Predaj nehnuteľnosti po zániku manželstva (BSM)

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Predaj nehnuteľnosti po zániku manželstva (BSM)

Dobrý deň, pred rozvodom sme predali nehnuteľnosť ako bezpodielové spoluvlastníctvo. Medzitým nás však súd rozviedol. K prepisu nehnuteľnosti na katastrálnom úrade ešte nedošlo. Môže táto situácia ovplyvniť prepis nehnuteľnosti na kupujúceho, keďže sa zmenil druh vlastníctva predávajúcich? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predaj nehnuteľnosti po zániku manželstva (BSM)

Dobrý deň, pokiaľ ide o predaj nehnuteľnosti po zániku manželstva (BSM), v prvom rade je potrebné uviesť, že rozvod manželstva nemá vplyv na vôľu, ktorú ste s manželkou prejavili ešte pred samotným rozvodom. Z uvedeného dôvodu máme za to, že príslušný katastrálny orgán môže naďalej rozhodovať o návrhu na vklad vlastníckeho práva, ktorého podkladom bola kúpna zmluva, ktorú ste uzavreli ešte pred rozvodom (ako manželia). Rovnako si treba uvedomiť skutočnosť, že zákonným následkom zániku manželstva je aj zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“). To však ešte neznamená, že predmety, ktoré sú v BSM sa automaticky vyporiadavajú (a teda menia štruktúru vlastníckych vzťahov). Občiansky zákonník preto v tejto súvislosti odlišuje dve právne skutočnosti, a to zánik BSM a jeho vyporiadanie. Z uvedeného vyplýva, že aj po rozvode manželstva naďalej existuje masa BSM (vo Vašom prípade je jej súčasťou aj prevádzaný byt). Inak povedané, veci nadobudnuté počas manželstva zostávajú v BSM aj po rozvode, a to až do času, kým nedôjde k vyporiadaniu BSM (rozhodnutím súdu, dohodou alebo zákonnou domnienkou upravenou v ustanovení § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka).