Podanie výpovede zamestnávateľovi počas materskej

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Podanie výpovede zamestnávateľovi počas materskej

Dobrý deň, chcela by som ukončiť pracovný pomer so zamestnávateľom počas mojej materskej dovolenky, na ktorej momentálne som. Dostala som inú pracovnú ponuku a vzhľadom na to, že počas materskej nemôžem pracovať, potrebovala by som zrušiť pracovný pomer a tiež ukončiť materskú. Moje otázky sú nasledovné: 1. Môžem požiadať o ukončenie pracovného pomeru počas materskej dovolenky? Ak áno, ako a s akým časovým predstihom by som mala konanie zrealizovať? 2. Z druhej práce ma tlačia, aby som to urobila čím skôr, avšak zostáva riziko, že čo keď sa vyskytne nejaký problém a do druhej práce ma nezoberú. Ako by som mala postupovať v takom prípade - prihlásiť sa na úrad práce? Dá sa opätovne nastúpiť na materskú, ak si ju zruším? Alebo aj keď ukončím pracovný pomer, pokračuje materská ďalej, ak by som nenastúpila do nového zamestnania? Uvedomujem si, že som to napísala celkom komplikovane. Dúfam, že je moje znenie pochopiteľné. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Podanie výpovede zamestnávateľovi počas materskej

Dobrý deň,

Zákonník práce nezakazuje zamestnancovi, aby podal výpoveď počas materskej dovolenky. Výpoveď teda môžete podať aj počas materskej dovolenky. Výpoveď je zakázaná, len ak by ju v tomto prípade dal zamestnávateľ Vám. Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby (určenej v pracovnej zmluve alebo ak nie je určená, stanovenej Zákonníkom práce). Čo sa týka predstihu, bude zrejme najlepšie dohodnúť sa s Vašim potenciálnym zamestnávateľom a o tom, do kedy môžete nastúpiť vzhľadom na plynutie výpovednej doby.

Ak sa chcete poistiť, môžete s ním pracovnú zmluvu uzavrieť aj teraz a dohodnúť deň nástupu do práce tak, aby Vám to vyhovovalo (napr. hneď po uplynutí výpovednej doby).

Pokiaľ ide o opätovný vznik nároku na materskú dovolenku, dovolím si Vás odporučiť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, kde Vám poskytnú presnejšie informácie vzhľadom k Vašej situácii.