Podielové spoluvlastníctvo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Podielové spoluvlastníctvo

Dobrý deň, môj otec má v pláne darovať mi pozemok. Z celkovej plochy pozemku vlastní 5/6, zatiaľ čo 1/6 vlastní jeho bratranec. V dedičskom vysporiadaní však nie je konkrétne uvedené, o ktoré časti pozemku sa jedná. My by sme chceli stavať na 5/6 tejto plochy. Ako by sme mali postupovať? Potrebujeme geodeta na vytýčenie pozemku? Musel by pritom byť aj bratranec, ktorý vlastní len 1/6 a musel by súhlasiť s vytýčením? Čo sa stane, ak nebude súhlasiť? S bratrancom nemáme žiadny kontakt, ani nevieme, či ešte žije a ak áno, kde. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

Dobrý deň. Darovanie 5/6 predmetného pozemku nepovažujem za problematické. Problematické však môže byť to, aby ste mohli stavať na spomínaných 5/6 pozemku. Podstata podielového spoluvlastníctva totiž tkvie v tom, že spoluvlastníci nevlastnia určité konkrétne časti veci, ale tzv. ideálny podiel. Ako podielový spoluvlastník teda nebudete vlastniť konkrétnu časť pozemku zodpovedajúcu výmere 5/6 z celého pozemku.

Pritom ak by ste chceli na pozemku stavať, potrebujete aj súhlas druhého spoluvlastníka, prípadne s ním môžete uzavrieť dohodu o zrušení a vyporiadaní pozemku, prípadne sa vyporiadania domáhať súdnou cestou.

Ak bude potrebné v rámci vyporiadania (či už na základe dohody alebo súdneho rozhodnutia) pozemok reálne rozdeliť, takéto rozdelenie bude realizované na základe geometrického plánu.