Dobrý deň,
po správnosti by mal zamestnávateľ podať trestné oznámenie o krádeži a po zistení konkrétneho páchateľa orgánmi činnými v trestnom konaní, teda toho, kto spôsobil škodu, by si mal zamestnávateľ uplatňovať náhradu škody u tejto osoby. Z Vašej otázky však vyplýva, že zamestnávateľ to neurobil. Závisí to od toho, v akej výške vznikla škoda. Pri výške škody do 266 Eur sa trestné oznámenie nepodáva.
Podľa § 125 ods. 1 Trestného zákonníka, "Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu."
Tiež záleží, či ste Vy, ako hmotne zodpovedný zamestnanec neporušili žiadnu svoju pracovnú povinnosť, v dôsledku čoho došlo ku krádeží.
O tom je hmotná zodpovednosť, že zamestnanec zodpovedá za tovar, ktorý je v predajni, kde zamestnanec pracuje. Navyše, ak je tam zamestnanec sám. Vy ste mali podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti, čím ste prejavili súhlas s Vašou zodpovednosťou za všetok tovar aj ceniny. A preto, zamestnávateľ môže z Vašej poslednej výplaty zraziť výšku vzniknutej škody, a to aj z poslednej výplaty. Zákonník práce neobmedzuje zamestnávateľa v spôsobe uplatnení si škody, ktorú mu spôsobil zamestnanec.
Zamestnávateľ by mal škodu so zamestnancom prerokovať a dohodnúť sa so zamestnancom o jej náhrade. Keďže s Vami zamestnávateľka ukončila pracovný pomer, tak nestihla škodu prerokovať a dohodnúť sa s Vami na jej náhrade. Každopádne, obvyklým spôsobom náhrady škody je zrážka zo mzdy.
Podľa § 182 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť)."
Podľa § 182 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia."
Podľa § 186 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje."