  nadobudnúť nehnuteľnosť do podielu 1/1. Pretože takýto podiel môžu nadobudnúť iba manželia. Predpokladám teda, že teda budete podieloví spoluvlastníci o veľkosti podielu 1/2 a 1/2

V prípade rozchodu s partnerkou si medzi sebou môžete uzavrieť akúsi dohodu pre prípad rozchodu. Ide o nepomenovanú zmluvu, ktorú je možné uzavrieť podľa občianskeho zákonníka. V dohode si môžete dojednať všetko na čom sa dohodnete, a teda aj to, že po rozchode vám určitú časť alebo všetky peniaze vráti, prípadne sa dohodne i na splátkach hypotéky (splatnosť dokedy vám bude dávať financie na splátky), pokiaľ na nej nie je uvedená ako dlžník i partnerka.

Po rozchode bude potrebné riešiť aj vyporiadanie podielového spoluvlastníctva k bytu, a v rámci neho si viete vyporiadať i úver, ak by bol spoločný. Vaše spoluvlastníctvo bytu môžete vyporiadať dohodou o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, ktorej súčasťou môže byť aj vyporiadanie úveru, v ktorom sa dohodnete, kto z Vás sa stane výlučným vlastníkom bytu, kto bude výlučne splácať hypotéku, ktorou je byt zaťažený a prípadne kto ktomu vyplatí vyrovnací podiel a v akej výške.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rad by som sa spýtal na problém, ktorý sa týka rozchodu s mojou partnerkou. Rozišli sme sa po viac ako 20 rokoch. Predtým som býval v garsonke, ktorú som predal, peniaze šli do spoločného auta, a tak som sa nasťahoval do jej bytu. Pracujem v zahraničí, a tak mi bolo len telefonicky povedané, že auto je po havárii zlikvidované. Ďalšie auto sme si kúpili, potreboval som ho na cesty za prácou. Je napísané na expartnerku. Problémy nastali, keď sa dozvedela, že už nie som sám, útočí na mňa, že ma zažaluje za krádež tohoto auta. Mám možnosť sa nejak brániť? Do bytu som roky investoval, prestavoval, urobil krb a teraz nemám právo na žiadne odstupné? Byt je ale tiež napísaný na expartneruku, mám tam trvalé bydlisko. Vopred ďakujem za Vaše rady. Zdraví Peter, Vysoké Tatry.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.12.2018)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Vzhľadom na okolnosť, že nie ste manželia, nevzniklo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ale len podielové spoluvlastníctvo.
V otázke uvádzate predaj a následnú kúpu niektorých vecí :
1./ Predaj Vašej garsónky a kúpa auta, s tým, že Vám bolo oznámené telefonicky, že auto bolo po havárii zošrotované. Usudzujeme, že auto bolo v evidencii MV SR na meno Vašej priateľky.
2./ Ďalšie auto vedené v evidencii na meno Vašej priateľky, ktoré teraz užívate Vy.

Nepíšete v otázke kedy došlo ku kúpe osobných áut a predaju Vašej garsónky s následnými investíciami do bytu Vašej priateľky, predpokladáme, že nemáte žiadnu písomnú dohodu, avšak máte aspoň doklady o kúpe jednotlivých vecí Vami /platby cez banku platobnou kartou/.  Poznamenávame, že rekonštrukciou bytu ste investovali Vaše finančné prostriedky do cudzej nehnuteľnosti a to, že v byte máte trvalé bydlisko Vám nezakladá vlastnícke právo k bytu.

Predpokladáme, že všetky doklady potrebné na vedenie MV máte pri sebe v prípade cestnej kontroly.

Oznámenie o krádeži motorového vozidla by Vaša priateľka síce mohla podať, ale súčasne by musela uviesť kedy ku "krádeži" došlo a podaním trestného oznámenia by sa dopustila trestného činu krivého obvinenia. 

Aj keď občiansky zákonník nevyžaduje na vznik podielového spoluvlastníctva písomnú dohodu, bolo by vecou dokazovania na súde kto, koľko a kedy vec/-i kúpil.

Odporúčame Vám spočítať Vaše investície do majetku, ktorý ste nadobudli počas Vášho vzťahu, vrátane havarovaného vozidla, vec konzultovať sa advokátom a následne bývalej priateľke predložiť dohodu o vyporiadaní. Sme názoru, že na vec sa vzťahuje lehota dvoch rokov podľa ust. § 107 Občianskeho zákonníka (citujeme) :

"(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.

(2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.

(3) Ak sú účastníci neplatnej alebo zrušenej zmluvy povinní navzájom si vrátiť všetko, čo podľa nej dostali, prihliadne súd na námietku premlčania len vtedy, ak by aj druhý účastník mohol premlčanie namietať."

Vo Váš neprospech z hľadiska právneho je v súčasnosti tá okolnosť, že auto, ktoré používate teraz, ale  je vedené v evidencii na meno Vašej priateľky a byt je v jej výlučnom vlastníctve, pričom do tohto bytu ste investovali.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, pred 6 rokmi sme s priateľom kúpili byt, hypotéku sme brali spoločne, podiel nehnuteľnosti 1/2 každý. O rok na to sme sa zobrali a tento rok sme sa rozviedli. Patrí táto nehnuteľnosť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.09.2018)

Dobrý deň, nakoľko ste nehnuteľnosť nadobudli pred uzavretím manželstva a rovnako ste vzali úver spoločne pred uzavretím manželstva, ani jedna táto vec, resp. dlh nepatrí do BSM. V prípade budúceho vyporiadania tohto majetku sa na vysporiadanie uplatnia ustanovenia týkajúce sa podielového spoluvlastníctva, resp. solidárneho dlhu viacerých dlžníkov. Ak sa bude v budúcnosti zároveň vyporiadavať majetok patriaci do BSM a tento Vami vymenovaný majetok, budú sa riadiť odlišnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Ďakujem za odpoveď. Takže ak to správne chápem, máme každý nárok na polovicu a ak by som hypotéku prevzal na seba, partnerkina polovica by sa znížila a výšku nesplatenej hypotéky?

