Máte
otázku?

Trestné oznámenie pre podvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Trestné oznámenie pre podvod

Tala sa mi taká vec, že som sa zoznámil na internete na pokeci z jednou ženou, ktorá hľadala vážnu známosť a pomoc. Začali sme si písať a napísala mi, že ma dieťa a nežije z bývalým a on jej neplatí na dieťa výživné, a že nemá ani na jedlo, nakoľko sa mi páčila tak sme si začali písať a sľubovala mi, že príde ku mne a bude so mnou žiť ale, že nech jej pošlem 50 euro na stravu, no tak to bolo viackrát až neskôr mi mapísala , že už nemá na nájom, a že majiteľ ju vyhodí na ulicu, jednalo sa o sumu 170 euro, že, keď jej pošlem tak už sa stretneme, že prídem do týždňa ku nej, že to vybaví z majiteľom. Poslal som jej na nájom , a tak po piatich dňoch som ju chcel prekvapiť tak som ku nej pricestoval autom, no na moje prekvapenie mi majiteľ u, ktorého bývala povedal, že ona nevyplatila nájom a odišla z P. do R. , že nech jej zavolám, no mne sa práve vybil mobil tak on jej zavolal a povedal mi, že sa s ňou mám stretnúť v Rožňave na námestí pri klenotníctve, no mal som vybitý mobil a pršalo tak som sa ubytoval a nabil mobil. Zavolal som jej no ona mi povedala, že je tam u kamarátky, a že cestuje z ňou do Čiech, no ja som ju prosil, že ale nech príde, že sa porozprávame, no ona, že nie, že je neskoro a oni skoro ráno cestujú do Čiech. Tak aj odcestovala z tým, že ona, keď si dačo zarobí tak príde ku mne, po týždňovom písaní na pokeci mi napísala, že ľutuje, že tam išla robiť a, že keď jej pošlem na cestu peniaze, že pricestuje z M. do M. prídem pre ňu na aute a pôjdeme domov do V., že nech jej pošlem na cestu 110 euro a pricestuje, tak už mi písala, že si už na internete pozrela aj spoj z Prahy kedy jej pôjde vlak. Poslal som jej, no ako mala prísť tak mi napísala, že nech sa nehnevám ale ona sa hanbí prísť bez peňazí, že odrobí aspoň dva týždne a príde. Medzi tým sme si písali a dva dni bolo všetko v poriadku akurát ja som jej písal, že v aute nemám sedačku pre jej dcérku V. a ona mi napísala a poslala fotku sedačky, že nech jej pošlem na sedačku 60 euro, že tam je lacnejšia, že ju donesie so sebou, tak som poslal na sedačku do auta. Na štvrtý deň mi napísala, že rozprávala z majsterkou, a že ju ešte nechcú vyplatiť ale, že chce prísť aj tak ku mne, že nech jej zavolám. Tak som jej zavolal a do telefónu mi povedala takto:Že čo mi neveríš manžel môj, veď mi sme už ako manželia, prídem ku tebe tak mi pošli na cestu. Poslal som jej na cestu ďalších 110 euro, lebo medzitým mi ešte prisahala na svoju dcérku V., že pricestuje ku mne a bude so mnou žiť. No zbytočne som čakal na ňu, písala mi, že mi vráti peniaze a neskôr, že nech sa jej nevyhrážam, že ju dám na súd. Viete mi poradiť ? Ďakujem.

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

Dobrý deň,

na Vašu otázku zasielam nasledovnú odpoveď :

Sme názoru, že ste natrafili na podvodníčku, ktorá týmto spôsobom si zabezpečuje fin. prostriedky. 

Odporúčame nič neposielať a vo veci kontaktovať advokáta za účelom vymáhania dlžnej sumy. Predpokladáme, že všetku emailovú komunikáciu máte uloženú, vrátane poštových poukazov o zaslaní fin. prostriedkov.

 

Trestné oznámenie podať môžete.

Trápi vás "Trestné oznámenie pre podvod" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň,
Jedna pani tvrdí, že mi požičala peniaze a obviňuje ma bez dôvodne a tvrdý, že sa stala obeťou podvodu. Nemá žiadnu zmluvu o tom, že mi požičala peniaze a žiadne peniaze som od nej nepožičal. Ako mám postupovať.

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 14.04.2021)

Dobrý deň,
ak nie ste jej dlžníkom, ale napriek tomu Vás neustále obťažuje tým, že jej máte peniaze vrátiť, vyzvite ju písomne, aby upustila od svojho konania a neobťažovala Vás neustálymi výzvami. V prípade, že má za to, že jej niečo dlžíte, nech si uplatní svoje právo v civilnom konaní.


Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň,
môžem podať trestné oznámenie na suseda, keď cielenie a vedome od nás vymáha spoluvlastnícky podiel na prístupovej ceste, aj keď mu bolo odkúpenie ponúknuté bývalým majiteľom písomnou formou, máme o tom doklad aj podací lístok. Ak áno viete nám poradiť?

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 25.02.2021)

Dobrý deň, ak predchádzajúci spoluvlastník podielu na ceste tento ponúkol ostatným podiel. spoluvlastníkom na predaj v súlade s ust. par. 140 Obč. zákonníka a to tak, že im poskytol lehohu na uhradenie kúpnej ceny v lehote do 2 mesiacov, potom sa nemáte čoho obávať.
Ak je sused toho právneho názoru, že došlo k porušeniu predkupného práva, potom riešením z jeho strany je len podanie žaloby na súd.

Keďže nemáme Vaše doklady k predmetu veci - odkúpenie spoluvl. podielu - oporúčame konzultáciu u advokáta.

Nie je dôvod na podanie trestného oznámenia na suseda, že chce spoluvlastnícky podiel.


Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň!
Mal som zamestnanie na skúšobnú dobu tri mesiace, 580e brutto. Môj zamestnávateľ mi za prvý mesiac dal len 217e. A posledné dva mesiace nič. Dokonca neplatil za mňa ani odvody, a dodnes nemám od neho výstupné papier. Bol som zamestnaný v čase od 10. 1 2020 do 31. 3 2020. Podal som výpoveď posledného a požiadal ho, aby ma vyplatil. Sľúbil, že áno a dnes mi už ani nedvíha mobil a sms nereaguje. Je mi dlžný sumu do kopy približne 800enetto. Raz sa ozval a ešte sa začal vyhrážať. Prosím Vás o radu ako mám ďalej postupovať. Ďakujem pekne a s pozdravom Kocka Marián.

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 27.04.2020)

Dobrý deň,

 

v zásade máte možnosť nevyplatenú mzdu vymáhať civilnou cestou, ale v danom prípade tiež stojí z zváženie podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Pre posúdenie, či išlo o trestný čin potom bude rozhodujúce to, že zamestnávateľ mal v danom čase finančné prostriedky, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie vlastnej prevádzky.


Trápi vás "Trestné oznámenie pre podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, 6. Júla som si cez web hodinovymanzel som zavolal opravára umývačky riadu. Prišiel nič neskúšal, objednal náhradný diel a vypýtal si zálohu 90e. Dostal som k tomu aj mejlom príjmový doklad. Odvtedy som pána H. nevidel a ani zálohu mi nevrátil. Telefón nezdvíha, iba píše SMS kde je podobný text, že je na montáži, a že to neskôr vybaví. Volal som aj znova na číslo uvedené na web stránke, ale reakcia bola podobná, poslal SMS kde na žiadal o číslo účtu kam mi zálohu vráti. Dodnes sa tak nestalo. Je možné podať trestne oznámenie? Suma sa mi zdá mala na to, aby to polícia prijala, alebo ako postupovať?

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 09.08.2019)

Dobrý deň, 
odporúčame emailom prípadne písomne odstúpiť od objednávky a žiadať vrátenie poskytnutej zálohy vo Vami určenej lehote poštovou poukážkou. Bank. účet bude rizikom v tom smere, že zhotoviteľ sa môže stále vyhovárať, že chyba bola na strane banky a preto peniaze neboli prevedené na Váš účet. Je to ale na Vašom rozhodnutí.
Odporúčame súčasne podnikateľovi oznámiť, že toto jeho konanie oznámite aj prevádzkovateľovi stránky ako sprostredkovateľovi a súčasne aj Slovenskej obchodnej inšpekcii podľa sídla podnikateľa /www.soi.sk/.
Upozornite na možnosť podania žaloby na súd.


 


Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, objednal som si tovar zo Španielska za 660e. Platil som prevodom vopred priamo na účet, pretože to bola podmienka predávajúceho. Odvtedy sa len vyhovárali, že tovar pošlú a posledné 2 týždne už ani neodpovedajú na mail a neberú mobil. Je šanca, že mi polícia pomôže a ja ešte uvidím svoje peniaze?

Ďakujem.

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 15.07.2019)

Dobrý deň,

ak sa domnievate, že sa voči vám mohol niekto dopustiť trestného činu podvodu, odporúčame podať trestné oznámenie, v ktorom opíšete, ako sa mal tento skutok stať. Zároveň môžete v trestnom konaní vzniesť nárok na náhradu škody. Následne budete v postavení poškodeného a budete mať právo sa v trestnom konaní vyjadrovať, či zúčastňovať úkonov.

Konanie predávajúceho v zmysle ustanovenia § 221 ods. 1 Trestného zákona napĺňa skutkovú podstatu trestného činu podvodu, nakoľko bola predmetným konaním spôsobená aspoň malá škoda na cudzom majetku. V zmysle zákona možno za malú škodu považovať škodu v sume prevyšujúcej 266,00 Eur. 

Aj napriek tomu však máte právo domôcť sa svojich peňazí inak. Môžete sa obrátiť na občianskoprávne súdy a podať žalobu o splnenie povinnosti alebo prípadne z dôvodu omeškania predávajúceho máte nárok i na vrátenie bezdôvodného obohatenia vo výške 660 EUR. Bezdôvodné obohatenie vzniká od momentu, kedy objednávka, resp. kúpna zmluva už neexistuje, či nie je platná. Uvedené docielite tak, že predávajúcemu doručíte list s doručenkou, v ktorom z dôvodu jeho omeškania sa s tovarom od zmluvy odstupujete. Podľa Občianskeho zákonníka máte právo odstúpiť od zmluvy. Dňom doručenia odstúpenia od ,,kúpnej" zmluvy, zmluva zaniká a na strane predávajúceho dochádza k bezdôvodnému obohateniu. On má peniaze, ale vy nemáte tovar.  Ak nedisponujete adresou, môžete odstúpenie od zmluvy predávajúcemu oznámiť prostredníctvom emailu.  

 Je nevyhnutné však poznamenať, že na súde budete musieť preukázať samotnú existenciu kúpnej zmluvy a budete musieť ako žalobca zaplatiť aj súdne poplatky za podanie žaloby. Následné trovy konania sa potom v konaní znášajú v pomere úspešnosti strán sporu.

V prvom rade by ste sa mali pokúsiť o mimosúdnu dohodu a požiadať o vrátenie požičaných finančných prostriedkov, aby ste predišli zdĺhavému konaniu a zbytočnému plateniu trov konania, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť omnoho väčšie ako samotná hodnota sporu.  


Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, rad by som sa spýtal ako postupovať v nasledujúcom prípade. Prednedávnom som sa stretol s jedným dlhoročným známym, ktorý sa presťahoval do mesta kde momentálne bývam. Nasledujúci deň po stretnutí mi volal, že by potreboval peniaze na benzín, pretože si zabudol doma kartu a nemá to ako zaplatiť. Samozrejme som mu požičal a nenapadlo by ma, že klame. Neskôr som zistil, že dlží peniaze viacerým ľuďom a tým pádom som len ďalší, ktorý naletel. Cítim sa podvedený a rad by som to riešil. Jedna sa však o smiešnu sumu 40e a bojím sa, aby sa nestalo, že zaplatím právnikov, budem tomu venovať čas a nakoniec vyhlási bankrot (vzhľadom na to, že ma viacero dlhov) a neuvidím žiadne peniaze a v konečnom dôsledku na tom ešte stratím. Viete mi poradiť čo robiť v tomto prípade? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 21.06.2019)

Dobrý deň,

Konanie známeho v zmysle ustanovenia § 221 ods. 1 Trestného zákona nenapĺňa skutkovú podstatu trestného činu podvodu, nakoľko nebola predmetným konaním spôsobená aspoň malá škoda na cudzom majetku. V zmysle zákona možno za malú škodu považovať škodu v sume prevyšujúcej 266,00 Eur. 

Aj napriek tomu však máte právo domôcť sa svojich peňazí. Môžete sa obrátiť na občianskoprávne súdy a podať žalobu o zaplatenie dlžnej čiastky z titulu zmluvy o pôžičke, ktorá bola uzatvorená v ústnej forme medzi vami a vaším známym. 

 Je nevyhnutné však poznamenať, že na súde budete musieť preukázať samotnú existenciu pôžičky a budete musieť ako žalobca zaplatiť aj súdne poplatky za podanie žaloby. Následné trovy konania sa potom v konaní znášajú v pomere úspešnosti strán sporu.

V prvom rade by ste sa mali so známym dohodnúť mimosúdne a požiadať o vrátenie požičaných finančných prostriedkov, aby ste predišli zdĺhavému konaniu a zbytočnému plateniu trov konania, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť omnoho väčšie ako samotná hodnota sporu.  


Trápi vás "Trestné oznámenie pre podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý večer, Chcela by som sa poradiť ohľadom tejto situácie. Dostala som email, kde odosielateľ sa hral na majiteľa VIP leteckej spoločnosti, v ktorom mi oznámil, že podľa môjho životopisu som bola vybraná na pozíciu, a že najprv musím spraviť tréning, za ktorý si musím zaplatiť 1400 eur. Aby som to skrátila poslal mi veľmi detailne vypracovaný rozvrh tréningu a tiež mi poslal provizórnu zmluvu zamestnanca. Samozrejme všetko vyzeralo veľmi profesionálne a tiež emailová adresa bola ako existujúca vip letecká spoločnosť. Zaplatila som požadovanú čiastku na účet, ktoré informácie mi poslal ten pán, ktorý sa len vydáva za pána, ktorý aktuálne pracuje v tej spoločnosti, keďže ona reálne existuje. Samozrejme po asi 20 vyhraznych emailoch mi odpísal, že na aký účet ma poslať peniaze spať a ja som mu poslala informácie a od tej doby žiadna komunikácia a žiadne peniaze. Kontaktovala som aj príslušnú vip spoločnosť, ktorá mi dala prehlánie, že to nie je z jej spoločnosti, a že je to fraud. Prosím poraďte ako mám postupovať? Mám číslo účtu samozrejme kde sa peniaze odoslali ďakujem .

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 20.01.2019)

Dobrý deň, 

vo veci odporúčame podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. 
Otázkou je či osoba, ktorá Vám poslala "pracovnú ponuku" je aj majiteľom účtu, na ktorý ste poslali peniaze za absolvovanie tréningu pred nástupom do zamestnania.Všetko je potrebné riadne uviesť v oznámení o podozrení zo spáchania trestného činu a bude vecou polície objasniť skutkový stav.

Odporúčame súčasne podať návrh na vydanie platobného rozkazu na dlžnú sumu. Otázkou aj tu je, či viete meno majiteľa bankového účtu, nakoľko to môže byť iná osoba, než ktorá Vám predostrela pracovnú ponuku.


Podotázka: Trestné oznámenie pre podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, čo robiť, keď som sa stala obeťou podvodu? Údajne o tom polícia vie ale ja som to zistila až keď som prišla o peniaze.

Odpoveď: Trestné oznámenie pre podvod

(odpoveď odoslaná: 29.11.2018)

Dobrý deň,

ak sa domnievate, že sa voči vám mohol niekto dopustiť trestného činu podvodu, odporúčame podať trestné oznámenie, v ktorom opíšete, ako sa mal tento skutok stať. Zároveň môžete v trestnom konaní vzniesť nárok na náhradu škody. Následne budete v postavení poškodeného a budete mať právo sa v trestnom konaní vyjadrovať, či zúčastňovať úkonov.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Trestné oznámenie pre podvod" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku