Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Podielové spoluvlastníctvo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Podielové spoluvlastníctvo

Dobrý deň, môj otec má v pláne darovať mi pozemok. Z celkovej plochy pozemku vlastní 5/6, zatiaľ čo 1/6 vlastní jeho bratranec. V dedičskom vysporiadaní však nie je konkrétne uvedené, o ktoré časti pozemku sa jedná. My by sme chceli stavať na 5/6 tejto plochy. Ako by sme mali postupovať? Potrebujeme geodeta na vytýčenie pozemku? Musel by pritom byť aj bratranec, ktorý vlastní len 1/6 a musel by súhlasiť s vytýčením? Čo sa stane, ak nebude súhlasiť? S bratrancom nemáme žiadny kontakt, ani nevieme, či ešte žije a ak áno, kde. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

Dobrý deň. Darovanie 5/6 predmetného pozemku nepovažujem za problematické. Problematické však môže byť to, aby ste mohli stavať na spomínaných 5/6 pozemku. Podstata podielového spoluvlastníctva totiž tkvie v tom, že spoluvlastníci nevlastnia určité konkrétne časti veci, ale tzv. ideálny podiel. Ako podielový spoluvlastník teda nebudete vlastniť konkrétnu časť pozemku zodpovedajúcu výmere 5/6 z celého pozemku.

Pritom ak by ste chceli na pozemku stavať, potrebujete aj súhlas druhého spoluvlastníka, prípadne s ním môžete uzavrieť dohodu o zrušení a vyporiadaní pozemku, prípadne sa vyporiadania domáhať súdnou cestou.

Ak bude potrebné v rámci vyporiadania (či už na základe dohody alebo súdneho rozhodnutia) pozemok reálne rozdeliť, takéto rozdelenie bude realizované na základe geometrického plánu.

Trápi vás "Podielové spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s bývalou manželkou nebola uzatvorená dohoda o vysporiadaní BSM a ani nebol podaný návrh na jeho vyporiadanie súdom. Som vlastníkom podielu jednej polovice z nehnuteľnosti. Chcel som svoj podiel predať. Keďže bývalá manželka má predkupné právo, adresoval som jej návrh na odkúpenie môjho podielu. Bývalá manželka nemala záujem o odkúpenie. Chcel som tento podiel predať potom tretej strane (osobe), ale neviem, aká firma sa tým zaoberá alebo ktorá by podiel odkúpila. Žiadnu som zatiaľ nenašiel. Neviem, kde sa obrátiť, aby som našiel tretiu stranu (osobu). Návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva som nepodal, pretože nemám na poplatok 6 % zo sumy, ktorú požadujem za odkúpenie podielu. Na dom je záložné právo v prospech VÚB. Neviem, ako to ďalej riešiť. Niekde som počul, že je možné od exmanželky žiadať nájom, pretože užíva aj môj podiel. Musí s tým súhlasiť, alebo jej automaticky môžem poslať nájomnú zmluvu a žiadať za môj podiel, ktorý užíva, nájomné? Ďakujem za odpoveď, prípadne za radu, ako to riešiť a za váš čas.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 16.11.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vašu situáciu s nehnuteľnosťou, máte niekoľko možností ďalšieho postupu. Keďže žiadna firma nie je špecializovaná výhradne na odkúpenie podielu, môže byť dobré kontaktovať realitného agenta. Taktiež môžete zvážiť inzerciu svojho podielu na realitných portáloch. Obyčajne, ak nejaké firmy odkupujú podiely, suma bude nižšia akomje 50%hodnoty nehnuteľnosti. 

V súvislosti s nájmom, máte právo žiadať náhradu za užívanie od bývalej manželky a to za užívanie vášho podielu, pokiaľ nebola uzatvorená dohoda o spôsobe využívania nehnuteľnosti a ona Vám neumožňuje v byte bývať. 

