Kúpa tovaru cez internet - podvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 9. 7. 2015

Otázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Dobry den zhruba pred mesiacom som si cez internet objednal tovar, ktory mi neprisiel ani mi nevratili peniaze (3650€) uz somnou ani nekomunikuju. Poziadal som banku o zaslanie reklamacie no do dnes nemam ziadne rozhodnutie. S predajcom som komunikoval emailom poslal mi aj jeho osobne udaje adresu mam aj jeho cislo uctu bola to zahranicna platba. Je niaka sanca ze sa mi peniaze vratia a ako mam dalej postupovat za radu vopred dakujem.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Dobrý deň, pokiaľ ide o kúpu tovaru cez internet, nie je nič zriedkavé, že by šlo o podvod. V takýchto prípadoch je dôležité, ak nejde o známu spoločnosť (predajcu), aby bol človek opatrný. Najskôr je potrebné zistiť, kam boli peniaze odoslané (na koho účet), o túto informáciu je potrebné požiadať banku (to už vybavujete). Nič nebráni tomu, aby ste podali trestné oznámenie, pripravte si všetky doklady, vrátane mailovej komunikácie.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Ten problém je, že by mal byt obyvateľom SAE, a keďže mi odfotil, že prebral zásielku, ktorú som sa aj snažila stornovať ale pošta to nestihla vybaviť (inak a na nich by som mohla podať sťažnosť?) takže neviem, či by s tým slovenská polícia niečo urobila. Určite ide o podvod, pretože po kontakte na ich banku som zistila, že taký klient u nich nie je a aj e-maily, ktoré chodili od “jeho banky” boli falošné a aj všetky dokumenty od neho. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.01.2020)

Dobrý deň,

rozumiem. Ďakujem za objasnenie. V takom prípade žiaľ je potrebné podať trestné oznámenie priamo v SAE. Prípadne, môžete sa pokúsiť podať ho aj u nás. Mohlo sa totiž stať, že takto zaviedol viacero ľudí, čím by sa zvýšila aj celková škoda a tým pádom by sa tomu mala polícia dôvod viac venovať. Aj keď rozhodnúť naša polícia pravdepodobne nebude môcť nakoľko je to cudzinec. Následok trestného činu však nastal v SR (vznik škody), takže by si možno vedeli založiť právomoc konať. Bolo by vhodné poradiť sa s advokátom osobne a prípadne podať oznámenie cez neho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, mala by som otázku: predávala som telefón cez bazos a jeden pán mi na to odpísal. Dohodli sme sa, že si ho vezme a ešte na kúpe jedného telefónu. Poslala som ho a už vyše dvoch týždňov mi nezaplatil. Navyše to bolo posielané do SAE, tým pádom neviem ako by sa to dalo ďalej riešiť. Dožaduje sa momentálne, aby som zaplatila ďalšie peniaze na nejakú adresu do Nigérie, vraj mi pošle tie peniaze k tej sume za telefón a píše, že jeho banka momentálne drží jeho peniaze( pričom v tom emaile bolo písané, že môžu poslať peniaze až od 800e ale stále to klesá- teraz sme na 500e), no kontaktovala som jeho banku a očividne ide o podvod. Neviem, či by sa dalo vôbec niečo riešiť cez políciu ( cena, ktorú ma zaplatiť je vyše 300e). Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.01.2020)

