Máte
otázku?

Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

Dobrý deň, chcela by som vedieť, či majú manželia nárok pri bezpodielovom vlastníctve aj na majetok nadobudnutý pred uzavretím manželstva. Ďakujem, Iveta.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

Dobrý deň,

podľa § 143 Občianskeho zákonníka V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Na majetok nadobudnutý pred uzavretím manželstva teda druhý manžel nemá nárok, pretože BSM vzniká uzavretím manželstva, ak manželia nevyhradili vznik BSM ku dňu zániku manželstva.

Pri vyporiadaní BSM sa však uplatňujú pravidlá uvedené v § 150 OZ

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Teda ak sa napr. na zveľadenie Vášho výlučného majetku použili prostriedky z BSM, potom by druhý manžel mohol požadovať, aby ste mu uhradili pomernú časť.

Trápi vás "Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám takúto otázku. Môj bývalý manžel, s ktorým máme tri deti, zdedil po rozvode chatu. Po čase sa znovu oženil a zaujíma ma, či v prípade jeho úmrtia bude dediť aj jeho terajšia manželka, alebo len naše spoločné deti. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 01.03.2025)

Dobrý deň,

Podľa dedičského práva v Slovenskej republike, pokiaľ by nedošlo k zanechaniu závetu, v prípade smrti bývalého manžela by dedili dediči zo zákona. V prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a jeho súčasný manžel alebo manželka, a to rovnakým dielom (§ 473 Občianskeho zákonníka).

To znamená, že v uvedenej situácii by dedili nielen Vaše spoločné deti, ale rovnakým dielom aj súčasná manželka Vášho bývalého manžela. Fakt, že nehnuteľnosť (chata) bola zdedená pred týmto manželstvom, na veci nič nemení, pretože dedičstvo sa nevylučuje pri následnej smrti poručiteľa iba z dôvodu, že majetok získal pred uzavretím aktuálneho manželstva.

Ak sa teda chcete uistiť, že konkrétny majetok pripadne výlučne Vašim spoločným deťom, jedinou cestou k tomu je, aby Váš bývalý manžel spísal závet.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, kúpila som si pred manželstvom byt, ktorý sme poskytli ako zálohu na kúpu domu. Chcem ho predať a kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí. Otázka znie: Bude mať nárok na finančné prostriedky a celkovo nehnuteľnosť aj môj manžel, alebo nie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 28.02.2025)

Dobrý deň, vaša otázka sa týka režimu majetku nadobudnutého pred manželstvom a jeho následnej transformácie počas manželstva. Byt, ktorý ste kúpili pred manželstvom, je vo vašom výlučnom vlastníctve (nejde o predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov - BSM). Ak ste však tento byt založili na nadobudnutie spoločného domu v manželstve, situácia si vyžaduje pozornosť.

Ak byt predáte, finančné prostriedky získané z predaja zostávajú vaším výlučným vlastníctvom za predpokladu, že ich jasne oddelíte od spoločného majetku manželov. Odporúčam, aby ste zabránili zmiešaniu týchto finančných prostriedkov s majetkom patriacim do BSM (napríklad spoločným bankovým účtom alebo investíciou do spoločnej veci).

Ak ste už ale byt predali (lebo z otázky nie je úplne jasné, ako ste postupovali) a peniaze už investovali do domu, tak jeho predajom sa Vám to skomplikuje ešte viac.

Ak prostriedky použijete na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí a nadobudnete ju len vo vlastnom mene, pri dôkladnom zabezpečení administratívnych formálnych krokov nebude mať manžel na túto nehnuteľnosť nárok. Pre právnu istotu však odporúčam uzatvoriť dohodu o vylúčení tejto nehnuteľnosti z BSM formou notárskej zápisnice. Respektíve si upravte podiely iným spôsobom ako je 50:50. To by ste riešili cez tú notársku zápisnicu. Ďalším krokom je konzultácia u advokáta.


Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s priateľkou žijeme spolu 17 rokov (nie sme manželia). Sedem rokov bývame v spoločnej novostavbe, na ktorú má hypotéku iba ona, no splácam ju len ja, nakoľko podnikám. Mám totiž vlastné hypotéky na nehnuteľnosti, ktoré prenajímam, a ona bola doteraz na materskej (v súčasnosti je dobrovoľne nezamestnaná). Pozemok je písaný len na ňu, keďže ho dostala darovacou zmluvou od mojich rodičov. Moja otázka znie: akým spôsobom si môžem právne zaistiť, aby sa majetok považoval aj za môj, keby sa v budúcnosti niečo stalo? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 23.02.2025)

Dobrý deň,

kedže nie ste zosobášení, medzi Vami nevzniká bezpodielové spoluvlastníctvo. Keďže hypotéku splácate Vy, je kľúčové zabezpečiť, aby bol Váš podiel na nehnuteľnosti právne vyriešený:

Zmluva o urovnaní: Vaša priateľka Vám môže previesť podiel na nehnuteľnosti prostredníctvom zmluvy, v ktorej zohľadníte investície do jej hypotéky a majetku. Takýto podiel by bol zapísaný v katastri nehnuteľností na Vaše meno. Dá sa to celom ľahko vypočítať. 
Ak však nebude chcieť sa dohodnúť, tak by ste mali konať, pretože všetko nad 2 roky sa premlčuje. Každá jedna splátka. Na toto ľudia často nemyslia a potom je už neskoro. Ak by sa k vám správala v hrubom rozpore s dobrými mravmi, tak by rodičia mohli žiadať vrátiť dar. Takéto správanie je potrebné ale vedieť preukázať. Obyčajne narodením dieťaťa sa vzťahy kazia. 

Skúste si s ňou sadnúť a dohodnúť sa ako ďalej s platením hypotéky a co s tými investíciami. Ak sa o tom nebude chcieť baviť, tak treba si rozmyslieť ci to budete žiadať od nej k náhrade. Môžete ju donútiť "sa rozhodnúť" tým, ze prestanete platiť splátky a príde jej upomienka z banky. 
 


Trápi vás "Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, byt sme kupovali pred uzavretím manželstva. Obaja sme poloviční vlastníci bytu. S manželom sa budeme rozvádzať. Hľadám si dočasný podnájom, kým sa nerozvedieme, nakoľko s ním už nedokážem žiť. Chcem sa opýtať, či nestratím nárok na polovicu bytu, ak sa odsťahujem. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 23.02.2025)

Dobrý deň,

ak ste s manželom spoluvlastníkmi bytu v podielovom vlastníctve, vyplývajú z toho určitá práva a povinnosti. Vaše vlastnícke právo na polovicu bytu je samostatné od toho, že s manželom zdieľate spoločnú domácnosť. Teda, odstahovanie z bytu samo o sebe nemení vaše práva na spoluvlastnícky podiel. Vaša polovica bytu zostáva vašim majetkom bez ohľadu na to, či v byte bývate alebo nie.

Podle Občianskeho zákonníka, žiadneho zo spoluvlastníkov nemožno nútiť, aby zotrvával v podielovom spoluvlastníctve proti svojej vôli, čo znamená, že by ste mohli situáciu riešiť aj súdnou cestou, ak by bolo nutné.

Vyporiadanie majetku po rozvode môže prebiehať formou dohody alebo na základe rozhodnutia súdu, ale samotné odsťahovanie neznižuje nárok na váš podiel. Ak si neželáte zotrvávať v podielovom vlastníctve, môžete sa pokúsiť o dohodu s manželom o jeho odkúpení vášho podielu.

Ak by ste s tým chceli pomôcť a vysporiadať sa s ním, napíšte mi sem. Ak ho necháte žiť v nehnuteľnosti, on bude predlžovať celé vysporiadanie a vyplatenie z bytu. Ideálne by bolo al by ste sa z bytu vysťahovali s tým, ze Vás hneď aj vyplatí. Vyplácať Vás musí z aktuálnej trhovej ceny (podľa veľkosti Vášho podielu). Ak tam máte aj hypotéku, tak táto sa zohľadní pri vysporiadaní. Nenechajte sa zatlačiť, advokát Vám vie pomôcť ho donútiť vyplatiť Vám podiel a navyše žiadať od neho náhradu trov. 


Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím o radu. Pred pol rokom mi zomrel manžel a čakám na dedičské konanie. Keďže sme nemali deti, dedí aj manželova mama. Pre zlé vzťahy spolu nevychádzame a obávam sa, že ma môže pripraviť o byt. Byt sme kupovali spoločne, vybavovali sme hypotéku, ale byt aj úver boli písané na neho a on je jediný vlastník. Neviem, čo mám od toho očakávať.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 01.02.2025)

Dobrý deň,

v prípade úmrtia manžela a začatia dedičského konania ide o to, ako je bydlisko zapísané a aké je rozdelenie dedičských podielov. Ak ste boli manželkou zosnulého a nemali ste deti, dedičia sú Vy a jeho matka. Dedičstvo sa riadi podľa ustanovenia Občianskeho zákonníka a dedí sa zvyčajne v druhej dedičskej skupine, kde dedí manžel a rodičia poručiteľa.

