Máte
otázku?

Nákup tovaru cez bazos a podvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Dobrý deň, zakúpil som ti tovar cez stránku bazos.sk, kde bol uvedený len telefonický kontakt. Po komunikácii bola dohodnutá platba vopred prevodom na účet a následné dodanie tovaru. Peniaze som odoslal podľa dohody, no tovar som nedostal a predávajúci ďalej nekomunikuje. Viete mi poradiť ako ďalej?

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Dobrý deň, pokiaľ ide o nákup tovaru cez bazos.sk, možno ste sa stali obeťou podvodu. V tomto prípade postupujte tak, že zašlete banke, ktorej ste poslali peniaze písomný list, v ktorom jej oznámite, že ste vykonali mylnú platbu na cudzí účet a žiadate, aby banka vyzvala príjemcu peňazí na ich vrátenie, v opačnom prípade nech Vám poskytnú údaje o majiteľovi účtu.

Akonáhle sa dozviete majiteľa účtu, podajte voči nemu návrh na vydanie platobného rozkazu aby Vám vrátil peniaze.

Podvodníci často vedia, že limit trestného stíhania je 266 eur, a preto žiadajú zaplatiť nižšie sumy.

4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že čo mám robiť. Na portáli bazos som chcela kúpiť bežecký pas v hodnote 180 eur. V inzeráte bola uvedená fotka a email. Cez email sme sa dohodli s predávajúcim a žiaľ pristúpila som na platbu vopred. Akonáhle som zaplatila dohodnutú sumu, predávajúci sa stratil. A od vtedy so mnou nekomunikuje. Podľa čísla Ibanu som sa snažila zistiť, že kto to je a po naťukaní čísla na internete som našla úplne iného majiteľa účtu. Ako môžem dostať naspäť peniaze? Mala by som ísť na políciu ? Keďže je to tiež krádež, a je tam písomná dokumentácia o našej dohode. Ďakujem.

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.01.2021)

Dobrý deň,
vo veci odporúčame kontaktovať priamo Vašu banku, aby banka požiadala príjemcu platby, aby peniaze vrátil. Ak príjemca peniaze nevráti, banka Vám oznámi meno majiteľa účtu a následne budete musieť peniaze vymáhať cestou súdu. Táto služba je obvykle v banke spoplatnená.

Odporúčame v tejto dobe z dôvodu množstva otázok v našej poradni na kúpu cez rôzne inzeráty nerealizovať kúpu tovaru, keďže v mnohých prípadoch, hlavne pri platbe vopred to takto dopadne.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň,
kúpil som si zlatý prsteň za 250euro na internete. Predávajúci tvrdil, že je pravý. No keď mi došiel, tak som šiel do záložne a dal som ho overiť a zistil som, že je falošný. Ako mám teraz postupovať, aby mi vrátil peniaze?

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.12.2020)

Dobrý deň,
v takomto prípade sa nejedná o trestný čin podvodu, nakoľko od Vás vzal menej ako 266 eur. Mohol by to však byť priestupok proti majetku. Napíšte mu list, prípadne email, kde mu uvediete, že Vás uviedol do omylu, v dôsledku čoho odstupujete od zmluvy a žiadate ho, aby Vám vrátil peniaze a Vy mu pošlete späť prsteň. Napíšte mu tiež, že pokiaľ to neurobí, podáte na neho žalobu a podnet na políciu. Ak Vám ich nevráti dobrovoľne, podajte žalobu a oznámte polícii podozrenie z priestupku proti majetku.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň,
Chcem sa informovať, dnes som kúpila na základe inzerátu na Facebooku (marketplace) prívesky p@ndora v hodnote cez 500e, bola som si ich prevziať osobne, nakoľko sa nejednalo o malý peniaz. Pri stretnutí som si zrýchlené pozrela tovar a zaplatila a odišla. Ako som nastúpila do auta som si tovar znovu prezerala, a podľa môjho názoru ma pani oklamala (tvrdí že nie), do cca pol hodiny som chcela vec vrátiť, povedala aby som si dala overiť a pod. Tak reku fajn. No pochybnosti narástli aj doma. Po overení z viacerých strán mám stále podozrenie že ide o podvod. Pani tvrdí svoju pravdu. A ja neviem ako sa z tejto situácie dostať. Nie je to malo peňazí. Ale ja som zaplatila pravými peniazmi a čakala som aj pravý tovar. Dá sa pani stíhať alebo niečo? Alebo to bude len tvrdenie proti tvrdeniu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.12.2020)

Dobrý deň,
v tomto prípade, hoci iba ústnou formou, došlo k uzatvoreniu kúpnej zmluvy. Ak ste si v rámci rokovania dojednali, že Vám budú predané veci určitej značky a kvality, toto malo byť dodržané. Tzn. vyumienili ste si, že predávaná vec má mať určité vlastnosti, o čom Vás predávajúca presvedčila a naďalej presviedča.

Ak tomu tak nie je, máte podľa Občianskeho zákonníka nárok na odstúpenie od zmluvy. Odstúpením od zmluvy zaniká zmluva od počiatku. Vy máte povinnosť vrátiť predanú vec a predávajúca Vám zaplatené peniaze.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Nákup tovaru cez bazos a podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň, chcela by som od Vás radu. Na bazáre som našla inzerát, ktorý sa týkal Iphone 11, tak som napísala predajcovi, že mám záujem. Chcela som na dobierku ale že vraj má zlé skúsenosti s poštou. Tak mi dal možnosť poslať peniaze na účet (zahraničný účet- LT) napísal, že pracuje v zahraničí a teraz je doma kvôli koróne. Tak stačilo, že som mu poslala potvrdenie o odoslaní peňazí. Písal, že ak mu to pošlem, tak hneď ide na poštu a pošle mobil a dá ho aj poistiť. Napísal, že už ho poslal. Na druhý deň sa ozval až poobede, že banka mi vracia peniaze, pretože mu zrušili účet, lebo banke zrušili licenciu (aká náhoda), ale ešte pred odoslaním peňazí mi poslal fotky svojich osobných dokladov ako občiansky preukaz a zdravotný preukaz. Myslíte si, že je spravodlivý alebo je to podvodník, ak poslal doklady?

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.09.2020)

Dobrý deň, uvádzame to preto, že podobný problém sme už na našej stránke riešili. 
Zrejme ide o predávajúceho z Litvy, keďže aj peniaze ste posielali na zahraničný bankový účet. Žiadanie platby vopred z dôvodu, že predávajúci má zlé skúsenosti s poštou, sú zavádzajúce.

Ak Vám predávajúci napísal, že účet bol zrušený, lebo banka stratila licenciu, je možné pri torche snahy dohliadať. V otázke uádzate, že keďže účet bol zrušený, banka peniaze vráti. Nepíšete však v otázke, či peniaze a boli Vám už vrátené.

Ak budú vrátené, potom máte šťastie. Neposielajte žiadne ďalšie peniaze, keďže je predpoklad, že žiaden Iphone 11 Vám nebude nikdy zaslaný. Zaslanie OP a zdrav. preukazu nie je podstatné.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň, chcem sa u Vás informovať. Na bazoši som našiel inzerát na iphone 11. S predávajúcim som sa cez e-mailovú komunikáciu dohodol na tom, že mu pošlem zálohu (230e) a zvyšok vyplatím pri prebraní zásielky. Balík mi mal prísť dnes, keďže ho odosielal 1. triedou, no nedošiel. Dnes mi celý deň neodpisuje a medzitým som na internete našiel, že je to podvodník, poslal mi svoj slovenský občiansky preukaz aj kartičku poistenca, vyzeral a písal veľmi presvedčivo. Účet, na ktorý odišli peniaze je zahraničný konkrétne štát Litva. Moja otázka na Vás je, ak mi nedôjde balík, či môžem naňho podať trestne oznámenie a ako vymáhať peniaze spať? Keďže to už nie je mala suma peňazí.

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.09.2020)

Dobrý deň,
balík Vám už zrejme nedôjde. Škoda, že ste neboli obozretný pri zaslaní peňazí na účet v zahraničí.

Vo veci odporúčame kontaktovať Vašu banku, aby žiadala od príjemcu vrátenie peňazí, keďže ste ich zaslali omylom. Služba je v banke spoplatnená. Ak dobrovoľne peniaze nevráti, banka Vám musí oznámiť meno majiteľa účtu a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu.

Odporúčame, ak chcete, informovať o tomto "predávajúcom", že ide o podvod, aby peniaze neposielali. Zrejme zo strany "predávajúceho" ide o spôsob zárobku, a preto za zmienku stojí aj podanie trestného oznámenia. Keďže však ide o sumu nie väčšiu ako 266 €, TO bude odmietnuté. Za zmienku stojí, aby ste sa spojili aj s ostatnými kupujúcimi ako poškodenými, a podali spolu trestné oznámenie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň,

Bola som obeťou podvodu na internetovom bazáre. Išlo o kúpu telefónu iphone x, poslala som peniaze predom jednalo sa o sumu 500eur. Akonáhle mi došlo, že telefón nepríde tak som išla do banky a žiadala o vrátenie platby samozrejme dobrovoľne platbu pán nevrátil. Išla som na políciu tam nič nezistili lebo firmička si urobila nejakú faktúrku, kde ukázali polícii, kde peniaze odišli. Policajt bol zjavne úplne mimo problematiky lebo vo faktúre stalo, že som si za to chcela kúpiť bitcoiny. Polícia videla faktúru a povedala dobre všetko v poriadku dovidenia. Je ale jasne, že ma okradli. Máte nejaký tip? Prišlo mi vyjadrenie, že na nič neprišli, aj keď všetko preverili, zodpovedná osoba sa stratila. Môžete mi prosím poradiť ako ďalej? Budem vďačná za každú radu.
Ďakujem.

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.03.2020)

Dobrý deň prajem,

rozumiem. Píšete, že ste boli v banke stornovať platbu. Banka by Vám mohla pomôcť tak, že od banky dotyčnej spoločnosti vyžiada údaje, prípadne od osoby, ktorej patrí účet a túto osobu môžete zažalovať a žiadať vrátiť peniaze. Podstatná je však Vaša dohoda. Ak ste sa jasne dohodli na tom, že za danú sumu Vám doručia mobil a nie že kupujete bitcoiny, tak je zrejmé, že nesplnili Vašu časť dohody. Ak sa bránia tým, že ste si objednali bitcoiny, tak ak ste im zaplatili a oni predložili faktúru, tak potom je potrebné namietať, že kde Vám tieto bitcoiny zaslali, resp. prečo Vám fakturujú bitcoiny, ak ste si objednali mobil. Tieto skutočnosti sú dosť podozrivé a polícia by sa nimi mala zaoberať. Ak Vám prišlo rozhodnutie policajta, môžete do 3 prac. dní podať sťažnosť. Trestné oznámenie môžete podať aj znova, ak už nie ste v lehote na podanie sťažnosti. Ak Vám nedali ani bitcoiny, ani mobil, mohlo by sa jednať o podvod. Prípadne môžete od zmluvy s daným subjektom odstúpiť a žiadať vrátiť peniaze. Ak Vám ich nevrátia, môžete na nich podať žalobu.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Nákup tovaru cez bazos a podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, objednala som si produkt v hodnote 202e cez bazos, avšak ma vadu, ktorú na fotke vidieť nebolo. Ako môžem túto situáciu riešiť ak mi predávajúci odmieta vrátiť peniaze? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.01.2020)

Dobrý deň. Predávajúci zodpovedá za to, že predmet kúpy nemá v čase prevodu vlastníckeho práva (v čase plnenia) vady. Ak tieto vady má, tak je potom potrebné posúdiť charakter vady s tým, že od toho sa následne odvíja režim nárokov zo zodpovednosti za vady.

Ak nemožno vadu odstrániť a ak nemožno pre ňu vec užívať dohodnutým spôsobom alebo riadne, je nadobúdateľ oprávnený domáhať sa zrušenia zmluvy. Inak sa môže nadobúdateľ domáhať buď primeranej zľavy z ceny, výmeny, alebo opravy alebo doplnenia toho, čo chýba.

Vadu Vám odporúčam čo najskôr predávajúcemu vytknúť (notifikovať ho). Treba pritom presne uviesť v čom vada spočíva a aký nárok si uplatňujete. Pokiaľ však predávajúci nebude naďalej reagovať, v zásade jedinou možnosťou bude domáhať sa ochrany Vašich práv prostredníctvom súdu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Nákup tovaru cez bazos a podvod (Obchodné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na právo vrátiť tovar zakúpený cez Bazos. Sk. Zakúpila som tovar, o ktorom ma majiteľka klamala. Ja nie som s tovarom spokojná a ona odmieta vrátenie peňazí. Ako môžem postupovať. Mám právo to od nej žiadať? Ďakujem.

Odpoveď: Nákup tovaru cez bazos a podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.11.2018)

Dobrý deň,

ak ste tovar kupovali cez tento portál, pravdepodobne ste kupovali použitú vec. Ak kupujete vec od fyzickej osoby, potom sa nepoužijú ochranné ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa, ale postupuje sa podľa Občianskeho zákonníka. Podľa § 597 ods. 2 Občianskeho zákonníka Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Ak Vám tvrdila, že vec má nejaké konkrétne vlastnosti avšak tá ich nemá, vzniká podľa môjho názoru nárok na odstúpenie od zmluvy. Odstúpenie od zmluvy stačí zaslať dotyčnej a vyzvať ju, že vzhľadom k tomu, že zmluva zanikla Vaším odstúpením, vraciate jej tovar a ona je povinná vrátiť Vám peniaze.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nákup tovaru cez bazos a podvod" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku