Neprimerané normy práce

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Neprimerané normy práce

Dobrý deň, mám pre Vás nasledujúcu otázku. Môj otec je zamestnaný v jednej zváračskej firme, jeho pracovná zmluva je platná od 1.8.2013 s trojmesačnou skúšobnou dobou. Pracuje v takom režime, že dvoch zváračov má na starosti zvarovanie troch kontajnerov za deň. To by nepredstavovalo problém, kým by môj otec nepracoval sám. Momentálne je však jeho úlohou vykonávať prácu za oboch a sám denne zvarovať tri kontajnery, čo nie je možné a preto nepokrýva pracovnú normu. Jeho zamestnávateľ mu preto chce zrážať neodrobené hodiny z výplaty, čo voči nemu považujem za nespravodlivé. Chcel by som sa teda informovať, či je takéto konanie zo strany zamestnávateľa legálne a ako by sa mohol môj otec proti tomu brániť? Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu pomoc a odpoveď. Upresňujem, že nie je stanovená neprimeraná pracovná norma.

Odpoveď: Neprimerané normy práce

Dobrý deň.

Pokiaľ  tomu správne rozumiem, tak zamestnávateľ má určité normy, podľa ktorých majú dvaja zvárači spraviť 3 kontajnery za deň. Preto logicky, ak Váš otec pracuje sám, môže spraviť maximálne 1 a pól kontajnera za deň.

Podľa § 47 Zákonníka práce - Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru:

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,
a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,
b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.
(2) Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou, s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať, a s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania. Zamestnávateľ je tiež povinný pri nástupe do zamestnania oboznámiť mladistvého zamestnanca, a v prípade fyzickej osoby vykonávajúcej ľahké práce uvedené v § 11 ods. 4 aj jej zákonného zástupcu, o možných rizikách vykonávanej práce a o prijatých opatreniach týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.
(4) Zamestnávateľ je povinný predkladať zástupcom zamestnancov správy o dohodnutých nových pracovných pomeroch v lehotách, ktoré s ním dohodol.

Podľa § 133 Zákonníka práce - Normovanie práce:

(1) Zamestnávateľ môže určiť normy spotreby práce. Pri určovaní požadovaného množstva práce a pracovného tempa musí vziať do úvahy pracovné tempo primerané fyziologickým a neuropsychickým možnostiam, právne predpisy a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čas na osobnú očistu po skončení práce a čas na prirodzené potreby zamestnanca.
(2) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby predpoklady na uplatnenie noriem spotreby práce boli utvorené pred začatím práce. Normy spotreby práce a ich zmeny sa musia zamestnancom oznámiť vždy pred začatím práce a nesmú sa uplatňovať so spätnou platnosťou.
(3) Ak zavádzanie a zmeny noriem spotreby práce nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, zamestnávateľ zavádza normy a vykonáva ich zmeny až po dohode so zástupcami zamestnancov; ak k dohode nedôjde do 15 dní od predloženia návrhu, rozhodne príslušný inšpektorát práce podľa osobitného predpisu.

Z Vášho popisu je dosť možné, že zamestnávateľ Vášho otca porušuje Zákonník práce (a to nielen vyššie citované ustanovenia). Pokiaľ sa chce Váš otec brániť, môže dať podnet na príslušný inšpektorát práce. Predtým však odporúčam skúsiť si to vydiskutovať so zamestnávateľom. Skutočnosť, že je Váš otec stále v skúšobnej dobe ho kladie do nevýhodnej pozície, avšak to nie je dôvod na to, aby sa prehliadalo porušovanie Zákonníka práce. Pokiaľ v danej firme Váš otec chce zotrvať, mal by s podnetom počkať, kým mu uplynie skúšobná doba, nakoľko v tejto s ním môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer aj bez udania dôvodu alebo z akéhokoľvek dôvodu.