Zneužitie osobných údajov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Prešov

Otázka: Zneužitie osobných údajov

Dobrý večer, na uvedenie do deja uvádzam už predtým u Vás riešený problém: MOJA OTÁZKA Dobrý deň, p. Ficek, našiel som Vás, že radite online a momentálne nemám čas behať osobne za právnikmi, tak by som Vás chcel poprosiť poradiť s týmto problémom. - Mám 25, rodičia sú dlho rozvedení, mám niečo cez mesiac po svadbe. Problém je s otcom, nekontaktuje sa, nebol na svadbe, platí výživné. Dnes som však od neho dostal správu, aby som mu zaslal okopírovaný sobášny list a údaje o tom, kde a odkedy je zamestnaná moja manželka( práve ukončila vysokú školu). Ja som ešte študent a dva roky budem. Zo skúsenosti viem, že niečo zamýšľa. Myslíte, že sa chce zbaviť výživného? Viete mi napísať, čo asi plánuje? Otec je právne vzdelaný a čisté svedomie voči svojim deťom vôbec nemá. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. S pozdravom, J. VAŠA ODPOVEĎ Oblasť práva: Rodinné právo Kraj: Prešovský Odpoveď: Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame, že podľa úst. § 71 zákona o rodine majú manželia voči sebe vzájomnú vyživovaciu povinnosť. To, že ste uzatvorili manželstvo nie ste povinný svojmu rodičovi oznamovať, ako ani to, či manželka pracuje. Z uvedeného dôvodu - vzájomná vyživovacia povinnosť medzi manežlmi, Vás otec poda prípadne už podal návrh na súd na zrušenie prípadne zníženie výživ. Povinnosti. Súd bude oprávnený tieto doklady resp. údaje vyžiadať v konaní. V rámci rodinnoprávnych vzťahov odporúčame uvedenú informáciu - dátum uzatvorenia manželstva /nie sobášny list/, ako aj poskytnúť informáciu o tom, či Vaša manželka pracuje. Zamestnávateľa neuvádzajte, uveďte len informáciu o tom, že Vaša manželka pracuje alebo nepracuje, teda nie zamestnávateľa/. NOVÁ OTÁZKA Rodič si vyžiadal sobášny list na matrike a sobášny list zneužil a doložil ho súdu ako dôkaz, že som ženatý študent. Návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti už podal. Chcel by som vedieť, či nedošlo k porušeniu zákona o ochrane o osobných údajov zo strany pracovníčky matričného úrady, prípadne zneužitia dokumentu mojim otcom. Ďakujem.

Odpoveď: Zneužitie osobných údajov

Dobrý deň,

podľa § 18 zákona o matrikách platí :

"Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní v prítomnosti matrikára nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy

a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny," Atď.

Odpoveď :

Nedošlo k porušeniu zákona zo strany zamestnanca matriky. Naviac súd v konaní si môže vyžiadať doslovný výpis z matriky.