Dobrý deň,
ak sa domnievate, že sa voči vám mohol niekto dopustiť trestného činu podvodu, odporúčame podať trestné oznámenie, v ktorom opíšete, ako sa mal tento skutok stať. Zároveň môžete v trestnom konaní vzniesť nárok na náhradu škody. Následne budete v postavení poškodeného a budete mať právo sa v trestnom konaní vyjadrovať, či zúčastňovať úkonov.
Konanie predávajúceho v zmysle ustanovenia § 221 ods. 1 Trestného zákona napĺňa skutkovú podstatu trestného činu podvodu, nakoľko bola predmetným konaním spôsobená aspoň malá škoda na cudzom majetku. V zmysle zákona možno za malú škodu považovať škodu v sume prevyšujúcej 266,00 Eur.
Aj napriek tomu však máte právo domôcť sa svojich peňazí inak. Môžete sa obrátiť na občianskoprávne súdy a podať žalobu o splnenie povinnosti alebo prípadne z dôvodu omeškania predávajúceho máte nárok i na vrátenie bezdôvodného obohatenia vo výške 660 EUR. Bezdôvodné obohatenie vzniká od momentu, kedy objednávka, resp. kúpna zmluva už neexistuje, či nie je platná. Uvedené docielite tak, že predávajúcemu doručíte list s doručenkou, v ktorom z dôvodu jeho omeškania sa s tovarom od zmluvy odstupujete. Podľa Občianskeho zákonníka máte právo odstúpiť od zmluvy. Dňom doručenia odstúpenia od ,,kúpnej" zmluvy, zmluva zaniká a na strane predávajúceho dochádza k bezdôvodnému obohateniu. On má peniaze, ale vy nemáte tovar. Ak nedisponujete adresou, môžete odstúpenie od zmluvy predávajúcemu oznámiť prostredníctvom emailu.
Je nevyhnutné však poznamenať, že na súde budete musieť preukázať samotnú existenciu kúpnej zmluvy a budete musieť ako žalobca zaplatiť aj súdne poplatky za podanie žaloby. Následné trovy konania sa potom v konaní znášajú v pomere úspešnosti strán sporu.
V prvom rade by ste sa mali pokúsiť o mimosúdnu dohodu a požiadať o vrátenie požičaných finančných prostriedkov, aby ste predišli zdĺhavému konaniu a zbytočnému plateniu trov konania, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť omnoho väčšie ako samotná hodnota sporu.