Problém pri reklamácií obuvi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Problém pri reklamácií obuvi

Dobrý deň. Potrebovala by som pomoc pri riešení reklamácie. Dňa 6. 12. 2016 som zakúpila čižmy v predajni John Garfield. Na zadnej časti sa nachádzal gumený spoj, ktorý sa roztiahol, tak som ich dňa 27. 02. 2017 musela reklamovať. Dnes mi prišlo rozhodnutie, že mi reklamáciu vybavili tým spôsobom, že mi poskytnú 40% zľavu z ceny tovaru, čo predstavuje 19,20 eura a čižmy si mám vyzdvihnúť v predajni. Chcem sa opýtať, či predajňa môže takýmto spôsobom riešiť reklamáciu a nevyplatiť celú sumu za poškodený tovar. Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Problém pri reklamácií obuvi

Dobrý deň,

podľa § 622 ods.1 Občianskeho zákonníka Ak ide o vadu, ktorú možno odstrániť, má kupujúci právo, aby bola bezplatne, včas a riadne odstránená. Predávajúci je povinný vadu bez zbytočného odkladu odstrániť. Podľa § 623 ods.1 OZ Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.

Záleží teda na tom, či ide o vadu odstraniteľnú alebo nie. Ak ide o vadu odstraniteľnú máte v rámci záručnej doby  právo na riadne a bezplatné odstránenie, prípadne výmenu (ak tým nevzniknú predávajúcemu neprimerané náklady). V prípade neodstraniteľnej vady zase právo na výmenu tovaru, alebo vrátenie peňazí (v prípade, ak táto vada bráni riadnemu užívaniu veci). Ak neodstraniteľná vada nebráni riadnemu užívaniu veci, potom máte nárok na zľavu z ceny. Odporúčam Vám informovať sa u predávajúceho, či vadu bolo alebo nebolo možné odstrániť. Následne podľa odpovede môžete postupovať podľa vyššie uvedených ustanovení.