Ako sa brániť proti výpovedi?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti výpovedi?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Pracovala som v kozmetickom salóne. Z dôvodu zlého zaobchádzania zo strany mojej šéfky som chcela ukončiť pracovný vzťah, ale ona s tým nesúhlasila, takže som sa musela obísť s PN. Viem, že ona mi teraz nemôže dať výpoveď, ale čítala som, že ja môžem aj počas PN. Bola som zamestnaná na zmluve od 12.9.2014, pričom nemám žiadne stravné lístky, žiadne výplatné pásmy a peniaze som dostávala len tak na ruku. Nepodpisovala som prijatie, ona o tom vie a chce ich rýchlo vyrobiť a falšovať moje podpisy. Takisto mi chce dať výpoveď s porušením pracovnej disciplíny, hoci som nič nespravila. Potrebovala by som radu, ako sa môžem pred ňou brániť. Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Dobrý deň, v zmysle § 67 Zákonníka práce, môžete ako zamestnanec skončiť pracovný pomer výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu a to aj počas Vašej práceneschopnosti. Vzhľadom na to, že výpoveď je jednostranným právnym úkonom, pre jej právnu účinnosť sa nevyžaduje súhlas druhej strany (vo Vašom prípade zamestnávateľa). Ak si Váš zamestnávateľ neplní všetky povinnosti podľa pracovnej zmluvy, t.j. neposkytuje Vám všetky plnenia, na ktoré je povinný, vyzvite ho na ich plnenie, prípadne ste oprávnená domáhať sa svojich nárokov na súde. V prípade, že Váš zamestnávateľ uplatní pri výpovedi neexistujúci právny dôvod, ide z jeho strany o neplatnú výpoveď. V zmysle ustanovenia § 79 ods. 1 Zákonníka práce, ste mu povinná oznámiť bezodkladne, že trváte na tom, aby Vás zamestnával aj naďalej. V opačnom prípade skončí pracovný pomer uplynutím výpovednej doby. Neplatnosť skončenia pracovného pomeru ste povinná uplatniť na súde návrhom na začatie konania najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer na základe neplatnej výpovede skončiť.