Keďže nehnuteľnosť bola počas manželstva získaná len na meno Vášho manžela, je dôležité preveriť, či neexistovala iná dohoda o bezpodielovom spoluvlastníctve, alebo ak by mala byť zahrnutá hypotéka. Ak bol byt nadobudnutý počas manželstva aj ked je napísaný na jeho meno, patril by do BSM. To. Mení podiely ma nehnuteľnosti. 


Ak sa s jeho matkou neviete dohodnúť na vyporiadaní, platí, že súd môže určiť dedičské podiely podľa zákona. Notár je ten, kto v dedičskom konaní potvrdzuje vlastnícke práva. Odporúčam, aby ste prešli na dedičské konanie dobre pripravená a prípadne konzultovali postup s právnym zástupcom, aby ste si chránili svoje záujmy.

Vás čaká rozhodujúce obdobie, v ktorom je dobré byť dobre informovaná o svojich právach a možnostiach postupu pred vlastnou účasťou na dedičskom konaní.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím o radu, keďže sa rozvádzame s manželom. Ako je to s delením domu, ktorý sme síce stavali spoločne pred manželstvom, ale je písaný na mňa? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 18.01.2025)

Dobrý deň,

pri riešení rozdelenia majetku po rozvode je dôležité rozlišovať medzi majetkom nadobudnutým pred manželstvom a počas manželstva. Podľa Občianskeho zákonníka, majetok nadobudnutý jedným z manželov pred uzavretím manželstva nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Preto sa na dom, ktorý bol postavený pred manželstvom a je zapísaný na Vás, nebude pri delení BSM počas rozvodu prihliadať.

Avšak aj keď dom nepatrí do BSM, manžel môže mať nárok na náhradu za prípadné investície do tohto majetku počas manželstva. Bolo by potrebné preukázať tieto investície a ich hodnotu. Odporúčam konzultovať s advokátom, aby sa zabezpečilo spravodlivé vysporiadanie medzi Vami a manželom. Ďalší krok by mal byť rozhodnutie, či sa viete s manželom dohodnúť alebo budete potrebovať súdne konanie na vysporiadanie.


Trápi vás "Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, nadobudla som družstevný byt pred uzatvorením manželstva. Po uzatvorení manželstva som tento byt odkúpila do osobného vlastníctva (na popud OSBD). Majiteľkou bytu som výlučne ja. V liste vlastníctva som uvedená iba ako jediná vlastníčka, pričom môj syn je zapísaný len v prípade dedenia. Má môj čoskoro bývalý manžel nárok na časť bytu? Spadá môj byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 12.01.2025)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je dôležité, že družstevný byt bol nadobudnutý za trvania manželstva do osobného vlastníctva, no na liste vlastníctva ste uvedená len Vy ako vlastníčka. Podľa slovenského práva, pokiaľ je majetok nadobudnutý iba jedným z manželov alebo je zaplatený výlučnými prostriedkami tohto manžela, takýto majetok nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), ale do výlučného vlastníctva.

Preto, ak ste na odkúpenie bytu použili prostriedky, ktoré ste mali "zo svojho", teda nepatrili do BSM, máte právny nárok na potvrdenie výlučného vlastníctva k bytu. Ak by bolo nutné riešiť zvyšok majetku, ktorý môže patriť do BSM, mali by ste zvážiť podanie návrhu na vyporiadanie na súd.

Odporúčam sa obrátiť na advokáta, ktorý Vám pomôže preskúmať dôkazy o finančných prostriedkoch použité na odkúpenie a zastúpiť Vás v prípade potreby pred súdom.


Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či má manželka nárok po rozvode na nejakú časť pri predaji bytu, ktorý som zaplatil z mojich nasporených peňazí. Byt sme kupovali rok po svadbe a na bytovom družstve sme vedení ako manželia. Peniaze som mal na vkladnej knižke v Slovenskej sporiteľni, ale bolo to pred 25 rokmi a nemám žiadny doklad, pretože banka tak dlho údaje neeviduje. Neviem, ako mám dokázať, že byt bol kúpený z mojich peňazí, vtedy za 800 000 korún. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 02.01.2025)

Dobrý deň,

pri rozvode sa majetok nadobudnutý počas manželstva, pokiaľ nepatrí do výlučného vlastníctva jedného z manželov, spravidla považuje za bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). To znamená, že byt zakúpený počas manželstva, hoci aj z úspor jedného z manželov, patrí do BSM, pokiaľ nebolo dohodnuté inak, napríklad zúžením BSM formou notárskej zápisnice.