Čo sa týka vysporiadania, ak nemáte finančné prostriedky na súdny poplatok, môžete zvážiť požiadanie o oslobodenie od súdnych poplatkov vzhľadom na vašu finančnú situáciu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím vás o radu. S priateľkou sme spoluvlastníci bytu, každý polovice, a ja mám deti z prvého manželstva, ona deti nemá. O mňa deti neprejavujú záujem. Priateľka má iba dvoch bratov. Chcem sa vás opýtať, keby sa nám jednému z nás niečo stalo, či si môžeme navzájom darovať polovicu nehnuteľnosti, aby napríklad, keď sa mne niečo stane, sa ona nemusela deliť s mojimi deťmi, a ja naopak, aby som sa nemusel deliť s jej bratmi. Môžeme si navzájom takto darovať polovičky nehnuteľnosti? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 12.11.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že ste spoluvlastníkmi bytu, máte určitú voľnosť pri narábaní so svojím podielom a môžete ho darovať inej osobe, vrátane spoluvlastníka. 

Čo sa týka dedičstva, ak by sa jednému z vás niečo stalo, druhý z vás bude dediť ako zákonný dedič, ale dediť budú po vás aj vaše deti.

Odporúčam urobiť 2 veci. Závet, ktorým si odkážete navzájom majetok a zároveň vydedenie detí, ktoré o Vás neprejavujú záujem. 


Takto sa zaistí, že všetky kroky budú vykonané v súlade so zákonom a ochránia vaše záujmy.


Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa vlastníctva domu. S mojím súrodencom máme vo vlastníctve starší rodinný dom prerobený na 2 bytové jednotky, ktoré majú samostatné vchody v spoločnom dvore. Sme vlastníci 50 na 50. Dom nemá žiadne vecné bremeno a momentálne je založený bankou, pretože sa spláca hypotéka v zostatkovej sume 20 000 €. Chcela by som moju polovicu domu predať, no môj súrodenec s tým nesúhlasí. Aké sú moje možnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 11.11.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že dom je v podielovom spoluvlastníctve.
Odporúčam bratovi poslať doporučenú výzvu resp. návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva s vyplatením podielu v určenej výške, ktorá sa môže uhradzovať aj v splátkach /je to vec dohody/. Ak k dohode nedôjde, potom budete môcť svoj podiel na dome predať Vami určenému záujemcovi za sumu, ktorú ste ponkli svoj podiel Vášmu bratovi. Dovoľujeme si však vysloviť pochybnosť, že by niekto odkúpil len podiel na dome.

Ak Váš brat nebude chcieť odkúpiť Váš podiel na dome, potom možnosťou na Vašej strane je podať návrh na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v zmysle ust. § 142 Obč. zákonníka :

"Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.


Trápi vás "Podielové spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ako postupovať, ak na parcele, v ktorej som spoluvlastníkom, sú dvaja spoluvlastníci, ktorí majú v zmysle § 11 zákona č. 180/1995 Z.z. zákaz nakladania s pozemkom parcely registra E na základe návrhu č. 148/2008 zo dňa 28.08.2008? Týchto dvoch účastníkov spravuje Slovenský pozemkový fond. Parcelu by som rád vysporiadal. Zostali tam už len títo dvaja spoluvlastníci. Ako postupovať v mojom prípade? Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 07.08.2024)

Dobrý deň,

v prípade parceli registra E, kde sú spoluvlastníkmi osoby s obmedzením nakladania podľa § 11 zákona č. 180/1995 Z.z., je potrebné postupovať nasledovne:

1. Kontaktovať Slovenský pozemkový fond (SPF), ktorý podľa Vašich informácií spravuje podiely týchto spoluvlastníkov.

2. Na základe informácií poskytnutých v SPF môžete predložiť návrh na usporiadanie spoluvlastníckych vzťahov. Tento návrh môže byť iniciovaný jednak Vami ako spoluvlastníkom, ktorý má záujem o odkúpenie podielu, jednak aj inými oprávnenými osobami v záujme usporiadania vlastníckych vzťahov.

3. Ak chcete vysporiadať podiely, môžete navrhnúť ich odkúpenie alebo vykúpenie. V tejto súvislosti by malo byť predložené ohodnotenie ceny podielov, a to napríklad odborným znaleckým posudkom.

4. Je potrebné zvážiť, či predmetné pozemky možno reálne rozdeliť medzi spoluvlastníkov. Pre reálne delenie poľnohospodárskych alebo lesných pozemkov platí, že minimálna výmera nového poľnohospodárskeho pozemku musí byť viac ako 3000 m² a lesného pozemku viac ako 5000 m².

V prípade, že nie je možné dosiahnuť dohodu so spoluvlastníkmi, môžete podať návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd môže rozhodnúť o reálnom rozdelení pozemku alebo o prikázaní celého pozemku jednému zo spoluvlastníkov s povinnosťou vyrovnať ostatných spoluvlastníkov v peniazoch.

Odporúčam, aby ste tieto kroky konzultovali s našim advokátom špecializujúcim sa na majetkové a spoluvlastnícke vzťahy, ktorý Vám môže pomôcť pripraviť potrebné dokumenty a navrhnúť najvhodnejší postup.


Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s bratom spoluvlastníme byt po zosnulých rodičoch v podielovom spoluvlastníctve. Môj podiel predstavuje 5/6, keďže som sa o rodičov starala sama a ku koncu mamino opatrovala, zatiaľ čo brat vlastní zvyšný 1/6 podiel, ktorý získal po otcovi. Naše vzťahy sú napäté a neviem, ako mám postupovať, aby som byt mohla predávať čo najskôr. Všetky výdavky súvisiace s bytom hradím ja. Bratovi som naznačila zámer byt predať a navrhla, že výťažok z predaja si rozdelíme podľa veľkosti našich podielov. Jeho odpoveď som však zatiaľ neobdržala a obávam sa, že keď byt ponúknem realitnej kancelárii a nájde sa záujemca, brat predaj zhatí a nebude súhlasiť. Akým spôsobom by sa dalo doriešiť túto situáciu efektívne a rýchlo?

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 12.02.2024)

Dobrý deň,
môžete urobiť aj to, že najprv zrušíte a vyporiadate podielového spoluvlastníctvo. Viete to urobiť aj písomnou dohodou, kde sa môžete dohodnúť, tak že bratovi za jeho podiel zaplatíte nejakú kúpnu cenu, čím získate vlastníctvo celej veci a s touto následne môžete disponovať podľa svojej úvahy. Za terajšej situácie totiž vlastníte iba podiel 5/6 a podiel o veľkosti 1/6 patrí Vášmu bratovi, ktorý s daným podielom môže disponovať podľa svojej úvahy a nemusí ho predať, ak si to neželá. Ak by dohodu odmietal, tak je možné podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd.

Súd to určite vysporiada. Ak by ste chceli s tým pomôcť, dajte nám vedieť. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, je možné oddeliť len jeden spoluvlastnícky podiel (krajnú časť pozemku), na ktorej stojí rodinný dom v mojom vlastníctve, ak s tým ostatní spoluvlastníci súhlasia? Ich spoluvlastnícky vzťah by následne pokračoval na zmenšenom pozemku bez tohto môjho podielu. V geometrickom pláne je táto časť už vyznačená ako nová parcela. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 11.11.2023)

Dobrý deň, áno, riešenie je možné.

Ak už máte vyhotovený geometrický plán autorizovaným geodetom, potom je len potrebné kontaktovať advokáta na vypracovanie zmluvy o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, na základe ktorej, ako uvádzate správne v otázke, váš vyčlenený podiel na existujúcom pozemku bude vo vašom výlučnom vlastníctve a ostatní spoluvlastníci budú spoluvlastníkmi naďalej na zostávajúcej časti pozemku. Geometrický plán bude podkladom pre vyhotovenie predmetnej zmluvy o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva. Na základe predmetnej zmluvy bude následne podaný návrh na vklad do katastra.

Na vypracovanie zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.


Trápi vás "Podielové spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, má môj brat právo požadovať od môjho partnera peniaze za nájom, keď vlastním polovicu domu a druhú polovicu vlastní on? Starám sa o mamu, ktorá žije so mnou, zatiaľ čo brat býva inde. Ďakujem.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 07.11.2023)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že dom je v podielovom spoluvlastníctve, pričom výlučným užívateľom domu ste vy a váš partner.

Právne je situácia taká, že váš brat je oprávnený nateraz žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia od vášho partnera, lebo užíva dom bez nájomnej zmluvy, rovnako aj vy užívate podiel brata, ktorý je spoluvlastníkom domu a v dome nebýva. Predpokladáme, že v prospech matky, ktorá v dome býva, je zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného bývania v dome.

Ak je situácia taká ako uvádzate v otázke, odporúčam dohodnúť sa na úhrade nájmu a to aj spätne, spolu s bratom, pričom povinným na úhradu nájmu budete ako vy hoci spoluvlastník, lebo užívate celý dom a tiež váš partner, ktorý dom užíva bez právneho dôvodu, lebo nie je spoluvlastníkom a nie je podpísaná žiadna nájomná zmluva.

Odporúčam vec riešiť cestou advokáta.


Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Pekný deň, obraciam sa na vás s prosbou, či mi viete poradiť vo veci podielového spoluvlastníctva pozemkov. Jedná sa o pozemky, ktoré boli v podielovom spoluvlastníctve môjho otca a strýka, ktorí zomreli a vznikla situácia, s ktorou si nevieme poradiť. Spolu s bratom sme spoluvlastníkmi parciel na pozemku, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve. Po smrti nášho otca sme zdedili pozemky ešte v roku 2020 a chceli by sme ich predať, ale nevieme sa pohnúť z miesta kvôli druhej strane. Otcov brat zomrel ešte v roku 2016. A doteraz nie je dedičstvo na tejto strane ukončené. My to máme s bratom na základe dedičského konania v poriadku a vysporiadané. Ale na druhej strane je problém. Doteraz neprebehlo dedičské konanie. Bol tam vydedený vlastník – jeden z troch synov zosnulého na základe závetu. Z toho dôvodu to dal na súd, pretože nesúhlasí s vydedením. Doteraz to nie je vyriešené a vyzerá, že sa tento konflikt pretiahne na dlhšiu, neurčitú dobu. Chceli by sme sa s bratom oddeliť, a preto hľadáme cestu, ako sa z tejto situácie dostať. Pokúšali sme sa s dedičmi spojiť a porozprávať, či by bola možná dohoda medzi nimi. Bohužiaľ, ich vzťahy sú na bode mrazu a jedine súd dokáže rozhodnúť, kto bude dedičom týchto pozemkov. Chceli sme sa s nimi aj dohodnúť, že požiadame kataster, aby našu časť oddelil a oni si budú svoje dedičstvo riešiť, ale s takouto alternatívou nesúhlasili. Podľa zákona by mali byť dedičmi: manželka zosnulého a jeho traja synovia. Manželka sa dedičstva pozemkov vzdala a podľa závetu by mali byť dedičmi jeden zo synov a vnuk. Bolo by možné vyriešiť súdnou cestou, aby sa moja a bratova časť oddelila a boli by sme samostatnými vlastníkmi a ostatní by ostali v podielovom spoluvlastníctve? Ak by to bolo možné, vedeli by ste nám napísať, ako v takomto prípade postupovať? Vopred veľmi pekne ďakujem S pozdravom.

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 26.01.2023)

Dobrý deň, uvedené je možné riešiť až potom, čo bude zrejmé, kto je skutočným dedičom, a teda spoluvlastníkom predmetného pozemku. Čiže až po právoplatnom skončení dedičského konania. Nakoľko, na to, aby sa pristúpilo k zrušeniu a vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva je nevyhnutná dohoda všetkých spoluvlastníkov, resp. aj ak sa to rieši súdnou cestou, stranami sporového konania musí byť každý, komu na pozemku patrí nejaký spoluvlastnícky podiel.

Pokiaľ ide o kataster, tento nemá právomoc rozdeliť pozemky, toto môže urobiť jedine súd formou súdneho konania o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ak by ste teraz podali žalobu, súd by konanie prerušil až do skončenia právoplatného dedičského konania. Preto vám asi neostáva iné len počkať na výsledok. 


Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Vlastníme tri štvrtiny pozemku, na ktorom plánujeme postaviť rodinný dom. Zostávajúcu štvrtinu vlastní iný člen rodiny. Ak na tomto pozemku postavíme dom, má daná osoba nárok na tento dom? Ďakujem, Miroslava

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 28.03.2022)

Dobrý deň,
na Vami položenp otázku uvádzame, že ak na pozemku, ktorý hoci je v podielovom spoluvlastníctve, chcete postaviť dom, tento dom bude vo vlastníctva Vás ako stavebníka a podiel. spoluvlastníka pozemku.

Ak však chete stavať na pozemku, ktorý je v  podielovom spoluvlastníctve, nie je to možné, že si sám vyčleníte 3/4 pozemku  a na pomto pozemku postavíte dom. Pri podielovom spoluvlastníctve platí, že z každého m2 patrí druhému spoluvlastnékovi 1/4, teda 75 cm2.  Uvádzame tiež, že ak pozemok bude naďalej v podiel. spoliuvlatníctve, v zmysle ust. § 58 a nasl. stavebného poriadku budete museiť preukázať oprávnenie použiť pozemok na výstavbu /nájomná zmluva, zmluva o uzatvorení bude. zmluvy a pod./.

Nevieme o aký veľký pozemok ide, ale riešenie sa dá nájsť :

1./ Možnosťou je predložiť spoluvlastníkovi návrh na odkúpenie jeho podielu na pozemku. Cenu v prípade záujmu z jeho strany bude požadovať vyššiu, keďže Vy nadobudnete pozemok do výlučného vlastníctva ako stavebný pozemok.

2./ Druhou možnosťou je, ak by spoluvlastník s odpredajom jeho podielu nesúhlasil, rozdelenie pozemku na dve časti, pričom k uvedenému budete potrebovať geometrický plán a následne s terajším podiel. spoluvlastníkom spíšete dohodu o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva v zmysle ust. § 141 Obč. zákonníka.

3./ Treťou možnosťou, aj keď zdĺhavou, je podanie návrhu na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v zmysle ust. § 142 ods.1 Obč. zákonníka :

"Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."

V prípade záujmu a potreby pri riešení veci kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Podielové spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podielové spoluvlastníctvo (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rada by som požiadala o radu. V roku 2020 prebehlo dedičské konanie po mojej neskoršej matke, pri ktorom som dedila čiastku po mojom otcovi, keďže on zomrel v roku 2019. Čiastku po otcovi som prijala. Dedičmi boli ešte jeho tri sestry. Teraz by som sa tejto čiastky po otcovi chcela vzdať, preto vás prosím o radu, ako by bolo možné to uskutočniť a ideálne bez prítomnosti jeho troch sestier. Ďakujem a prajem krásny deň. Silvia

Odpoveď: Podielové spoluvlastníctvo

(odpoveď odoslaná: 19.03.2022)

Dobrý deň, z ptázky predpokladáme, že ste zdedili podiel 1/4 na nehnuteľmnosti. Dedičské konanie bolo ukončené v roku 2020. V otázke uvádzate, že sa chcete teraz svojho podielu na dedičstve vzdať.
Uvádzame, že vzhľadom na skutočnosť, že dedičské konanie  bolo právoplatne ukončené, Vy sa teraz v roku 2022 nemôžete svojho podielu na dedičstve vzdať. Vzdanie sa dedičstva je možné len v leho pribehu v súlade s ust. Obč. zákonníka.

Ak ste teraz podiel. spoluvlastníkom nehnuteľnosti, potom môžete svoj podiel ponúknuť ostatným dedičom ako podiel. spoluvlastníkom na nehnuteľnosti na predaj s  poukázaním na ust. § 140 Obč. zákonníka o predkupnom práve podielových spoluvlastníkov :

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

Ak by ponuka zo strany ostatných dedičov ako podielových spoluvlastníkov bola prijatá, následne spíšete zmluvu o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva v zmysle ust. § 141 Obč. zákonníka.

Ak by medzi Vami nedošlo k dohode o odkúpení Vášho podielu, potom môžete svoj podiel na nehnuteľnosti predať inej cudzej osobe za splnenia podmienky uvedenej v ust. §  140 Obč. zákonníka alebo podať návrh an súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v zmysle ust. § 142 Obč. zákonníka.

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Podielové spoluvlastníctvo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.