Dobrý deň,
vaša situácia je pomerne častá a vyžaduje zváženie viacerých možností. Pri predaji bytu, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve, platí podľa Občianskeho zákonníka (§ 137 a nasl.), že na prevod celého bytu je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov. Bez podpisu vašej sestry teda byt predať nemôžete, či už cez realitnú kanceláriu alebo priamo. Realitka vám môže pomôcť s komunikáciou, ale nemôže ju nahradiť pri podpise zmluvy. Ak RK tvrdí opak, pravda to nie je.
Ak nemáte kontakt, odporúčam pokúsiť sa ho získať – napríklad cez známych, sociálne siete alebo oficiálnu žiadosť na poslednú známu adresu. Možnosťou je obrátiť sa písomne so žiadosťou na Min. vnútra SR zistenie jej aktuánej adresy.
Uvádzame, že podľa ust. § 6 Zákona o hlásení pobytu občanov SR platí :
"(1) Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.
(2) Občan je pri ohlásení skončenia trvalého pobytu povinný vyplniť a podpísať odhlasovací lístok z trvalého pobytu, ktorého vzor určí ministerstvo. Občan, ktorý nebude žiadať o vydanie občianskeho preukazu, je zároveň povinný tejto ohlasovni odovzdať občiansky preukaz.
(3) Občan, ktorý má pobyt v zahraničí a ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, odhlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí. Dňom skončenia trvalého pobytu je deň doručenia uvedeného dokladu ohlasovni."
Ak by sestra s predajom nesúhlasila, môžete podať návrh na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súde podľa § 142 Občianskeho zákonníka. Súd môže rozhodnúť o predaji bytu a rozdelení výťažku, ak nie je možné byt reálne rozdeliť.
Ďalším krokom je zvážiť, či viete získať kontakt na sestru, alebo sa obrátiť na advokáta, ktorý vám pomôže s prípravou návrhu na súd, ak nebude dohoda možná. V prípade, že sestra neplatí náklady, môžete od nej žiadať náhradu podľa výšky jej podielu, ktoré sa platia do fondu opráv a údržby, nie však náklady za spotrebovanú el. energiu, vodu, plyn, lebo ona byt neužíva.
Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.