Dobrý deň prajem,

v tomto prípade by sa podľa toho, čo uvádzate, teoreticky mohlo jednať o podvod. Muselo by sa však preukázať, že už v čase, keď ste sa dohadovali vedel, že Vám nezaplatí. Tým, že je suma viac než 300 eur, je prekročená hranica škody podľa Trestného zákona (266 eur). Formálne by tak mohli byť splnené podmienky, pre podanie trestného oznámenia. Dôležité však je, či je dotyčný Slovák, resp. či býva v SR. Ak by totiž všetko zrealizoval zo zahraničia, potom by ste oznámenie museli podať na tamojšiu políciu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela Vy som sa opýtať ako mám postupovať objednala som si kryt na mobil od cez ... Slovensko 25. 12. 2019 som objednala a hneď aj zaplatila kreditnou kartou prišiel mi nejaký email v maďarčine, že mám zas platiť tak som písala na ... Slovensko email, aby mi približne dali vedieť, či zásielka Príde napísali mi, že zásielka ma prísť 7. 1. 2020 no neprišla, tak som im písala dnes email aj včera ale nepodpisujú chceli, aby som ešte raz zaplatila: Zásielku nedoručili, aj keď som zaplatila extra za kuriéra neviem ako to mám riešiť, keď eshop neodpovedá a tiež neviem, či už ma niekto takú zlú skúsenosť. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.01.2020)

Dobrý deň, v otázke neuvádzate, či chcete odstúpiť od kúpnej zmluvy s predávajúcim.
Ak by ste chceli odstúpiť od kúpnej zmluvy, môžete tak urobiť a to zaslaním odstúpenia podľa formulára na stránke uvedenej spoločnosti alebo im len napísať email, že odstupujete od kúpnej zmluvy - číslo, ktorou ste si objednali konkrétny tovar - špecifikácia tovaru a žiadate vrátiť kúpnu cenu na Vami uvedený bankový účet, teda z ktorého bola platba vykonaná.

Predávajúci je povinný Vám vrátiť  sumu v lehote najneskoršie do 14 dní. 
Pri rozhodovaní môžete brať do úvahy aj recenzie na uvedenú spoločnosť na www.google, prípadne počkať na reakciu predávajúceho, či tovar zašle. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý deň, ako mám postupovať dcéra si kupovala mobil cez Bazos v hodnote 165 eur dotyčnej posielala koruny prevodom. Mobil jej neposlala a už sa uťahuje. Polícia povedala, že oni s tým nič neurobia lebo to neni trestný čin v hodnote 266 eur ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.08.2019)

Dobrý deň prajem,

ak dotyčná uviedla dcéru do omylu v tom, že keď jej pošle peniaze, pošle jej mobil a neurobila tak, polícia správne uviedla, že sa nejedná o trestný čin, pretože spôsobená škoda na majetku je menej než 266 eur. Stále to však môže byť priestupok a polícia v tomto nepostupovala správne. Správny postup polície by mal byť taký, že vec postúpi na okresný úrad odbor priestupkov, aby vec riadne prejednal. Ak máte zápisnicu z polície, odporúčam podať podnet na okresný úrad na dotyčnú osobu. V priestupkovom konaní si viete uplatniť nárok na náhradu škody.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý večer, mám internet od spoločnosti "Prvá internetová s.r.o." nie som s nimi spokojný a, keďže mi konči viazanosť ku dňu 30. 11. 2018 tak som bol včera ukončiť zmluvu načo mi bolo povedané, že ešte musím od nich odoberať internet do 1. 1. 2019. Čiže ešte jeden mesiac. Mesačne som platil 12, 99 e so zľavou za viazanosť, a tento mesiac navyše, ktorý ja nechcem, mám zaplatiť dopredu 17,00 e. Chcem sa opýtať, či ho musím zaplatiť, aj keď ho nepotrebujem. Zmluva bola vystavená 31. 10. 2013 a všeobecne podmienky spoločnosti boli vypísané v 11 bodoch na zadnej strane zmluvy, písmom, ktoré je možné prečítať len lupou s pozdravom P. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.11.2018)

Dobrý deň, 
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Pokiaľ zmluva o internetom pripojení bola uzatvorená na dobu určitú a ako píšete v otázke, viazanosť končí dňom  30.11.2018, Vaša viazanosť voči poskytovateľovi služieb končí dňom 30.11.2018, a nie až 1.1.2019.
Uvedené zodpovedá aj Všeob. obchodným podmienkam uvedeného poskytovateľa, z ktorých citujeme § 2 ods. 6 :
"Zmluva o využívaní dátovej siete zaniká:
a) uplynutím doby, na ktorú bola zmluva uzavretá
b) dohodou zmluvných strán
c) výpoveďou
d) odstúpením
e) smrťou alebo zánikom užívateľa."

Podľa ust.  Občianskeho zákonníka predĺženie viazanosti znamená neprijateľnú zmluvnú podmienku. Podľa ust. § 53 ods. 4 Obč. zák. platí :
"Za neprijateľné podmienky uvedené v spotrebiteľskej zmluve sa považujú najmä ustanovenia, ktoré
f) umožňujú dodávateľovi jednostranne zmeniť zmluvné podmienky bez dôvodu dohodnutého v zmluve,
n) spôsobujú, že platnosť zmluvy uzatvorenej na dobu určitú sa po uplynutí obdobia, na ktorú bola zmluva uzavretá, predĺži, pričom spotrebiteľovi priznávajú neprimerane krátke obdobie na prejavenie súhlasu s predĺžením platnosti zmluvy,
o) oprávňujú dodávateľa rozhodnúť o tom, že jeho plnenie je v súlade so zmluvou, alebo ktoré priznávajú právo zmluvu vykladať iba dodávateľovi.

Neprijateľné podmienky upravené v spotrebiteľských zmluvách sú neplatné."

Oznámte poskytovateľovi, že Vaša viazanosť končí dňom 30.11.2018 a internet od poskytovateľa nijako nepoužívajte a žiadajte poskytovateľa o prevzatie jeho zariadení, prípadne ho odneste poskytovateľovi proti podpisu. Poskytovateľ Vám nemôže určiť novú lehotu na ukončenie zmluvy do 1.1.2019 a povinnosť uhradiť 17 €.


Bez ohľadu na prípadnú odpoveď od poskytovateľa internet. služieb môžete si objednať a podpísať zmluvu s iným poskytovateľom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Zdravím, mám 2. Otázky. 1./ Kúpil som cez bazár hodinky, zaplatil som 40 €, po prevzatí som zistil, že sú to repliky (predajca neuvádzal, že sú to repliky) a peniaze odmieta vrátiť. Dá sa nejako postupovať? 2./ Predával som vec v hodnote 20 € cez bazár, dotyčný mi mal poslať peniaze na účet, poslal mi len asi v photoshope “vymyslené” potvrdenie o poslaní peňazí, vec si prevzal, ale peniaze nikdy neprišli. Ďakujem krásne za odpoveď a prajem Vám krásny zvyšok dňa. 

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.07.2018)

Dobrý deň, 
predkladáme Vám odpoveď :
Z otázky 1./ usudzujeme, že sa jedná o tovar kúpený cez internet, len nám nie je jasné či sa jednalo o kúpu od obchodníka - podnikateľa lebo od občana - nepodnikateľa, a kedy ste tovar prevzali.
Ak ide o kúpu od obchodníka - podnikateľa v súlade s ust.§ 7 zák. č.  102/2014 Z. z.  ako spotrebiteľ ste oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa 
prevzatia tovaru.  

Máte teda oprávnenie odstúpiť od zmluvy bez uvedenia dôvodu a predajca  je povinný Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu, ako aj s tým spojenými nákladmi /náklady na dopravu, dodanie a poštovné, avšak len náklady najlacnejšieho z ponúkaných spôsobov doručenia, ako i všetky ostatné náklady/. 
Pokiaľ už lehota 14 dní od prevzatia tovar uplynula, potom odporúčame reklamovať vadu tovaru, s tým, že sa jedná o repliku a nie riadne používateľný tovar, čo je klamanie spotrebiteľa. Na reklamáciu tovaru použite formulár predajcu.

A posledná alternatíva : Ak sa jedná o kúpu od občana - nepodnikateľa, rovnako reklamujte tovar ako klamanie kupujúceho a žiadajte vrátenie kúpnej ceny.

