Platenie hypotéky spred sobáša počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Platenie hypotéky spred sobáša počas manželstva

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom rozvodu bezdetného manželstva a následného vysporiadania majetku. S manželom sme ženatí 8 rokov (od októbra tohoto roku), pričom sa vyjadril, že takto žiť nechce, pretože má pocit, že sme skôr kamaráti než manželia a už ku mne necíti lásku. Pred naším manželstvom uzavrel hypotéku na byt (kvôli jeho vyššiemu príjmu), ale o približne 2 roky bude celá splatená. Môžeme povedať, že väčšinu sme zaplatili ako manželia (aj keď išlo z jeho účtu a jeho výplaty). Netuším, čo mám robiť, som nešťastná. Vzhľadom na môj vek a príjem už nedostanem ani hypotéku. Ďakujem.

Odpoveď: Platenie hypotéky spred sobáša počas manželstva

Dobrý deň, ak si manžel platili svoju hypotéku počas manželstva (teda hypotéku, ktorá vznikla ešte pred sobášom) a peniaze odchádzali z BSM (kam patrí aj príjem manžela počas manželstva), potom máte právo požadovať od manžela 1/2 všetkých splátok, ktoré boli uhradené. Tento nárok vyplýva z § 150 Občianskeho zákonníka.