Porušil som podmienku, čo teraz?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Porušil som podmienku, čo teraz?

Dobrý deň, zaujíma ma, ako dopadnem, keď som v podmienke, ktorá trvala 2 roky, za malé množstvo drogy spáchal prečin podvodu, za ktorý som dostal 150 hodín vo verejnoprospešných prácach, ktoré som odpracoval. K tomu spoločnosť stiahla trestné oznámenie a súhlasila so zmierom po vyplatení jednorazovo celkovej sumy. Prečo ma hneď nezavreli? Je možné, že by sa to dalo uhráť na podmienku v podmienke, keďže som si trest odrobil? Prvý bol za niečo úplne iné. Viem, je to porušenie podmienky prečinom, no po odpracovaní trestu by sa nemal prehodnotiť ako priestupok? Ďakujem za odpovede. :)

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

Dobrý deň, pri porušení podmienky sa neberie ohľad na to, či ste podmienku porušili spáchaním rovnakého trestného činu alebo spáchaním iného trestného činu. Spáchanie akéhokoľvek trestného činu alebo priestupku sa vníma ako porušenie podmienky a preukazuje, že ste v skúšobnej dobe neviedli riadny život. Rovnako sa neprihliada ani na to, že ste už uložený trest vykonali. Mám za to, že vo Vašom prípade sú splnené podmienky na premenu podmienečného trestu na nepodmienečný trest (t.j. podmienky na nariadenie výkonu podmienečne odloženého trestu). Druhá veta § 50 ods. 4 Trestného zákona však pripúšťa, že aj v prípadoch, kedy sú splnené podmienky na nariadenie výkonu podmienečne odloženého trestu odňatia slobody môže súd výnimočne, vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti. Tento inštitút sa však má aplikovať iba výnimočne, pričom ak sa súd rozhodne, že k tomu pristúpi môže Vám uložiť dodatočne nové povinnosti, probačný dohľad, predĺžiť skúšobnú dobu...