POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Poslal som peniaze podvodníkovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Poslal som peniaze podvodníkovi

Je možné právne vymáhať peniaze, pokiaľ som ich poslal podvodníkovi za služby spojené so stávkovaním? Peniaze už boli poslané, ale tipy na zápasy nedoroazili. Podvodník neodpovedá a zablokoval každý druh komunikácie. Ďakujem.

Odpoveď: Poslal som peniaze podvodníkovi

Dobrý deň,

v takýchto prípadoch je možné postupovať dvoma spôsobmi, ktoré sa Vám posnažím čo najzrozumiteľnejšie popísať nižšie.

Trestnoprávna rovina Vášho prípadu

Takéto a obdobné konania osôb patria medzi základné a najčastejšie prípady trestných činov podvodov. Očividne ste boli uvedený do omylu, pričom sa osoba, s ktorou ste komunikovali na Vašu škodu obohatil.

Podľa ustanovenia § 221 ods. 1 Trestného zákona

Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

V takýchto prípadoch však majú trestné oznámenia väčšiu šancu na úspešné ukončenie trestného konania a dosiahnutia náhrady škody vo dvoch prípadoch.

Buď keď ide o hromadné spáchanie tohto skutku a na dotyčnú osobu podajú viacerí trestné oznámenie, alebo keď sa poškodený pred podaním trestného oznámenia pokúšal o dosiahnutie nápravy i v civilnom konaní, avšak neúspešne.

Druhý menovaný dôvod najmä s ohľadom na zásadu trestného práva – ultima ratio. Táto zásada trestného práva totiž hovorí, že prostriedky trestného práva (trestnoprávny postih) majú byť použité ako posledná možnosť nápravy protiprávneho stavu, t.j. v prípadoch keď sa náprava nedosiahne v civilnom konaní. Preto odporúčam klientom takéto veci riešiť prioritne v civilnom konaní.

Občiansko-právna rovina

Takéto pohľadávky je možné od dlžníkov vymáhať ako bezdôvodné obohatenie. Každý, kto sa úkor niekoho bezdôvodne obohatí je povinný toto bezdôvodné obohatenie vydať.

Podľa ustanovenia § 451 ods. 1 a 2 Občianskeho zákonníka

(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

Vo Vašom prípade potrebné v prvom rade zistiť, kto je majiteľom účtu, na ktorý ste posielali peniaze. Často sa totiž stáva, že bankový účet, na ktorý sa posielajú peniaze na žiadosť podobných osôb patria iným fyzickým osobám alebo dokonca spoločnostiam s ručením obmedzeným.

Preto budete musieť prostredníctvom svojej banky zistiť majiteľa účtu, na ktorý ste posielali predmetnú platbu. Stačí banku požiadať o vyzvanie majiteľa protiúčtu o zaslanie platby späť. Ak sa tak nestane, následne Vám banka poskytne údaje majiteľa bankového účtu.

Problematickejší je postup v prípade, ak sa platby posielajú prostredníctvom rôznych iných kanálov, než prostredníctvom bezhotovostného prevodu medzi bankami. Oveľa ťažšie sa zisťuje totiž totožnosť osôb na paypal, prípadne keď sa peniaze posielajú cez western union.

Ak sa Vám tieto údaje nepodarí zistiť, bude postup vo Vašej právnej veci zložitejší, ak nie nemožný. Bez zistenia osoby, ktorá sa na Váš úkor bezdôvodne obohatila totiž nie je možné túto pohľadávku vymáhať. V súdnom konaní by ste totiž nevedeli označiť Vášho dlžníka.

Procesný postup podania žaloby

Po zistení vyššie uvedených informácií budete disponovať všetkými potrebnými údajmi na to, aby bolo možné vypracovať žalobu o vydanie bezdôvodného obohatenia. Takáto žaloba sa podáva na miestne príslušnom súde, ktorým je tzv. všeobecný súd žalovaného.

Podľa ustanovenia § 13 Civilného sporového poriadku

Na konanie v prvej inštancii je miestne príslušný všeobecný súd žalovaného, ak nie je ustanovené inak.

Spôsob určenia konkrétneho okresného súdu závisí na tom, či je Vaším dlžníkom fyzická osoba alebo právnická osoba.

Podľa ustanovenia § 14 Civilného sporového poriadku

Všeobecným súdom fyzickej osoby je súd, v ktorého obvode má fyzická osoba adresu trvalého pobytu.

Podľa ustanovenia § 15 ods. 1 Civilného sporového poriadku

Všeobecným súdom právnickej osoby je súd, v ktorého obvode má právnická osoba adresu sídla.

Ako žalobca v civilnom konaní je na Vás ťarcha dokazovania – musíte uniesť dôkazné bremeno. Preto bude veľmi dôležité pri vymáhaní tejto pohľadávky súdnou cestou zabezpečiť všetky potrebné informácie, ktorými viete preukázať, že sa žalovaný na Váš úkor bezdôvodne obohatil.

Ak dôkazné bremeno neunesiete, súd žalobu zamietne. Ak ho unesiete a preukážete oprávnenosť Vášho nároku, súd žalovaného zaviaže na žalované plnenie.

Prípadné nepreberanie zásielok žalovaným (čo je častým úkazom v takýchto prípadoch) v súčasnosti nepredstavuje prekážku postupu vo Vašej právnej veci. Za účinnosti Civilného sporového poriadku totiž súd disponuje nástrojmi, aby mohol v súlade s príslušnými princípmi civilného konania rozhodnúť aj keď je žalovaný pasívny (najmä právna úprava fikcie doručovania zásielok).

Ak by Vám žalovaný neuhradil dlžnú sumu ani na základe súdneho rozhodnutia, budete môcť voči nemu začať exekučné konanie.

Zhrnutie

Ako je uvedené vyššie, v takýchto prípadoch je možné postupovať viacerými spôsobmi, dokonca i oboma spôsobmi naraz. Každý postup má určité nástrahy, avšak zabezpečením všetkých relevantných dôkazov a dokladov sa dajú znižovať a eliminovať. Presnejšie je možné konkrétny postup odporučiť po zabezpečení všetkých dôkazov a zistení osoby Vášho dlžníka (to, že ste peniaze posielali na účet, ktorý Vám zadala nejaká osoba, ešte automaticky neznamená, že ten účet patrí jemu).