Dobrý deň, rozumiem, čo chcete dosiahnuť, avšak zriadenie závetu vašim manželom nespôsobí automatické vydedenie jeho detí z prvého manželstva. Na to, aby jeho deti z prvého manželstva po jeho smrti nič nezdedili by bolo potrebné, aby ich váš manžel vydedil. Toto je však prípustné len vtedy, ak na to existuje niektorý zo zákonných dôvodov. V prípade, ak takýto dôvod neexistuje a váš manžel by zriadil taký závet, ktorým by zanechal všetok svoj majetok iba vám, potom by bol takýto závet v časti neplatný, čo by boli jeho deti oprávnené napadnúť, nakoľko v zmysle zákona sa plnoletým potomkom musí z dedičstva po svojom rodičovi dostať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona.
Podľa ust. § 479 Občianskeho zákonníka "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
Skutočnosť, že deti z prvého manželstva už dostali polovicu rodinného domu by mohol váš manžel zohľadniť v zriaďovanom závete, resp. v tomto by mohol dať príkaz na započítanie tohto daru, ktorý dal týmto dvom deťom z prvého manželstva za života. Ak by závet nezriadil, notár na toto musí pri dedení zo zákona taktiež prihliadať. Ak by tak neurobil, je namieste to v dedičskom konaní namietať. Jedná sa o koláciu, ktorú upravuje ust. § 484 OZ. Avšak je ťažké teraz zhodnotiť, či by nakoniec po započítaní darov nemali deti vášho manžela z prvého manželstva aj tak právo na časť vášho domu. Pretože je dôležitá hodnota nehnuteľností.
Preto pokiaľ ide o riešenie, cestou je buď vydedenie detí z prvého manželstva za predpokladu, že na to existuje niektorý zo zákonných dôvodov. Tieto upravuje ust. § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka. Ak takýto neexistuje, potom by ste mohli váš dom darovať vašim spoločným deťom ešte za života vášho manžela.