Dobrý deň,
odpoveď na Vašu otázku začneme od konca Vašej otázky.
Nie je podstatné to, či ste si peniaze aj sama použili. Musíme uviesť, že aj keď ste ich z účtu nevybrali, exekvoval ich exekútor na úhradu Vášho dlhu v exekučnom konaní a teda o toľko menej peňazí bolo použitých reálne z Vašich peňazí. Exekútor neskúma, či peniaze na Váš účet boli zaslané oprávnene alebo dokonca omylom. Nie je podstatné ani to, že účet v banke je už zrušený.
V otázke neuvádzate, o akú sumu ide a ktorá firma od Vás požaduje peniaze vrátiť, zrejme teda Vám bola zaslaná len výzva k vráteniu peňazí.
Podľa § 107 Obč. zákonníka platí :
"(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.
(2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.
(3) Ak sú účastníci neplatnej alebo zrušenej zmluvy povinní navzájom si vrátiť všetko, čo podľa nej dostali, prihliadne súd na námietku premlčania len vtedy, ak by aj druhý účastník mohol premlčanie namietať."
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že dvojročná lehota plynie odo dňa, keď sa oprávnený (firma ako veriteľ) dozvie o tom, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na úkor oprávneného - veriteľa obohatil, oba predpoklady musia byť splnené súčasne; údaje firme ako veriteľovi zrejme poskytla banka v súlade s ust. zákona o bankách.
Citujeme z rozs. KS BB 17Co/301/2011 :
"Prvostupňový súd správne uviedol, že právo na vydanie bezdôvodného obohatenia ako majetkové právo sa premlčuje v zákonom stanovenej troj alebo desať ročnej premlčacej dobe podľa § 107 ods. 2 OZ, v rámci ktorej plynie dvojročná subjektívna premlčacia doba podľa § 107 ods. 1 OZ. ..... Súd musí v konaní o vydanie bezdôvodného obohatenia posúdiť námietku premlčania komplexne z hľadiska ustanovenia § 107 OZ a aj bez námietky účastníka z úradnej povinnosti skúmať aj to, či sa na danú vec vzťahuje trojročná alebo desaťročná objektívna premlčacia doba."
Sme názoru, že vzhľadom k tomu, že peniaze boli zaslané na Váš účet, a aj keď nie úmyselne /nie je podstatné/, ste o pripísaní sumy na Váš účet vedeli a že sa oboznamujete s výpisom z účtu (koncom roka dostávate výzvu od banky, aby ste si prekontrolovali údaje).
Ak ste obdržali výzvu od firmy (veriteľa) k vráteniu peňazí (nevieme o akú sumu ide), v prípadnom súdnom konaní neobstojí tvrdenie, že keďže účet bol blokovaný exekútorom, že ste o uvedenej platbe nevedeli, teda veriteľ najskôr v súdnom konaní uspeje s tým, že bude trvať na 10 ročnej premlčacej dobe."
Odporúčame sumu firme vrátiť na účet, ktorý je uvedený vo Vašom výpise z účtu v čase, keď suma bola pripísaná na Váš účet (účet odosielateľa). Ak nemáte dostatok fin. prostriedkov na úhradu v celosti v jednej sume, odporúčame dohodnúť sa na splátkach. "
V prípade potreby nám pošlite dohodu o splátkach na prekontrolovanie.