Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

Dobrý deň, potrebujem od vás radu. Bola som zamestnaná takmer celý rok. Počas tohto obdobia som od svojej šéfky nedostávala výplatné pásky. Výplatu som dostávala len na ruku a nič som nepodpisovala, ani výplatné pásky, ani výplaty. Poslala som jej výpoveď a požiadala som ju o výplatné pásky. Tieto mi narychlo spravila a poslala. Avšak, v nich sú zaznamenané dovolenky, napriek tomu, že som za celý rok žiadnu dovolenku nebrala a nemám ani dovolenkové lístky. Myslím, že tieto dovolenky naschvál rozpísala, aby mi ju nemusela preplatiť. Ďalej sú tam uvedené absencie, neplatené voľná, čo som tiež nikdy nemala. Potom tam ešte bolo napísané, že mi ku každej výplate dávala daňový bonus, čo je tiež nepravda. Sama povedala, že mi nebude vyplácať každý mesiac a že mi to dá naraz, no žiadne peniaze som nemala a ona si teraz tento daňový bonus uplatní od štátu. Neviem, ako by sa dalo dokázať, že tieto výplatné pásky sú sfalšované. Potrebujem od nej zápočtový list, aby som sa mohla zaevidovať na úrade práce, ale ten odmieta poslať. Prosím vás, poraďte mi, čo mám robiť.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

Dobrý deň, v zmysle § 130 ods. 5 Zákonníka práce (ZP), je zamestnávateľ pri vyúčtovaní mzdy povinný zamestnancovi vydať písomný doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Podľa § 75 ods. 2 ZP, pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní. Taktiež Vám v zmysle ustanovenia § 116 ods. 3 ZP patrí náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Ak Váš zamestnávateľ porušil alebo porušuje tieto zákonom uložené povinnosti, máte možnosť dovolať sa uloženia týchto povinností zamestnávateľovi na súde alebo sa obrátiť na inšpekciu práce. Rovnako Vám odporúčam podať žalobu na príslušný súd, ak Vám Váš zamestnávateľ bezdôvodne krátil mzdu alebo náhradu mzdy.