Odpoveď: Problémy so susedom
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.
Vzťahy medzi susedmi sa často môžu vyostriť, pričom konaním susedov môže dochádzať k zásahom do pokojného výkonu práv. Základ pre posudzovanie vzťahov medzi susedmi, resp. susedské spory upravuje § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Dôležitý je práve pojem "miera primeraná miestnym pomerom". Ide o právne neurčitý pojem, avšak súdy a odborná verejnosť chápe miestne pomery ako určité štandardy správania sa v určitej lokalite a v určitom čase. Toto správanie však musí byť v súlade so zákonom. Podľa toho je potom možné určiť, čo už prekračuje mieru primeranú miestnym pomerom. Zásah do pokojného výkonu práva sa nazýva imisia. Tento pojem vymedzil Najvyšší súd SR:
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Ak došlo k neoprávnenému zásahu tzv. imisiami, je prostriedkom ochrany uloženie povinnosti zdržať sa vymedzeného rušenia podľa § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka s tým, že je na samotnom povinnom (rušiteľovi) učiniť také konkrétne opatrenia, aby splnil súdom mu uloženú povinnosť a zamedzil obťažovaniu alebo ohrozovaniu výkonu práv susedného vlastníka. V tomto druhom prípade už nejde o preventívnu, ale o represívnu ochranu, a to proti už jestvujúcemu (nie teda iba hroziacemu) rušeniu.
V § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka je daná úprava susedského práva, úprava vzťahov vlastníka a tretích osôb pri užívaní veci, pokiaľ ide o účinky užívania veci na tieto osoby – ide tu o obmedzenie vlastníckeho práva zákonnou úpravou. Žaloby z imisií predstavujú osobitný prípad negatórnych žalôb, ustanovenie § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka je treba považovať za osobitnú úpravu v pomere k ustanoveniu § 126 Občianskeho zákonníka." (výklad pojmu citovaný z uznesenia NS SR č. 1 Cdo 2/2008)
Konanie, ktoré popisujete je spôsobilé vážne zasiahnuť do pokojného života a ide o konanie v rozpore so zákonom. Každá osoba má právo na pokojný užívanie svojho majetku, pričom ak do jej práva niekto neoprávnene zasahuje, môže sa brániť.
V susedských vzťahoch a o to viac v panelákoch, je potrebné vzájomne sa rešpektovať a snažiť nájsť nejaký kompromis. Rozťahovanie gauča je môže spôsobiť hluk, avšak nemyslím si, že to robíte úmyselne, aby ste znepríjemňovali život susedovi. Susedovo konanie je rovnako nepochopiteľné. Namiesto búchania do radiátora Vás mohol osloviť a mohli ste sa pokúsiť nájsť riešenie tejto situácie a vyriešiť ju pokojne.
Ak sused búcha do radiátora skutočne takmer pri každom zvuku, ktorý výjde z Vášho bytu, potom už možno uvažovať o tzv. schválnostiach. Podľa § 49 ods. 1 písm. d) zákona o priestupkoch Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Za tento priestupok je možné uložiť páchateľovi pokutu až do 99 eur. Príslušný orgán by mu však musel dokázať, že po radiátore búcha skutočne on, čo si myslím nebude až tak jednoduché. Aj napriek tomu, ak by ste k tomu istému susedovi privolali políciu viackrát, pre takéto konanie a polícia by ho vyzvala, aby upustil od svojho konania a následne by ste políciu privolali opätovne, mohla by byť susedovi uložená pokuta až do 100 eur. Vyplýva to z § 47 ods. 1 písm. a) priestupkového zákona: Priestupku sa dopustí ten, kto neuposlúchne výzvu verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci.
Ak sa domnievate, že sused koná schválne, môžete podať návrh na začatie priestupkového konania. Uvádzate, že polícia bola u Vás už viackrát a že sa na jeho konanie sťažujú aj iní susedia. Tieto skutočnosti len svedčia o tom, že sused je skutočne neprispôsobivý. Dovolím si Vás upozorniť, že si musíte byť skutočne istá, že sa mohol svojím konaním dopustiť priestupku, v opačnom prípade by ste mohli byť obvinená z priestupku Vy.
Ak nechcete riešiť túto situáciu prostredníctvom priestupkového konania, môžete sa domáhať ochrany na obci podľa § 5 Občianskeho zákonníka:
Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
Okrem toho, môžete podať žalobu na súd, kde budete žiadať, aby sused upustil od svojho konania.
Dovoľujem si Vás však upozorniť, že dokazovanie v tomto prípade bude značne náročné. Bolo by však možné použiť svedecké výpovede iných susedov, či záznamy zo zásahov polície.