Vysporiadanie bytu odkúpeného z družstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo,

Otázka: Vysporiadanie bytu odkúpeného z družstva

Dobrý deň. Rada by som sa informovala, ako by sa v prípade rozvodu posudzovalo vysporiadanie bytu v BSM. Byt som vlastnila ešte ako slobodná ako nájomníčka, ktorá bola členkou bytového družstva. K odkúpeniu však došlo až po uzatvorení manželstva. V zmluve sú ako kupujúci uvedení ja a môj manžel, a teda rovnako aj v katastri. Treba však poznamenať, že na kúpu byli použité výhradne moje finančné prostriedky, nadobudnuté ešte za slobodna. Ďakujem a ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Vysporiadanie bytu odkúpeného z družstva

Dobrý deň, v prípade vysporiadania bytu odkúpeného z družstva, platí nasledovné:

Keďže ste odkupovali byt spoločne (a teda ste prejavili vôľu kúpiť byt spoločne počas manželstva), byt bude patriť do BSM. Toto sa nedá nijako obísť. Sú na to viaceré judikáty.

Vo Vašom prípade sa však uplatní ustanovenie § 150 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že ak jeden z manželov niečo investoval do spoločnej veci (vo vašom prípade do nadobudnutia bytu) počas manželstva zo svojho, potom má právo požadovať náhradu.  Vy ste „investovali“ do spoločného členský podiel v bytovom družstve, ktorý patril Vám. Ak by ste nemali v tom čase tento členský podiel, potom by ste ani nenadobudli vlastnícke právo k bytu. Predpokladám, že ste zaplatili družstvu len nejakú malú zostatkovú sumu, keď ste byt odkupovali. „Hodnota“ ktorú ste vložili do BSM bol práve tento členský podiel v bytovom družstve. Túto „hodnotu“ máte právo požadovať.

Výška „hodnoty“ sa určí na základe znaleckého posudku. Znaleckým posudkom sa určí trhová cena členského podielu v bytovom družstve v čase, keď ste byt odkupovali do BSM. Nebude sa teda zisťovať súčasná cena, ale cena bytu v čase, keď ste tento byt „použili / vložili“ do BSM. Cena členského podielu v bytovom družstve sa približne rovná cene bytu v osobnom vlastníctve. Rozdiel tam nie je veľký.

Ak ste na odkúpenie bytu použili finančné prostriedky, ktoré ste mali „zo svojho“, t.j. nepatrili do BSM, nakoľko boli nadobudnuté ešte pred manželstvom, potom túto sumu máte právo tiež požadovať nahradiť.

Postup bude taký, že sú ocení nehnuteľnosť (byt), započíta Vám Vaše vklady a ak tam bude nejaký rozdiel (tak tou sumou budete manžela vyplácaDobrý deň, v prípade vysporiadania bytu odkúpeného z družstva, platí nasledovné:

Keďže ste odkupovali byt spoločne (a teda ste prejavili vôľu kúpiť byt spoločne počas manželstva), byt bude patriť do BSM. Toto sa nedá nijako obísť. Sú na to viaceré judikáty.

Vo Vašom prípade sa však uplatní ustanovenie § 150 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že ak jeden z manželov niečo investoval do spoločnej veci (vo vašom prípade do nadobudnutia bytu) počas manželstva zo svojho, potom má právo požadovať náhradu.  Vy ste „investovali“ do spoločného členský podiel v bytovom družstve, ktorý patril Vám. Ak by ste nemali v tom čase tento členský podiel, potom by ste ani nenadobudli vlastnícke právo k bytu. Predpokladám, že ste zaplatili družstvu len nejakú malú zostatkovú sumu, keď ste byt odkupovali. „Hodnota“ ktorú ste vložili do BSM bol práve tento členský podiel v bytovom družstve. Túto „hodnotu“ máte právo požadovať.

Výška „hodnoty“ sa určí na základe znaleckého posudku. Znaleckým posudkom sa určí trhová cena členského podielu v bytovom družstve v čase, keď ste byt odkupovali do BSM. Nebude sa teda zisťovať súčasná cena, ale cena bytu v čase, keď ste tento byt „použili / vložili“ do BSM. Cena členského podielu v bytovom družstve sa približne rovná cene bytu v osobnom vlastníctve. Rozdiel tam nie je veľký.

Ak ste na odkúpenie bytu použili finančné prostriedky, ktoré ste mali „zo svojho“, t.j. nepatrili do BSM, nakoľko boli nadobudnuté ešte pred manželstvom, potom túto sumu máte právo tiež požadovať nahradiť.

Postup bude taký, že sú ocení nehnuteľnosť (byt), započíta Vám Vaše vklady a ak tam bude nejaký rozdiel (tak tou sumou budete manžela vyplácať). Uvediem Vám príklad, aby ste tomu porozumeli presne. Napríklad byt má hodnotu 60.000,- €, členský podiel v bytovom družstve mal v čase, keď ste odkupovali byt do osobného vlastníctva hodnotu 50.000,- €, a peniaze, ktoré ste použili na odkúpenie bytu boli vo výške 1.000,- €. Výsledok by bol taký, že ak by súd po rozvode zveril byt Vám a manžela by ste museli vyplatiť sumou 4.500,- € (výpočet 60.000,- € mínus 50.000,- € mínu 1.000,- € delené 2).

V prípade ďalších otázok týkajúcich sa vysporiadania bytu odkúpeného z družstva mi napíšte.ť). Uvediem Vám príklad, aby ste tomu porozumeli presne. Napríklad byt má hodnotu 60.000,- €, členský podiel v bytovom družstve mal v čase, keď ste odkupovali byt do osobného vlastníctva hodnotu 50.000,- €, a peniaze, ktoré ste použili na odkúpenie bytu boli vo výške 1.000,- €. Výsledok by bol taký, že ak by súd po rozvode zveril byt Vám a manžela by ste museli vyplatiť sumou 4.500,- € (výpočet 60.000,- € mínus 50.000,- € mínu 1.000,- € delené 2).

V prípade ďalších otázok týkajúcich sa vysporiadania bytu odkúpeného z družstva mi napíšte.