Ako sa brániť proti výpovedi?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako sa brániť proti výpovedi?

Dobry den,potrebovala by som poradit. Pracovala som v kozmetickom salone. Z dovodu zleho zaobchadzanie mojej sefky, som chcela ukoncit pracovny vztah, ale ona to nechcela, takze som sla na PN. Viem, ze ona mi teraz nemoze dat vypoved, ale citala som, ze ja mozem aj pocas PN. Bola som zamestnana na zmluve od 12.9.2014, pricom nemam ziadne stravne listky, ziadne vyplatne pasky a peniaze som dostavala len tak na ruku. Nepodpisovala som, ze som ich prevzala. Ona o tom vie a chce ich spravit narychlo a falsovat moje podpisy. Taktiez mi chce dat vypoved s porusenim pracovnej discipliny, hoci som nic nespravila. Potrebovala by som radu, ako sa mozem pred nou branit. Dakujem

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Dobrý deň, v zmysle § 67 Zákonníka práce, môžete ako zamestnanec skončiť pracovný pomer výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu a to aj počas Vašej práceneschopnosti. Vzhľadom na to, že výpoveď je jednostranným právnym úkonom, pre jej právnu účinnosť sa nevyžaduje súhlas druhej strany (vo Vašom prípade zamestnávateľa). Ak si Váš zamestnávateľ neplní všetky povinnosti podľa pracovnej zmluvy, t.j. neposkytuje Vám všetky plnenia, na ktoré je povinný, vyzvite ho na ich plnenie, prípadne ste oprávnená domáhať sa svojich nárokov na súde. V prípade, že Váš zamestnávateľ uplatní pri výpovedi neexistujúci právny dôvod, ide z jeho strany o neplatnú výpoveď. V zmysle ustanovenia § 79 ods. 1 Zákonníka práce, ste mu povinná oznámiť bezodkladne, že trváte na tom, aby Vás zamestnával aj naďalej. V opačnom prípade skončí pracovný pomer uplynutím výpovednej doby. Neplatnosť skončenia pracovného pomeru ste povinná uplatniť na súde návrhom na začatie konania najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer na základe neplatnej výpovede skončiť.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako sa brániť proti výpovedi? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať mojej manželke konci pracovná zmluva po dvoch rokoch k 31. 12. 2018 zamestnávateľ môže dať výpoveď, aby upovedomil vopred lebo v tejto firme aj minulý rok dali výpovede medzi sviatkami, keď boli ženy na dovolenkách alebo v tomto prípade tiež musí zamestnávateľ dať vopred vedieť o skončení pracovného pomeru. Ďakujem za odpoveď Robert.

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.12.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ správne rozumiem Vašej otázke, tak manželka má zmluvu na dobu určitú do 31.12.2018. V takomto prípade nie je potrebné, aby jej zamestnávateľ dal výpoveď, pretože pracovný pomer skončí uplynutím doby. Zákon mu neukladá povinnosť informovať o tom, že prac. pomer končí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa brániť proti výpovedi? (Pracovné právo)

Čo mam robit, ak mi zamestnavatel dal vypoved pocas nemoceskej a teraz poistovna odo mna ziada zaplatit poistne, inač nebudem mat zdravotnu starostlivost?

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2017)

Dobrý deň, v zmysle § 64 ods. 1 Zákonníka práce platí, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia. Tento zákaz výpovede sa však nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi z určitých zákonom ustanovených dôvodov. Pre určenie, či s Vami zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne, je preto nevyhnutné oboznámiť sa s obsahom výpovede a najmä dôvodom, ktorý je v ňom uvedený.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa brániť proti výpovedi? (Pracovné právo)

Dobrý deň. Ak zamestnanec opakovane porušil pracovnú disciplínu (28. 4. 2016, 18. 10. 2016 a 28. 3. 2017) a bol písomne upozornený na možnosť výpovede, musí mu byt výpoveď doručená do 18. 4. 2017? Alebo do dvoch mesiacov od posledného upozornenia? Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.04.2017)

Dobrý deň, podľa § 63 ods. 1 pís. e) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede. Zároveň platí, že pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel. O dôvode výpovede ste sa ako zamestnávateľ dozvedeli dňa 28.03.2017, preto môžete dať zamestnancovi výpoveď v lehote dvoch mesiacov, teda do 28.05.2017.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa brániť proti výpovedi? (Pracovné právo)

Dobrý deň. Chcem sa spytat, ci mozem dostat vypoved za to, ze meskam do prace cez vikend, ked nemam spoje rano a nemozem sa dovolat taxi sluzbe, ked im mobil zvoni a nedvihaju a pracujem na dvanastky. Ináč keď som nastupoval tak majstrovi som to oznamil.

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2017)

Dobrý deň, pokiaľ chodíte do práce neskoro a zamestnávateľovi to nevadí, je to v poriadku. Jedno meškanie nie je dôvodom na výpoveď. Zamestnávateľ by vás musel najskôr upozorniť na porušenie pracovnej disciplíny a pokiaľ by ste dostali dve takéto upozornenia, potom by ste mohli dostať výpoveď. Pokiaľ je s tým zamestnávateľ uzrozumený a nevadí mu to, odporúčam si to dať "na papier", aby to nebolo neskôr považované za porušenie pracovnej disciplíny. Takto budete chránený aj Vy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa brániť proti výpovedi? (Pracovné právo)

Dobrý deň, v máji tohto roku som ukončil VŠ vzdelanie II. stupňa na TUKE. Od júna som zamestnaný na TPP na dobu neurčitú, čiže som už po skúšobnej dobe a moja výpovedná doba je jeden mesiac. Momentálne sa ponúkla možnosť pokračovania v štúdiu na III. stupni. Rozhodnutie o prijatí/neprijatí budem mať až v januári a potom by som mal hneď aj nastúpiť. Skôr ako budem mať rozhodnutie, nechcem podávať výpoveď. Existuje možnosť ako ukončiť zamestnanie skôr ako uplynie výpovedná doba, respektíve môže mi zamestnávateľ brániť v štúdiu? Ako by mal byť formulovaný návrh na ukončenie pracovného pomeru dohodou?

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.12.2016)

Dobrý deň, pracovný pomer možno ukončiť aj dohodou uzavretou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 pís. a) až c) Zákonníka práce. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa brániť proti výpovedi? (Pracovné právo)

Dna 7.12. mi sefka poslala postou vypoved. K tomu boli dolozene dokumenty, a to nepodpisane vyplatne pasky za dva mesiace a dovolenkove vykazy. Podla nich som vycerpala 12 a pol dna dovolenky, co nie je pravda. Teraz som PN. Tymto by som Vas chcela poprosit o radu, ako dalej. Kedze nemam ucet, pre vyplatu som si chodila k nej na firmu alebo mi ju priniesla na chatu, kde som ju podpisala a prebrala. No posledne mesiace som nic neprebrala. Za radu Vam vopred dakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť proti výpovedi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.12.2015)

Dobrý deň, Váš zamestnávateľ s Vami môže ukončiť pracovný pomer výpoveďou len z dôvodov, ktoré vymenúva Zákonník práce v ustanovení § 63. Ak sú dodržané zákonné dôvody pre výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby, ktorej dĺžka závisí od uplatneného dôvodu alebo dĺžky pracovného pomeru. Ak považujete doručenú výpoveď za neplatnú, oznámte to písomne svojmu zamestnávateľovi s tým, že trváte na tom, aby Vás zamestnával aj naďalej. Neplatnosť skončenia pracovného pomeru uplatnite na súde v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť. Súčasne máte právo obrátiť sa na súd aj so žalobou o zaplatenie dlžnej mzdy, ak Vám táto bola neoprávnene krátená alebo vôbec nevyplatená.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku