POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môžem splnomocniť družku na prevzatie dieťaťa z materskej školy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Môžem splnomocniť družku na prevzatie dieťaťa z materskej školy?

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, ako mám postupovať v situácii, kedy moja partnerka musí vyzdvihnúť môjho syna zo škôlky počas môjho pracovného zaneprazdnenia. Stáva sa tak počas doby, keď mám syna zvereného do opatery. Exmanželka sa však odmieta poskytnúť škôlke splnomocnenie na prevzatie dieťaťa. Ďakujem vám za rýchlu odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Môžem splnomocniť družku na prevzatie dieťaťa z materskej školy?

Dobrý deň, dôležitou skutočnosťou je fakt, akým spôsobom sú upravené rodičovské práva a povinnosti v rozsudku o rozvode manželstva. Z pravidla však rodičovské práva a povinnosti, ktorými sú najmä sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa, zastupovanie maloletého dieťaťa, správa majetku maloletého dieťaťa, patria obom rodičom. Pri ich výkone sú rodičia povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa. V bežných veciach je preto oprávnený rozhodovať každý z rodičov samostatne, bez súhlasu druhého rodiča. V zmysle § 7 ods. 8 vyhlášky č. 306/2008 Z.z. o materskej škole, môže zákonný zástupca na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy písomne splnomocniť pedagogickým zamestnancom známu osobu. Podľa môjho názoru je splnomocnenie na prevzatie dieťaťa bežnou vecou, o ktorej ste oprávnený rozhodnúť samostatne.