Ak by Vám kúpna cena nebola vrátená v lehote do 14 dní, potom budete sa musieť svojho práva domáhať súdnou cestou.  Vo všetkých prípadoch reklamácie /podnikateľ -  nepodnikateľ/ odporúčame upozorniť na to, že vec oznámite na Slovenskú obchodnú inšpekciu. 
Z ust.§ 26 zákona o ochrane spotrebiteľa platí, že "povinnosti výrobcu, predávajúceho, dovozcu alebo dodávateľa majú aj osoby, ktoré prevádzkujú činnosti podľa tohto zákona prípadne aj predaja cez internet, a nemajú k tomu potrebné živn. oprávnenie, ako aj možnosť uloženia pokuty až do výšky 66 400 €.

 

Prípadné zverejnenie predmetného "predajcu" neodporúčame. Oznámte obratom na Slovenskú obchodnú inšpekciu aj s všetkých predložením dokladov, ktoré máte k dispozícii.

Zároveň upozornite na konanie predávajúceho vlastníka uvedenej inzertnej stránky.


K otázke 2./ : Je chybou, že ste sa spoliehali na pravdivosť predloženého potvrdenia o úhrade kúpnej ceny.  Vyžiadajte opätovne úhradu kúpnej ceny. Predpokladáme, že u dotyčného "kupujúceho" sa jedná o "obvyklé" nakupovanie s predložením dokladu o zaslaní peňazí. Prípadne upozornite prevádzkovateľa stránky na tohto kupujúceho, a možno aj predávajúceho a na jeho praktiky. Pohrozenie trestným oznámením nevidíme ako riešenie, ktoré by viedlo k úspechu, teda k vráteniu peňazí, nakoľko sa nejedná ani o škodu nie malú - 266 €.

Budeme radi ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.

©
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kúpa tovaru cez internet - podvod (Trestné právo)

Dobrý večer prajem. Dostala som sa do veľmi zlej situácie. Naletela som na inzerát, kde ponúkala jedna pani papagaja. Keďže bola v zahranici, mala som zaplatiť pár eur za transport papagaja na Slovenko s tým , že vybrerie spoľahlivú spolocnost, ktorá sa o všetko postará. Ale teraz prejdem ku korenu veci. Mne nejde o žiadne peniaze, ide o to, že v deň transportu mi pisala spoločnosť, aby som prefotila občiansky preukaz a doklad o zaplateni, plus fotku, kde držím občiansky preukaz ako dôkaz toho, že som to naozaj ja. Všetko sme to riešili emailom a mna blbu, ani raz nenapadlo, že by to mal byt podvod. Mne ide hlavne o to, aby niečo nespachali na základe mojich údajov na mojom občianskom preukaze.. Prosím o radu,veľmi sa bojím, pretože sa nechcem dostať do problémov. Čakám na Vašu odpoveď. Ďakujem vopred.

Odpoveď: Kúpa tovaru cez internet - podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.08.2015)

Dobrý deň, posielanie kópie občianskeho preukazu cudzím ľuďom neodporúčam nikdy robiť. Už to, že požadovali od Vás, aby ste sa odfotili s občianskym preukazom je podozrivé.

V podstate nič strašné sa nemôže stať, pretože, ak by šlo o dôležitú vec, je potrebný originál dokladu. Oni majú iba kópiu. Ak by sa aj stalo, že by si niekto na Vás vzal pôžičky (čo sa môže stať), potom sa musíte brániť. Ak si zoberú pôžičku, určitu ju nevrátia a potom by Vám mohla prísť domov žaloba zo súdu. Tu je však ľahké preukázať, že ste peniaze nedostali, preto peniaze by prišli na cudzí účet. 

To, že ste poskytli kópiu občianskeho preukazu, nedokážete odčiniť. Teraz je veľmi dôležité, aby ste na adrese, ktorú máte na občianskom preukaze aj skutočne preberali poštu, pretože tam Vám môžu chodiť žaloby.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk