Nájom pozemku pod stavbou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Nájom pozemku pod stavbou

Dobrý večer, rád by som vás poprosil o radu v nasledujúcej veci: Kúpil som do osobného vlastníctva garáž v garážovom dome, ktorý stojí na pozemku ŽSR. Predchádzajúci majiteľ nahlásil na ŽSR zmenu majiteľa a ŽSR ma oslovali s návrhom novej nájomnej zmluvy na časť pozemku pod mojou garážou. Navrhované nájomné je ale niekoľkonásobne vyššie, ako u pôvodného majiteľa garáže a ja s jeho výškou nesúhlasím. ŽSR argumentujú internými predpismi a komerčnými cenami. Čo si myslíte, mám šancu dosiahnuť nižšie nájomné? Ako by som mal postupovať? Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Nájom pozemku pod stavbou

Dobrý deň, ak máte platne uzatvorenú nájomnú zmluvu (je platná, neuplynul čas), potom platí táto nájomná zmluva. ŽSR nadobudnutím vlastníctva k nehnuteľnosti vstúpilo do práv pôvodného vlastníka. Takže Vám nemôžu jednostranne zvyšovať nájomné.

Ak by ste však už nemali platnú zmluvu alebo ju vypovedali, potom Vám ŽSR môže ponúknuť novú nájomnú zmluvu. Ak ju neuzatvoríte, potom nemôžete byť zaviazaný povinnosťou platiť toto nájomné, ktoré Vám ponúkajú. ŽSR môže potom žiadať iba bežné nájomné v danej lokalite, ktoré však tiež nemusí byť také nízke, ako Vám ho dával predchádzajúci prenajímateľ.