Trest domáceho väzenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Trest domáceho väzenia

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na niečo týkajúce sa môjho prípadu. Už som bol odsúdený a rozsudok nadomnou je právoplatný od 16.1.2015. Dvakrát som podal žiadosť o odklad trestu, avšak obe mi boli zamietnuté. Chcem sa spýtať, či by bolo možné podať žiadosť o zmenu trestu na domáci arrest namiesto pobytu vo väzenskej ústave. Ďakujem.

Odpoveď: Trest domáceho väzenia

Dobrý deň

právoplatné rozhodnutie je rozhodnutie nezmeniteľné a záväzné, tzn. proti nemu už nemožno podať riadny opravný prostriedok. Prii určovaní druhu trestu a jeho výmery súd prihliada na najmä na spôsob spáchania činu, jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce a poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť nápravy. Podľa Trestného zákona možno páchateľovi uložiť taký druh trestu a v takej výmere, ako je ustanovená v tomto zákone.

Na uloženie trestu domáceho väzenia je potrebné splnenie podmienok a to 1) trest sa ukladá páchateľovi prečinu a 2) vzhľadom na povahu činu a možnosť nápravy páchateľa nie je potrebné uložiť trest odňatia slobody.