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.06.2018)

Dobrý deň. Vychádzajúc z výšky spoluvlastníckych podielov na nehnuteľnosti, ak každému spoluvlastníkovi patrí podiel o veľkosti 1/2 k celku, potom pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva tým spôsobom, že nehnuteľnosť sa stane výlučným vlastníkom len jedného z nich, druhý by mal mať voči nemu nárok na hodnotu zodpovedajúcu jeho spoluvlastníckemu podielu na nehnuteľnosti (tzn. 1/2 hodnoty nehnuteľnosti).

Na druhej strane ak sa k nehnuteľnosti viaže úver, je spravodlivé, ak sa jeho nesplatená časť zohľadní pri vyporiadaní spoluvlastníctva. Ten zo spoluvlastníkov, ktorý sa má stať výlučným vlastníkom by si mal prevziať úver na seba a naopak druhý (ustupujúci) spoluvlastník by mal byť z úveru vyňatý. O hodnotu nesplateného úveru by sa mala znížiť hodnota nehnuteľnosti a následne by sa mala z výslednej sumy určiť polovica, ktorá by predstavovala reálnu sumu, ktorá by mala byť z hľadiska spravodlivosti vyplatená ustupujúcemu spoluvlastníkovi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, máme s partnerkou postavený dom na hypotéku. Partnerka sa chce rozísť a chce vyplatiť. Ja by som chcel v dome ostať bývať, ale obávam sa, že bude chcieť polovicu ceny nehnuteľnosti. Dom má teraz samozrejme oveľa vyššiu hodnotu odhadujem cca 200000 euro. Hypotéka zostava cca 75000 euro. Máme spoločnú maloletú dcéru. Hlavný dlžník hypotéky je ona ja som spoludlžník. Vlastníctvo je 1/2 pre každého. Ako by som mal postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.06.2018)

Dobrý deň. Za Vami opísaných okolností, kedy ste s partnerkou podieloví spoluvlastníci nehnuteľnosti, každý o veľkosti podielu 1/2 k celku, Vám pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva nezostáva zrejme nič iné, než vyplatiť druhého spoluvlastníka sumou zodpovedajúcou jeho podielu na hodnote nehnuteľnosti. Vám na druhej strane zostane vo vlastníctve nehnuteľnosť ako taká.

Vzhľadom na to, že na nehnuteľnosť sa viaže aj hypotéka, je na mieste nesplatený zostatok hypotéky zohľadniť v prospech toho podielového spoluvlastníka, ktorému sa do vlastníctva dostane nehnuteľnosť a ktorý sa zároveň stane výlučným dlžníkom na hypotéke.

Pre úplnosť ešte dodám, že danú situáciu je potrebné riešiť komplexne, a to zrušením a vyporaidaním podielového spoluvlastníctva pokiaľ možno dohodou a súčasne zabezpečením prevodu hypotéky na jedného výlučného dlžníka (na toho podielového spoluvlastníka, ktorý sa stane výlučným vlastníkom nehnuteľnosti).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozchode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako sa bude deliť majetok pri rozvode v mojom prípade. Totiž na mojom súkromnom účte som mal ušetrené peniaze. Neskôr sme sa s manželkou zobrali a dohodli sme sa, že si postavíme dom. Na stavbu domu som použil všetky svoje peniaze z uvedeného súkromného účtu, takže na liste vlastníctva sme uvedení už ako manželia 1/1. Otázka znie, či pri rozvode bude súd brať v úvahu, že boli použité peniaze z môjho súkromného účtu na stavbu uvedeného domu, a teda po preukázaní z výpisov účtov, že tomu skutočne tak bolo si manželka nebude môcť nárokovať na tieto peniaze resp. tento majetok i napriek tomu, že je zapísaná na liste vlastníctva, alebo je to inak?

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozchode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.05.2018)

Dobrý deň, ak bola stavba sčasti financovaná z Vašich výlučných peňazí, patrí i tak do BSM (jedine, že by bola celá stavba financovaná iba z peňazí, ktoré ste mali už pred manželstvom). Tzn. že Vaša manželka podľa všetkého bude mať nárok na 1/2 hodnoty nehnuteľnosti. Na druhej strane však Vaše investície do nehnuteľnosti budete môcť požadovať vrátiť, a to z titulu tzv. vnosu do BSM. Každý z manželov, ktorý použil svoj výlučný majetok (majetok, ktorý vlastnil pred uzavretím manželstva) na spoločný majetok v manželstve, môže v rámci vyporiadania BSM v súlade s ustanovením § 150 OZ požadovať náhradu tohto majetku (dôležité je v tomto prípade dokazovanie a schopnosť preukázať, že peniaze ste mali už pred manželstvom a práve tie boli použité na stavbu nehnuteľnosti). Treba si však uvedomiť, že sa nežiada celá suma použitá z výlučného vlastníctva, ale iba jej polovica, a to z dôvodu, že ste investovali do spoločného majetku, na ktorom máte rovnaký podiel ako ona.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk