Máte
otázku?

Kúpa tovaru cez internet - podvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Dobry den zhruba pred mesiacom som si cez internet objednal tovar, ktory mi neprisiel ani mi nevratili peniaze (3650€) uz somnou ani nekomunikuju. Poziadal som banku o zaslanie reklamacie no do dnes nemam ziadne rozhodnutie. S predajcom som komunikoval emailom poslal mi aj jeho osobne udaje adresu mam aj jeho cislo uctu bola to zahranicna platba. Je niaka sanca ze sa mi peniaze vratia a ako mam dalej postupovat za radu vopred dakujem.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Dobrý deň, pokiaľ ide o kúpu tovaru cez internet, nie je nič zriedkavé, že by šlo o podvod. V takýchto prípadoch je dôležité, ak nejde o známu spoločnosť (predajcu), aby bol človek opatrný. Najskôr je potrebné zistiť, kam boli peniaze odoslané (na koho účet), o túto informáciu je potrebné požiadať banku (to už vybavujete). Nič nebráni tomu, aby ste podali trestné oznámenie, pripravte si všetky doklady, vrátane mailovej komunikácie.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, objednala som si tovar cez internetový obchod. Tovar, ktorý mi prišiel sa mi nepáčil a bola možnosť vrátenia do 14 dni s tým, že mi vrátia spať peniaze, ale peňazí som sa zatiaľ nedočkala. Tým, že majú aj Fb stránku tak som stihla prečítať komentár a kontaktovať pani, ktorá takto tiež čaká na peniaze, viem o 2 ľuďoch možno nájdem ešte viac ľudí, ale je to ťažké, pretože komentáre vymazávajú. Zavádzajú ľudí a okrádajú ich. Viete mi poradiť prosím ako mám postupovať?

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.04.2021)

Dobrý deň, ak ste tovar po obdržaní vrátili späť predávajúcemu do 14 dní, predávajúci je zo zákona povinný vám vrátiť peniaze do 14 dní od obdržania zásielky od Vás. Či tovar predávajúci prevzal, môžete zistiť /ak ste ho posielali prostredníctvom Slov. pošty/ na stránke Slov. pošty.

Podľa ust. § 9 zákona o ochrane spotrebiteľa ochrane spotrebiteľapri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúcho platí :

"(1/ Predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov; tým nie je dotknuté ustanovenie § 8 ods. 5.

(2) Predávajúci je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby podľa odseku 1 rovnakým spôsobom, aký použil spotrebiteľ pri svojej platbe. Tým nie je dotknuté právo spotrebiteľa dohodnúť sa s predávajúcim na inom spôsobe platby, ak v súvislosti s tým spotrebiteľovi nebudú účtované žiadne ďalšie poplatky.

(3) Predávajúci nie je povinný uhradiť spotrebiteľovi dodatočné náklady, ak si spotrebiteľ výslovne zvolil iný spôsob doručenia, ako je najlacnejší bežný spôsob doručenia ponúkaný predávajúcim. Dodatočnými nákladmi sa rozumie rozdiel medzi nákladmi na doručenie, ktoré si zvolil spotrebiteľ, a nákladmi na najlacnejší bežný spôsob doručenia ponúkaný predávajúcim.
(4) Ak na základe zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho bol tovar dodaný spotrebiteľovi domov v čase uzavretia zmluvy a vzhľadom na jeho povahu nie je možné tovar odoslať späť predávajúcemu poštou, predávajúci je povinný zabezpečiť vyzdvihnutie tovaru na svoje náklady v lehote podľa odseku 1.
(5) Pri odstúpení od zmluvy, predmetom ktorej je predaj tovaru, predávajúci nie je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby podľa odseku 1 pred tým, ako mu je tovar doručený alebo kým spotrebiteľ nepreukáže zaslanie tovaru späť predávajúcemu, ibaže predávajúci navrhne, že si tovar vyzdvihne osobne alebo prostredníctvom ním poverenej osoby."

 

Ak k vráteniu peňazí nedôjde odporúčame kontaktovať Slov. obchodnú inšpekciu podľa sídla predávajúceho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, objednal som si zo stránky suprisimo tovar, kde ma požiadali o zaplatení sumy a potom objednávku odošlú, lenže aj po zaplatení stále prichádzajú e-maily, že platba sa neuskutočnila, medzi tým som čítal na nete, že je to stránka založená na podvode. Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.02.2021)

Dobrý deň,
uvedený internet. obchod je len nákupnou galériou,  tovar predávajú zahr. sujekty. Ak o tovar nemáte už záujem, je potrebné, aby ste odstúpili od zmluvy postačuje aj emailom a to už teraz a žiadali vrátenie peňazí. Nič viac neuhradujte. Ak Vám nebude vrátená zaplatená kúpna cena kontaktujte Českú obchodnú inšpekciu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, kúpila som tovar cez internet 125e. Pán ktorý je z Turecka mi ju ževraj poslal, ale zadržali to na colníci, ževraj. Peniaze som posielala cez KoronaPay a pri otázke či mi dá sledovacie číslo si ma blokol. Neodpisuje nikde. Snažila som sa ho kontaktovať dokonca mám aj jeho meno a priezvisko, tel. číslo. Ako to mám ďalej riešiť? Som študent a nie sú to pre mňa malé peniaze.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.01.2021)

Dobrý deň,
v tomto prípade ste sa zrejme stali obeťou podvodu. Údaje, ktoré Vám poskytol sú s vysokou pravdepodobnosťou falošné (vychádzajúc z našich skúseností). Najjednoduchšie je podať o tejto skutočnosti oznámenie orgánom činným v trestnom konaní, že máte podozrenie o spáchaní podvodu zo strany osoby v Turecku. Trestné oznámenie môžete podať na ktoromkoľvek (aj najbližšom) oddelení PZ SR.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Kúpa tovaru cez internet - podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Zdravím prosím Vás, pán mi poslal potvrdenie o platbe, že zaslal platbu, ja som mu ipad poslal po jeho manželke, no peniaze mi nechodia a on je nedostupný, čo mám robiť?

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.08.2020)

Dobrý deň,
v takomto prípade odporúčam podať na polícii oznámenie o možnom podvode. Podľa hodnoty iPadu by sa mohlo jednať o priestupok alebo trestný čin. Ako dôkaz by ste si mali pripraviť vzájomnú komunikáciu, dohodu o cene, obrázok zaslanej platby tiež údaje, ktoré o ňom máte, vrátane čísla. Polícia vie vypátrať osobu aj podľa čísla.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Ten problém je, že by mal byt obyvateľom SAE, a keďže mi odfotil, že prebral zásielku, ktorú som sa aj snažila stornovať ale pošta to nestihla vybaviť (inak a na nich by som mohla podať sťažnosť?) takže neviem, či by s tým slovenská polícia niečo urobila. Určite ide o podvod, pretože po kontakte na ich banku som zistila, že taký klient u nich nie je a aj e-maily, ktoré chodili od “jeho banky” boli falošné a aj všetky dokumenty od neho. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.01.2020)

Dobrý deň,

rozumiem. Ďakujem za objasnenie. V takom prípade žiaľ je potrebné podať trestné oznámenie priamo v SAE. Prípadne, môžete sa pokúsiť podať ho aj u nás. Mohlo sa totiž stať, že takto zaviedol viacero ľudí, čím by sa zvýšila aj celková škoda a tým pádom by sa tomu mala polícia dôvod viac venovať. Aj keď rozhodnúť naša polícia pravdepodobne nebude môcť nakoľko je to cudzinec. Následok trestného činu však nastal v SR (vznik škody), takže by si možno vedeli založiť právomoc konať. Bolo by vhodné poradiť sa s advokátom osobne a prípadne podať oznámenie cez neho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela Vy som sa opýtať ako mám postupovať objednala som si kryt na mobil od cez ... Slovensko 25. 12. 2019 som objednala a hneď aj zaplatila kreditnou kartou prišiel mi nejaký email v maďarčine, že mám zas platiť tak som písala na ... Slovensko email, aby mi približne dali vedieť, či zásielka Príde napísali mi, že zásielka ma prísť 7. 1. 2020 no neprišla, tak som im písala dnes email aj včera ale nepodpisujú chceli, aby som ešte raz zaplatila: Zásielku nedoručili, aj keď som zaplatila extra za kuriéra neviem ako to mám riešiť, keď eshop neodpovedá a tiež neviem, či už ma niekto takú zlú skúsenosť. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.01.2020)

Dobrý deň, v otázke neuvádzate, či chcete odstúpiť od kúpnej zmluvy s predávajúcim.
Ak by ste chceli odstúpiť od kúpnej zmluvy, môžete tak urobiť a to zaslaním odstúpenia podľa formulára na stránke uvedenej spoločnosti alebo im len napísať email, že odstupujete od kúpnej zmluvy - číslo, ktorou ste si objednali konkrétny tovar - špecifikácia tovaru a žiadate vrátiť kúpnu cenu na Vami uvedený bankový účet, teda z ktorého bola platba vykonaná.

Predávajúci je povinný Vám vrátiť  sumu v lehote najneskoršie do 14 dní. 
Pri rozhodovaní môžete brať do úvahy aj recenzie na uvedenú spoločnosť na www.google, prípadne počkať na reakciu predávajúceho, či tovar zašle. 


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Kúpa tovaru cez internet - podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, ako mám postupovať dcéra si kupovala mobil cez Bazos v hodnote 165 eur dotyčnej posielala koruny prevodom. Mobil jej neposlala a už sa uťahuje. Polícia povedala, že oni s tým nič neurobia lebo to neni trestný čin v hodnote 266 eur ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.08.2019)

Dobrý deň prajem,

ak dotyčná uviedla dcéru do omylu v tom, že keď jej pošle peniaze, pošle jej mobil a neurobila tak, polícia správne uviedla, že sa nejedná o trestný čin, pretože spôsobená škoda na majetku je menej než 266 eur. Stále to však môže byť priestupok a polícia v tomto nepostupovala správne. Správny postup polície by mal byť taký, že vec postúpi na okresný úrad odbor priestupkov, aby vec riadne prejednal. Ak máte zápisnicu z polície, odporúčam podať podnet na okresný úrad na dotyčnú osobu. V priestupkovom konaní si viete uplatniť nárok na náhradu škody.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý večer, mám internet od spoločnosti "Prvá internetová s.r.o." nie som s nimi spokojný a, keďže mi konči viazanosť ku dňu 30. 11. 2018 tak som bol včera ukončiť zmluvu načo mi bolo povedané, že ešte musím od nich odoberať internet do 1. 1. 2019. Čiže ešte jeden mesiac. Mesačne som platil 12, 99 e so zľavou za viazanosť, a tento mesiac navyše, ktorý ja nechcem, mám zaplatiť dopredu 17,00 e. Chcem sa opýtať, či ho musím zaplatiť, aj keď ho nepotrebujem. Zmluva bola vystavená 31. 10. 2013 a všeobecne podmienky spoločnosti boli vypísané v 11 bodoch na zadnej strane zmluvy, písmom, ktoré je možné prečítať len lupou s pozdravom P. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.11.2018)

Dobrý deň, 
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Pokiaľ zmluva o internetom pripojení bola uzatvorená na dobu určitú a ako píšete v otázke, viazanosť končí dňom  30.11.2018, Vaša viazanosť voči poskytovateľovi služieb končí dňom 30.11.2018, a nie až 1.1.2019.
Uvedené zodpovedá aj Všeob. obchodným podmienkam uvedeného poskytovateľa, z ktorých citujeme § 2 ods. 6 :
"Zmluva o využívaní dátovej siete zaniká:
a) uplynutím doby, na ktorú bola zmluva uzavretá
b) dohodou zmluvných strán
c) výpoveďou
d) odstúpením
e) smrťou alebo zánikom užívateľa."

