Lehota na premenu podmienky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Lehota na premenu podmienky

Dobrý večer, chcem sa opýtať, či existuje nejaká lehota na premenu podmienky. Dočítal som sa, že je to jeden rok po uplynutí skúšobnej doby, ale tiež som sa dočítal, že je to dva roky po uplynutí skúšobnej doby. Paragraf 50, odstavec 5 udáva, že podmienka musí byť premenená do jedného roka po uplynutí skúšobnej doby, inak sa bude brať ako osvedčenie v podmienke. Porušil som podmienku tým, že som spáchal trestný čin v Rakúsku, za ktorý som bol aj odsúdený a už ma aj prepustili na podmienku domov. Teraz mi však prišlo predvolanie na verejné zasadnutie pre porušenie podmienky v skúšobnej dobe, hoci skutok sa stal v Rakúsku.

Odpoveď: Lehota na premenu podmienky

Dobrý deň, tak ako ste uviedli vo svojej otázke, ak súd nerozhodne do jedného roka po uplynutí skúšobnej doby bez Vášho zavinenia, má sa za to, že ste sa osvedčili. Neuviedli ste však vo svojej otázke, či vo Vašom prípade už uplynul rok po skončení skúšobnej doby. Ak od skončenia skúšobnej doby neuplynul jeden rok, súd nariadil verejné zasadnutie za účelom rozhodnutia o Vašom osvedčení. Tzn. že súd bude na verejnom zasadnutí zisťovať, či ste viedli riadny život a či vysloví, že ste sa osvedčili. Riadne vedenie života súd zisťuje komplexne. Tzn. že zisťuje splnenie zákonom predpísaných povinností, pracovných, rodinných a iných povinností. Ak je verejné zasadnutia nariadené krátko po tom, ako ste spáchali trestný čin v Rakúsku a boli podmienečne odsúdený, je možné, že je verejné zasadnutie nariadené aj za účelom rozhodnutia, či bude nariadený nepodmienečný výkon trestu odňatia slobody alebo ponechá v platnosti podmienečný trest odňatia slobody. Tak je možné postupovať v zmysle ustanovenia § 50 ods. 4 Trestného zákona.