Predaj bytu v BSM pred rozvodom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica

Otázka: Predaj bytu v BSM pred rozvodom

Dobrý deň. Je právne v poriadku predložiť žiadosť o rozvod, ak ešte pred jej podaním predáme byt, ktorý je v našom majetku, a rozdelíme si výťažok 50/50? A čo ak si navzájom potvrdíme tým, že sme sa vysporiadali s majetkom a že nehnutelnosť bola predaná? Keď v prípade, že manžel minie svoje peniaze ešte pred pojednávaním o rozvode, a ja naopak, ušetrím výťažok z predaja bytu na účte pre budúcu kúpu bytu po rozvode a po zrušení spoločného majetku manželov (BSM), bude súd pri výpočte výživného zohľadňovať to, že ja na účte stále držím peniaze z predaja, zatiaľ čo manžel ich už nemá? Môže súd určiť nižšie výživné len na základe skutočnosti, že som tieto peniaze nevyužila? Alebo je možné presunúť ich po predaji na iný účet, ktorý nebude na môj názov? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj bytu v BSM pred rozvodom

Dobrý deň

podľa § 143 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.”

Iba zánikom manželstva zanikne aj BSM. Nehnuteľnosť predať môžete, avšak peniaze ktoré nadobudnete sú stále v BSM. Manželia sa môžu dohodnúť na zúžení BSM, ale táto dohoda vyžaduje formu notárskej zápisnice.

Je možné, aby ste po zániku manželstva uzatvorili dohodu o vyporiadaní BSM, kde zahrniete aj peniaze z predaja nehnuteľnosti.

Pri určení výšky výživného je možné aby súd schválil dohodu. Podľa § 62 ods. 1, 2 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine: “1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. 2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.”