Nedostatok dôkazov o pôvode peňazí môže byť problémom pri preukazovaní, že byt bol zakúpený z výlučných zdrojov a tým pádom nepatrí do BSM. Pokiaľ však bývalé BSM nie je do troch rokov od rozvodu vyporiadané, zo zákona sa považuje za vysporiadané, pričom platí, že každému manželovi prináleží polovica.

Odporúčam kontaktovať advokáta pre preskúmanie možnosti preukázať, že byt bol kúpený z Vašich prostriedkov, prípadne sa pokúsiť dohodnúť s manželkou na mimosúdnom vysporiadaní. Ak by ste potrebovali právnu pomoc, dajte nam vedieť. Ak sa záležitosť nebude dať vyriešiť mimosúdne, zostáva možnosť podať na súd návrh na vysporiadanie BSM.


Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, moja dcéra kúpila byt pred 10 rokmi. Na LV je iba ona. Súčasne si otvorila účet a začala šetriť. Pred 5 rokmi sa vydala a jej manžel sa k nej nasťahoval do spomínaného bytu. Byt sa opotreboval a potrebujú rekonštrukciu. Jej manžel navrhol, že rekonštrukciu môžu zaplatiť z jeho ušetrených peňazí (z jeho bežného účtu, na ktorom figuruje aj moja dcéra). Bude takto byt ešte stále vo výlučnom vlastníctve mojej dcéry, alebo to bude už BSM? Pri prípadnom rozvode si môže jej manžel nárokovať na polovicu bytu? Alebo nárokovať na vrátenie sumy vloženej do rekonštrukcie? A v prípade, že by dcéra zaplatila rekonštrukciu zo svojho spomínaného sporiaceho účtu (ktorý založila ešte pred manželstvom, no šetrenie pokračovalo aj po manželstve), tiež by to bolo brané tak, že je to zaplatené z účtu, ktorý patrí do BSM? Alebo by to znamenalo, že si rekonštrukciu zaplatila iba z vlastných zdrojov? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 27.10.2024)

Dobrý deň,

vaša dcéra vlastní byt, ktorý nadobudla pred manželstvom. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka byty nadobudnuté pred manželstvom nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Takže, pokiaľ by rekonštrukciu financovali z výlučných prostriedkov manžela (čiže z jeho ušetrených peňazí spred manželstva), do BSM by byt neprešiel, ale manžel by mohol mať nárok na vrátenie investície už počas manželstva. 

Ak by však rekonštrukcia bola financovaná z prostriedkov, ktoré patria do BSM, napríklad z úspor nasporených po manželstve, táto skutočnosť by mohla byť zohľadnená pri prípadnom rozvode. Polovicu by musela dať jemu. Rovnako, ak by bola rekonštrukcia platená z účtu, ktorý vaša dcéra otvorila pred manželstvom, avšak sú tam prostriedky nadobudnuté počas manželstva, platilo by obdobné. Je dôležité dokladovať všetky vklady a výbery týchto prostriedkov, aby sa určil ich pôvod.

Ideálne by bolo, aby si spísali z čoho išli peniaze a komu vlastne patria, či tá rekonštrukcia je z jej peňazí alebo spoločných. 


Trápi vás "Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som sa opýtať, či mám nárok na byt, ak ho manžel kúpil pred manželstvom, ale už sme v tej dobe žili spolu a mali dieťa. Podieľala som sa na zveľadení majetku. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom

(odpoveď odoslaná: 13.10.2024)

Dobrý deň,

pokúsim sa zodpovedať vašu otázku. Byt, ktorý nadobudol váš manžel pred uzavretím manželstva, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), ale je jeho výlučným majetkom. Toto majetkové právo sa nemení ani tým, že ste v tom čase žili spolu a mali dieťa.

Avšak pokiaľ ste počas manželstva prispievali na zhodnotenie alebo investície do tejto nehnuteľnosti, môže to byť brané do úvahy pri vyporiadaní majetku podľa § 150 Občianskeho zákonníka. Týmto spôsobom by ste mohli mať nárok na náhradu za tieto investície, ak ste ich preukázali. Je dôležité mať dôkazy o takejto investícii, aby ste mohli tieto nároky v prípade potreby uplatniť na súde.

Nechajte si preto všetky relevantné účty a dokumentáciu, ktoré môžu preukázať vaše príspevky k zhodnoteniu nehnuteľnosti. Ak máte možnosť, odporúčam konzultáciu s našim špecializovaným právnikom, ktorý vám poskytne presnejšie vedenie v tejto záležitosti.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nárok na majetok nadobudnutý pred manželstvom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.