Je možná podmienka na podmienku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Je možná podmienka na podmienku?

Dobrý deň, potrebujem súrne poradiť ohľadom trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Bol som obvinený 1.5.2017. Počas tohto obdobia som ešte mal trvajúcu podmienku za jazdu pod vplyvom alkoholu na dobu 16 mesiacov, ktorá mi končí v júli 2017. Je možné mi udeliť podmienku na podmienku? Hrozia mi tri roky odňatia slobody. Isté by som chcel vedieť, či sa dá týranie prehodnotiť na nebezpečné vyhrážanie, kde je trestná sadzba nižšia. Je možné zaviesť kauciu a ak áno, v akej výške sa zvyčajne pohybuje? Je tiež možné získať späť zaplatenú kauciu?

Odpoveď: Je možná podmienka na podmienku?

Dobrý deň, pri podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody súd určuje skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov. Zároveň platí, že ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti, hoci odsúdený konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže napr. aj primerane predĺžiť skúšobnú dobu. Ide však o výnimočné prípady. Ak budete teda právoplatným rozhodnutím súdu odsúdený za trestný čin spáchaný v skúšobnej dobe, spravidla sa má za to, že ste nesplnili podmienku riadneho života v skúšobnej dobe, čoho následkom je nariadenie nepodmienečného trestu odňatia slobody. Vzhľadom na to, že nepoznám konkrétne skutkové okolnosti Vášho prípadu, nedokážem sa vyjadriť k právnej kvalifikácii skutku a jeho prípadnej zmeny resp. k možnosti uloženia niektorého z druhu trestov.