Podľa ust.  Občianskeho zákonníka predĺženie viazanosti znamená neprijateľnú zmluvnú podmienku. Podľa ust. § 53 ods. 4 Obč. zák. platí :
"Za neprijateľné podmienky uvedené v spotrebiteľskej zmluve sa považujú najmä ustanovenia, ktoré
f) umožňujú dodávateľovi jednostranne zmeniť zmluvné podmienky bez dôvodu dohodnutého v zmluve,
n) spôsobujú, že platnosť zmluvy uzatvorenej na dobu určitú sa po uplynutí obdobia, na ktorú bola zmluva uzavretá, predĺži, pričom spotrebiteľovi priznávajú neprimerane krátke obdobie na prejavenie súhlasu s predĺžením platnosti zmluvy,
o) oprávňujú dodávateľa rozhodnúť o tom, že jeho plnenie je v súlade so zmluvou, alebo ktoré priznávajú právo zmluvu vykladať iba dodávateľovi.

Neprijateľné podmienky upravené v spotrebiteľských zmluvách sú neplatné."

Oznámte poskytovateľovi, že Vaša viazanosť končí dňom 30.11.2018 a internet od poskytovateľa nijako nepoužívajte a žiadajte poskytovateľa o prevzatie jeho zariadení, prípadne ho odneste poskytovateľovi proti podpisu. Poskytovateľ Vám nemôže určiť novú lehotu na ukončenie zmluvy do 1.1.2019 a povinnosť uhradiť 17 €.


Bez ohľadu na prípadnú odpoveď od poskytovateľa internet. služieb môžete si objednať a podpísať zmluvu s iným poskytovateľom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Zdravím, mám 2. Otázky. 1./ Kúpil som cez bazár hodinky, zaplatil som 40 €, po prevzatí som zistil, že sú to repliky (predajca neuvádzal, že sú to repliky) a peniaze odmieta vrátiť. Dá sa nejako postupovať? 2./ Predával som vec v hodnote 20 € cez bazár, dotyčný mi mal poslať peniaze na účet, poslal mi len asi v photoshope “vymyslené” potvrdenie o poslaní peňazí, vec si prevzal, ale peniaze nikdy neprišli. Ďakujem krásne za odpoveď a prajem Vám krásny zvyšok dňa. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.07.2018)

Dobrý deň, 
predkladáme Vám odpoveď :
Z otázky 1./ usudzujeme, že sa jedná o tovar kúpený cez internet, len nám nie je jasné či sa jednalo o kúpu od obchodníka - podnikateľa lebo od občana - nepodnikateľa, a kedy ste tovar prevzali.
Ak ide o kúpu od obchodníka - podnikateľa v súlade s ust.§ 7 zák. č.  102/2014 Z. z.  ako spotrebiteľ ste oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa 
prevzatia tovaru.  

Máte teda oprávnenie odstúpiť od zmluvy bez uvedenia dôvodu a predajca  je povinný Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu, ako aj s tým spojenými nákladmi /náklady na dopravu, dodanie a poštovné, avšak len náklady najlacnejšieho z ponúkaných spôsobov doručenia, ako i všetky ostatné náklady/. 
Pokiaľ už lehota 14 dní od prevzatia tovar uplynula, potom odporúčame reklamovať vadu tovaru, s tým, že sa jedná o repliku a nie riadne používateľný tovar, čo je klamanie spotrebiteľa. Na reklamáciu tovaru použite formulár predajcu.

A posledná alternatíva : Ak sa jedná o kúpu od občana - nepodnikateľa, rovnako reklamujte tovar ako klamanie kupujúceho a žiadajte vrátenie kúpnej ceny.

Ak by Vám kúpna cena nebola vrátená v lehote do 14 dní, potom budete sa musieť svojho práva domáhať súdnou cestou.  Vo všetkých prípadoch reklamácie /podnikateľ -  nepodnikateľ/ odporúčame upozorniť na to, že vec oznámite na Slovenskú obchodnú inšpekciu. 
Z ust.§ 26 zákona o ochrane spotrebiteľa platí, že "povinnosti výrobcu, predávajúceho, dovozcu alebo dodávateľa majú aj osoby, ktoré prevádzkujú činnosti podľa tohto zákona prípadne aj predaja cez internet, a nemajú k tomu potrebné živn. oprávnenie, ako aj možnosť uloženia pokuty až do výšky 66 400 €.

 

Prípadné zverejnenie predmetného "predajcu" neodporúčame. Oznámte obratom na Slovenskú obchodnú inšpekciu aj s všetkých predložením dokladov, ktoré máte k dispozícii.

Zároveň upozornite na konanie predávajúceho vlastníka uvedenej inzertnej stránky.


K otázke 2./ : Je chybou, že ste sa spoliehali na pravdivosť predloženého potvrdenia o úhrade kúpnej ceny.  Vyžiadajte opätovne úhradu kúpnej ceny. Predpokladáme, že u dotyčného "kupujúceho" sa jedná o "obvyklé" nakupovanie s predložením dokladu o zaslaní peňazí. Prípadne upozornite prevádzkovateľa stránky na tohto kupujúceho, a možno aj predávajúceho a na jeho praktiky. Pohrozenie trestným oznámením nevidíme ako riešenie, ktoré by viedlo k úspechu, teda k vráteniu peňazí, nakoľko sa nejedná ani o škodu nie malú - 266 €.

Budeme radi ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.

©
 


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Kúpa tovaru cez internet - podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, mám problém. Cez internet sme kúpili chladničku žiaľ nejde. Už bola 2x v oprave vraj iní ju skúšali, a keď ju poslali nám ani len nemrazí. Teraz sa nám ani neozvali a neviem ako toto vyriešiť vždy mi povedia, že ju treba nastaviť aká teplota je v izbe. Aj to sme skúšali a nič. Prosím ako postupovať ďalej a aké mám práva ako spotrebiteľ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.06.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že kúpená vec má opakovane tie isté vady a vplyvom týchto vád je kúpená vec neupotrebiteľná, máte právo odstúpiť od kúpnej zmluvy. V zmysle Občianskeho zákonníka odstúpením od zmluvy, zmluva od počiatku zaniká. Tzn. že sa rušia všetky vzájomné práva a povinnosti, ktoré vznikli z tejto kúpnej zmluvy. Vy máte právo požadovať vrátenie zaplatenej kúpnej ceny, ale zároveň máte povinnosť vydať kúpenú vec predávajúcemu (tzn. budete mu musieť vydať chladničku). Odstúpenie od zmluvy je vhodné doručiť predávajúcemu poštou s doručenkou, aby ste mali presne vedomosť o dátume prevzatia zásielky. V odstúpení od zmluvy zároveň vyzvete predávajúceho na vrátenie zaplatenej kúpnej ceny a oznámte mu akým spôsobom môže dôjsť k vráteniu chladničky. Ak by predávajúci nereagoval, tak sa po odstúpení od zmluvy budete môcť svojho práva na vrátenie kúpnej ceny domáhať aj prostredníctvom súdu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Zdravím, poprosím o pomoc. Kúpil som cez internet prostredníctvom stránky bazos. Sk (bazár) topánky za 350e. Je to vzácnejší kus. Keď mi ich predajca poslal zistil som, že ide o napodobeniny a peniaze mi vrátiť nechce. Čo môžem urobiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.04.2017)

Dobrý deň,

v tomto prípade by do úvahy prichádzalo použitie § 49a Občianskeho zákonníka Právny úkon je neplatný, ak ho konajúca osoba urobila v omyle vychádzajúcom zo skutočnosti, ktorá je pre jeho uskutočnenie rozhodujúca, a osoba, ktorej bol právny úkon určený, tento omyl vyvolala alebo o ňom musela vedieť. Právny úkon je takisto neplatný, ak omyl táto osoba vyvolala úmyselne. Omyl v pohnútke nerobí právny úkon neplatným.

Keďže Vás dotyčný uviedol do omylu, môžete sa dovolať neplatnosti právneho úkonu. Písomne, prípadne mailom môžete dotyčného kontaktovať informovať ho, že sa dovolávate relatívnej neplatnosti právneho úkonu. Právny úkon tým zaniká a ste povinní si navzájom vrátiť, čo ste si poskytli, teda Vy ste povinný dotyčnému zaslať späť topánky a on Vám zase peniaze. Ak by odmietol, môžete sa vrátenia domáhať aj prostredníctvom súdu.

Uvedené konanie by však bolo možné považovať aj za trestný čin podvodu podľa Trestného zákona. Muselo by sa však preukázať, že dotyčný vedel, že ide o napodobeninu. To, či túto situáciu budete riešiť cestou občianskeho práva alebo trestného práva je však na Vás.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom nákupu cez internet. Z internetovej stránky som si objednala toner na moju tlačiareň. Ako spôsob dodania som uviedla "Osobný odber" a spôsob platby "Platba v hotovosti ". Balík mi došiel domov, avšak doniesla mi ho poštárka, a nakoľko som nebola doma, prevzal ho môj rodinný príslušník. Tento balík mi došiel bez akejkoľvek faktúry, tým pádom neviem, ako mám za tovar zaplatiť. Navyše na stránke uvádzajú, že v toneri sa má nachádzať 15 ml farby, na krabičke je napísané 14 ml a na samotnom toneri 12 ml. Písala som im tri e-maily, na ktoré neodpovedali, takisto som im aj telefonovala, pani mi povedala že mám im nadiktovať číslo objednávky, že sa na to pozrú a že mi hneď naspäť zavolajú. Nezavolali. Môžem sa Vás opýtať ako mám v tejto veci postupovať ? Mám im tovar poslať naspäť ? Mám si ho nechať ? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.04.2017)

Dobrý deň, svoje nároky si môžete uplatňovať v reklamačnom konaní, napr. zľavu z kúpnej ceny vzhľadom na menší objem farby v toneri ako predávajúci pôvodne uvádzal alebo tiež dodatočné dodanie dokladu o kúpe. Podľa môjho názoru ste však vykonali dostatočné úsilie za tovar zaplatiť. Zmluvné podmienky nedodržal práve predávajúci, keď Vám opomenul poskytnúť údaje potrebné na zaplatenie kúpnej ceny. Na Váš prípad je preto možné aplikovať ustanovenie § 522 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého je veriteľ v omeškaní, ak neprijal riadne ponúknuté plnenie alebo neposkytol v čase plnenia súčinnosť potrebnú na splnenie dlhu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Kúpa tovaru cez internet - podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, mám takýto problém objednali sme tovar od web obchodu G.sk. Objednávka prišla slovenskou poštou, balík bol nepoškodený tak sme si prevzali a zaplatili plnú sumu. Po rozbalení sme zistili, že v obale chýbala disceta, takže sme si zaplatili prázdny obal, kam sa mame obrátiť, keďže dodávateľ neuznáva reklamáciu? Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.04.2017)

Dobrý deň, v takomto prípade ak dodávateľ neuznáva alebo nereaguje na reklamáciu je možné sa obrátiť sa Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá vykonáva dozor nad takýmito činnosťami. Tej je potrebné podať písomne sťažnosť, v ktorej čo najdetailnejšie opíšete čo sa stalo a tiež jej predložíte e-mailovú komunikáciu, prípadne fotodokumentáciu. Rovnako vzhľadom na Váš opis je možné, že na Vás bol spáchaný trestný čin podvodu.  V takom prípade bude potrebné na najbližšom orgáne činnom v trestnom konaní (najbližšie oddelenie PZ SR) podať oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že mohol byť spáchaný trestný čin.  Orgány činné v trestnom konaní následne začnú z úradnej povinnosti konať a prešetria celú záležitosť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Zdravim mam problem s jednou spolocnostou. Je to spolocnost, ktora posobi v zahranici. Od jedneho cloveka v zahranici som kupoval kupony, ktore sa dali vyuzit v tejto spolocnosti na nakup ich elektroniky. Nedavno mi prisiel list od pravnika, ktory zastupuje tuto firmu, ze musim vyplatit znacnu sumu penazi, pretoze sa jednalo o podvod a ze som to bol ja, co to sposobil. Ale ja som len kupoval tie kupony a objednaval som si veci v mojom mene. Nakoniec som zistil, ze firma mala v systeme medzeru, pricom stacilo im len napisat, ze reklamovany produkt ste poslali, na co to potvrdili a zaslali kod. Myslim, ze ten clovek, co mi predaval kupony vyuzil aj mna a viacerych ludi dostal do problemov. Bohuzial neviem kto to je. Myslim si ze spolocnost by mala trestat svojich zamestnancov a nie ostatnzch ludi za to, ze mali chybu v systeme. Vedeli by ste mi dat nejaku radu co dalej? Dakujem. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.03.2016)

Dobrý deň, z obsahu Vášho príspevku nemám dojem, aby ste sa dopustili nejakého protiprávneho konania, aj keď nie je vylúčené, že pri využívaní zľavových alebo nákupných kupónov ste sa sa mohli zaviazať k nejakej povinnosti, resp. ručiť za jej splnenie. Vo Vašom prípade je nevyhnutné oboznámiť sa s najmä obchodnými podmienkami vzťahujúcim sa predaj tovaru a následne určiť, či ste postupovali v súlade s týmito ustanoveniami alebo či Vám v dôsledku Vášho konania mohol vzniknúť záväzok na náhradu škody. Do úvahy pripadá aj podanie trestného oznámenia na osobu, ktorá Vás uvádzala do omylu v otázke platnosti resp. využiteľnosti kupónov, ktoré Vám predávala a tak sa na Vašu škodu obohatila. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, objednal som si topánky cez internet, vyplnil formulár, zaplatil a čakal. O pár dní prišla odpoveď, že bohužiaľ tieto topánky sú už vypredané a že nech si vyberiem iné. Samozrejme vybral som si druhé a čakal som. O týždeň prišla znovu odpoveď, že im je to ľúto, ale ani tieto už nemajú na sklade a nech si opäť vyberiem iné. Stalo sa, vybral som si a čakal. Opäť o pár dní mi prišiel mail, že ani tieto nemajú na sklade a to podotýkam, že ani pri jednom druhu topánok nebolo napísané že sú vypredané dokonca dodnes sú na stránke. Keďže nemali ani tretie topánky čo som chcel, tak to ma už nahnevalo a poprosil som ich o vrátenie peňazí. Odpísali mi, že to môže trvať aj mesiac a nech som trpezlivý. Tak som čakal a čakal. Presne mesiac to bolo 17.1 2016 od vtedy už prešlo pár týždňov a nič, peniaze nikde. Písal som aj mail, že čo sa deje kde sú peniaze a oni tvrdia, že ich už dávno poslali. 27.1.2016 mi odpísali naposledy, od vtedy som im poslal pár mailov a nič. Ignorujú ma. A preto by som chcel poprosiť o radu, čo robiť? Ako postupovať? Nie je to vysoká suma cca 120eur ale aj tak! Na stránke odkiaľ som si objednával nemajú žiadnu adresu, jediný kontakt je cez mail. Dúfam, že mi poradíte a že to vyriešite. Prajem pekný deň

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.02.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na Vami uvedené skutočnosti mám podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu. V prípade, že Vám údajne platbu zaslali, mali ste si od nich vypýtať presnú špecifikáciu platby, aby sa dala neskôr lepšie "odsledovať". Tým, že vlastne ani neviete komu presne ste peniaze zaslali, by ste museli najprv zistiť majiteľa účtu, na ktorý ste peniaze zaslali. Následne by bolo možné vymáhať od nich pohľadávku, ale vzhľadom na výšku pohľadávky si myslím, že pre možné riziká v konaní by to bolo nerentabilné. Druhou možnosťou je podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania podvodu. V tomto smere však vo väčšine prípadov bývajú orgány činné v trestnom konaní neúspešné a obdobné trestné konania zastavujú pre nemožnosť zistenia páchateľa trestného činu.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Kúpa tovaru cez internet - podvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý večer prajem. Dostala som sa do veľmi zlej situácie. Naletela som na inzerát, kde ponúkala jedna pani papagaja. Keďže bola v zahranici, mala som zaplatiť pár eur za transport papagaja na Slovenko s tým , že vybrerie spoľahlivú spolocnost, ktorá sa o všetko postará. Ale teraz prejdem ku korenu veci. Mne nejde o žiadne peniaze, ide o to, že v deň transportu mi pisala spoločnosť, aby som prefotila občiansky preukaz a doklad o zaplateni, plus fotku, kde držím občiansky preukaz ako dôkaz toho, že som to naozaj ja. Všetko sme to riešili emailom a mna blbu, ani raz nenapadlo, že by to mal byt podvod. Mne ide hlavne o to, aby niečo nespachali na základe mojich údajov na mojom občianskom preukaze.. Prosím o radu,veľmi sa bojím, pretože sa nechcem dostať do problémov. Čakám na Vašu odpoveď. Ďakujem vopred.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.08.2015)

Dobrý deň, posielanie kópie občianskeho preukazu cudzím ľuďom neodporúčam nikdy robiť. Už to, že požadovali od Vás, aby ste sa odfotili s občianskym preukazom je podozrivé.

V podstate nič strašné sa nemôže stať, pretože, ak by šlo o dôležitú vec, je potrebný originál dokladu. Oni majú iba kópiu. Ak by sa aj stalo, že by si niekto na Vás vzal pôžičky (čo sa môže stať), potom sa musíte brániť. Ak si zoberú pôžičku, určitu ju nevrátia a potom by Vám mohla prísť domov žaloba zo súdu. Tu je však ľahké preukázať, že ste peniaze nedostali, preto peniaze by prišli na cudzí účet. 

To, že ste poskytli kópiu občianskeho preukazu, nedokážete odčiniť. Teraz je veľmi dôležité, aby ste na adrese, ktorú máte na občianskom preukaze aj skutočne preberali poštu, pretože tam Vám môžu chodiť žaloby.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobry den, Cez internet som si kupil postel, ked som ju doma rozbalil, tak som zistil, ze bola dodana s nespravnym montaznym navodom, takze podla dodaneho navodu ju neviem zlozit. Uz 2 tyzdne bojujem s predajcom, vzdy ked mu zavolam, tak mi povie, ze navod vyziadali od vyrobcu a hned ako ho dostanu, tak mi ho poslu na email. Takze momentalne sa len pozeram na rozmontovanu postel a neviem kedy a ci vobec uvidim k nej navod. Ake mam v tomto pripade prava? Je mozne tovar vratit spat a ziadat spat peniaze alebo zlavu? Dakujem.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.08.2015)

Dobrý deň,

podľa zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí, že do 14 dní máte právo odstúpiť od zmluvy aj bez udania dôvodu. Nemusíte teda uviesť žiaden spôsob prečo chcete odstúpiť od zmluvy.

Podľa citovaného zákona platí, že: "Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa

a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru,

b) uzavretia zmluvy o poskytnutí služby alebo

c) uzavretia zmluvy o poskytovaní elektronického obsahu nedodávaného na hmotnom nosiči."

Ak Vám informácie o možnosti odstúpiť od zmluvy neboli poskytnuté, potom máte lehotu na odstúpenie od zmluvy 12 mesiacov a 14 dní.

Ak ste ešte v lehote, môžete odstúpiť od zmluvy, žiadať vrátiť peniaze. 

Máte možnosť žiadať aj zľavu z kúpnej ceny, avšak najskôr by som Vám odporúčal odstúpiť od zmluvy a potom sa dohadovať na zľave, nie naopak. Predávajúci bude tak viac nútený Vám peniaze vrátiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kúpa tovaru cez internet - podvod" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku