Vysporiadanie po rozchode partnerov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Vysporiadanie po rozchode partnerov

Dobrý deň. S partnerom sme boli spolu 17 rokov a máme 12-ročného syna. Prvých 15 rokov sme bývali v byte, ktorý sme dostali od jeho starej mamy. Zaplatila som prevod, daň, kompletnú rekonštrukciu bytu aj zariadenie. Neskôr sa pustil do podnikania a za štyri roky zafirmoval cca 4,5 mil. SK. Aby som zmiernila situáciu, zapojila som sa do firmy a štyri roky som nebola v práci, keďže neboli peniaze na zdravotné a sociálne odvody. V tom čase sa partner zamestnal a my sme si začali vybavovať kúpu ďalšieho bytu. Ten byl nakoniec zakúpený len na neho, keďže som bola na úrade práce evidovaná. Pomáhala som s kúpou bytu a aj som tam investovala vlastné peniaze. Teraz ma so synom vyhadzuje z bytu a žiadam od neho 40000 eur, ktoré mi nechce vyplatiť a tvrdí, že mi nič nedá. Z právneho hľadiska mám nárok na cca 25000 eur a tieto peniaze viem aj dokázať. Zvyšných 15000 eur už ale tak jednoznačne nepotvrdím, hoci takmer všetci, vrátane jeho aj mojej rodiny, vedia, že všetko dosiahol vďaka mne. Chcela by som vedieť, ako by som mala postupovať. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Vysporiadanie po rozchode partnerov

Dobrý deň,

podľa Vami popísaných informácií by sa mohlo jednať o jeho bezdôvodné obohatenie na Váš úkor. Podľa § 451 ods. 2 Občianskeho zákonníka Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.  Do úvahy je potrebné brať aj možné premlčanie Vášho nároku, ktoré je pri bezdôvodnom obohatení dvojročné, resp. trojročné. Na premlčanie však súd prihliada až vtedy, keď to žalovaný namietne (namietne, že Váš nárok je premlčaný). Ak ignoruje Vašu požiadavku na vyplatenie, odporúčam podať na súd žalobu na zaplatenie. V žalobe je okrem dôkladného opisu skutkového stavu veľmi dôležité priložiť dôkazy, preukazujúce Váš nárok. Najlepšie bude, ak osobne navštívite advokáta, ktorý sa na Vaše doklady pozrie a odporučí Vám možný postup.