Postup súdu pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Postup súdu pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti

Dobrý deň, ak partner nesúhlasí so striedavou starostlivosťou o deti, aký je ďalší postup súdu?

Odpoveď: Postup súdu pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti

Dobrý deň, návrh ma struedavú starostlivosť môžete dať, aj keď partner nesúhlasí.

Z Vášho prípadu je možné usúdiť, že ako rodičia toho istého dieťaťa už asi spolu nežijete, pričom nastal spor o výkon rodičovských práv a povinností, konkrétne o určenie osobnej starostlivosti o dieťa.

Ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, potom majú možnosť sa kedykoľvek dohodnúť o výkone ich rodičovských práv a povinností, teda dohodou môžu určiť aj striedavú starostlivosť a vymedziť podmienky jej fungovania. Za predpokladu, že nedôjde medzi rodičmi k dohode, potom rozhoduje súd aj bez návrhu, tak ako ustanovuje § 36 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ZR). To znamená, že ak rodičia dieťaťa nedospejú k dohode má ktorýkoľvek z nich právo podať návrh na úpravu osobnej starostlivosti na súd. Je však potrebné poukázať aj na § 24 ods. 2 ZR, ktorý vyjadruje povinnosť súdu skúmať, či by bola striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa, ak s takýmto druhom starostlivosti súhlasí aspoň jeden z rodičov. Hoci sa uvedený paragraf vzťahuje primárne na rozvod manželstva, z ktorého pochádzajú maloleté deti, § 36 ods. 1 ZR odkazuje na jeho primerané použitie. Súd potom môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti i napriek nesúhlasu jedného rodiča so striedavou osobnou starostlivosťou, ak obaja rodičia majú záujem o výchovu a zároveň sú spôsobilí dieťa aj vychovávať. Súd rozhoduje v záujme dieťaťa a cieľom jeho rozhodnutia je lepšie zabezpečenie potrieb dieťaťa. Súd vždy prihliada na okolnosti a špecifiká konkrétneho prípadu. Pri rozhodovaní súd rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie vzťahu k obom rodičom a prihliada najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby a schopnosti rodičov dohodnúť sa na výchove a starostlivosti tak ako ustanovuje § 24 ods. 4 ZR. Ak po zistení všetkých potrebných skutočností súd rozhodne o tom, že striedavú starostlivosť povolí, potom vo svojom rozhodnutí zväčša určí aj časové obdobie počas ktorého sa dieťa bude zdržovať u matky a u otca. Časové obdobia sú spravidla určené rovnomerne. Výživné na maloleté dieťa pri striedavej osobnej starostlivosti súd určuje podľa § 62 ods. 6 ZR, pričom prihliada na dĺžku starostlivosti každého rodiča alebo môže vzhľadom na okolnosti daného prípadu výživné aj neurčiť. Rodičia maloletého dieťaťa môžu aj počas prebiehajúceho konania na súde uzavrieť dohodu o striedavej osobnej starostlivosti, avšak tá podlieha schváleniu súdu, inak je nevykonateľná v zmysle § 24 ods. 3 ZR.