Predbežné opatrenie odovzdať dieťa do starostlivosti druhého rodiča

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Predbežné opatrenie odovzdať dieťa do starostlivosti druhého rodiča

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či môže súd predbežným opatrením rozhodnúť o odovzdaní dieťaťa do starostlivosti druhého rodiča. Dieťa bolo súdom zverené do starostlivosti mojej bývalej priateľke, ktorá sa však svojím nerozvážnym konaním dostala do väzenia. Vec potrebujem riešiť rýchlo, pretože dieťa zostalo samo so svojou nevlastnou 19-ročnou sestrou. Vyjde mi súd v ústrety? Rozhodne predbežným opatrením o tom, že dieťa má byť odovzdané do mojej starostlivosti?

Odpoveď: Predbežné opatrenie odovzdať dieťa do starostlivosti druhého rodiča

Dobrý deň, súd pri rozhodovaní v tomto prípade musí prihliadať na záujem dieťaťa. Pokiaľ je rodič, ktorému bolo dieťa zverené vo väzbe, druhý rodič má nielen právo ale aj povinnosť sa o dieťa postarať. Okrem predbežného opatrenia na odovzdanie dieťaťa do starostlivosti druhého rodiča Vám odporúčam podať aj návrh na zmenu zverenia.

Pripájam rozhodnutie Krajského súdu v Žiline sp. zn. 7CoP/5/2008:

Predbežné opatrenie je najtypickejší zabezpečovací prostriedok civilného procesu, ktorý sa uplatňuje v činnosti súdu pred začatím konania, ale aj v konaní o veci samej. Ide o provizórnu úpravu pomerov účastníkov konania s cieľom umožniť plynulý priebeh rozhodovania vo veci samej. Takéto rozhodnutie je len dočasné, obmedzuje sa na dosiahnutie predbežných účinkov, neprejudikuje výsledok konania pred súdom. Vydanie predbežného opatrenia predpokladá, aby sa aspoň osvedčila danosť práva (nároku) a aby neboli vážnejšie pochybnosti o potrebe predbežnej úpravy. Jedným zo základných predpokladov nariadenia predbežného opatrenia je v zmysle ustanovenia § 75 ods. 2 OSP aj odôvodnenie nebezpečenstva bezprostredne hroziacej ujmy.

Podľa ustanovenia § 76 ods. 1 písm. b) OSP predbežným opatrením súd môže účastníkovi uložiť najmä, aby odovzdal dieťa do starostlivosti druhého z rodičov alebo do starostlivosti toho, koho označí súd.

Obsah tohto predbežného opatrenia úzko súvisí s otázkou výchovy maloletého dieťaťa. Starostlivosť, ktorá môže byť obsahom predbežného opatrenia je inštitútom procesného práva a nie je totožná s výchovou. Odovzdanie maloletého dieťaťa do starostlivosti druhého z rodičov alebo do starostlivosti osoby, ktoré určí súd je faktickým opatrením, ktoré neanticipuje otázku budúcej výchovy. Odovzdanie do starostlivosti druhého z rodičov trvá dovtedy, kým súd nerozhodne o výchove maloletého dieťaťa.