Odkúpenie pozemku pod bytovým domom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: Odkúpenie pozemku pod bytovým domom

Dobrý deň. Žijeme na dedine v bytovke, ktorá bola postavená pred štyridsiatimi rokmi. Pôvodne bola družstevná, ale roľnícke družstvo, ktoré ju dalo postaviť, zaniklo už pred približne dvadsiatimi rokmi. Byt máme odkúpený a je v našom osobnom vlastníctve. Nedávno nám domovník oznámil, že budeme musieť odkúpiť aj pozemok, na ktorom je bytovka postavená. Približná cena je 7 eur za meter štvorcový, čo vychádza na 700 eur za rodinu. V bytovke bývajú štyri rodiny. Ak pozemok neodkúpime, možno hrozí, že ho odkúpi iná osoba, ktorá nás potom môže zaťažiť vyšším nájomným. Suma, ktorú zaplatíme za odkúpenie pozemku, údajne pôjde štátu. Je tento postup klasický? Respektíve, je takéto konanie správne? Ďakujem. Pekný deň.

Odpoveď: Odkúpenie pozemku pod bytovým domom

Dobrý deň, k Vašej otázke zastávam nasledovný právny názor:

Zo skutkového stavu opísaného vo Vašej otázke vyplýva, že daná osoba sa snaží využiť právnu nevedomosť vlastníkov jednotlivých bytov v bytovom dome a týmto spôsobom si vynútiť predaj daných pozemkov. Z právneho hľadiska je totiž potrebné konštatovať nasledovné:

Hoci nie ste vlastníkom pozemku pod bytovým domom, zo zákona máte tak k pozemku pod bytovým právo zodpovedajúce vecnému bremenu, ktoré Vám umožňuje užívať aj tieto pozemky, čomu zodpovedá povinnosť vlastníkovi týchto pozemkov takéto ich užívanie jednotlivými vlastníkmi bytov v bytovom dome strpieť. Toto zákonné vecné bremeno je ustanovené v § 23 ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v účinnom znení, podľa ktorého: ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu

Teda nie je žiadny dôvod na to, aby ste pozemok pod bytovým domom kupovali, keďže právo užívať ho máte už zo zákona. Uvedené zákonné vecné bremeno pôsobí voči každému vlastníkovi pozemku, nemusíte mať preto obavy z toho, že pozemok odkúpi tretia osoba. Aj tá bude povinná zo zákona strpieť užívanie pozemku Vami ako vlastníkmi jednotlivých bytov v bytovom dome a rovnako bude povinný strpieť stavbu na tomto pozemku - nemôže teda začať žiadne konanie o odstránenie stavby a pod.

Naviac, z konštantnej rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (potvrdenej viacerými rozhodnutiami Ústavného súdu Slovenskej republiky) ako ústavne súladná vyplýva, že vlastník pozemku sa nemôže s úspechom domáhať náhrady za obmedzenie jeho vlastníckeho práva zriadením zákonného vecného bremena, keďže toto jeho právo je od 01.09.1996 premlčané.

Je preto výlučne na Vašom rozhodnutí, či pozemok pod bytovým domom odkúpite alebo nie. V každom prípade ak sa rozhodnete pozemok neodkúpiť, za súčasného právneho stavu nemôže mať toto rozhodnutie pre Vás žiadne negatívne právne následky.