Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Nárok na majetok po rozvode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Nárok na majetok po rozvode

Dobrý deň. S manželom bývame v rodinnom dome, ktorého polovicu vlastní on a druhú polovicu tiež on. Po svadbe som sa k nemu prisťahovala a bývam tu už 5 rokov. Mám v prípade rozvodu nárok na nejaký majetok? Dom sme spoločne zveľaďovali, no na liste vlastníctva nie je moje meno. Mala by som nárok na nejaký majetok v prípade rozvodu, pokiaľ by ma uviedol k svojej časti, že sme manželia? Alebo to nie je vôbec potrebné?

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

Dobrý deň,  

z Vašej otázky nie je zrejme, čo znamená, že polovicu domu vlastní "on" a polovicu Váš manžel. Predpokladám, že pod slovom "on" ste mali na mysli tretiu osobu. Manželovi teda patrí iba spoluvlastnícky podiel o veľkosti jednej polovice.

 

Pokiaľ ide o váš nárok na majetok po rozvode, nárok na podiel z tohto domu nebudete mať ak vlastnil dom pred sobášom. Pokiaľ ste však počas manželstva tento dom zveľadili, budete mať nárok na to, aby vás manžel v prípade rozvodu vyplatil a to sumou vo výške polovice investovaných peňazí do jeho podielu. V prípadnom súdnom konaní by ste však museli preukázať vložené investície do tejto nehnuteľnosti, čo často nebýva jednoduché.

 

Ak by na Vás manžel počas manželstva previedol časť nehnuteľnosti, potom by ste sa stali spoluvlastníkmi.  Manžel však s týmto prevodom musí súhlasiť. Prevod časti nehnuteľnosti môžete uskutočniť darovacou zmluvou.

Trápi vás "Nárok na majetok po rozvode" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sa ideme rozvádzať. Žijeme v dome po mojich starých rodičoch, ktorý zdedila moja mamina. Tá ho predala mne ešte za slobodna, ale išlo o predaj len kvôli hypotéke, aby mi banka dala peniaze akože na kúpu toho domu. Mamina si z tých peňazí nenechala ani cent, dala mi všetky peniaze aj dom. Hypotéka bola 36 000 eur. Aj hypotéku som si brala za slobodna. Neskôr sme sa s manželom zobrali a z tých peňazí sme prerobili dom. Hypotéku splácam viac-menej ja, lebo manžel nie vždy prispeje na platenie účtov. Ostáva ešte splatiť 15 000 eur. Chcem sa rozviesť, pretože manžel je alkoholik a bohužiaľ som zistila, že má dlhy a exekúcie, o ktorých som nemala ani tušenie. Viem určite, že na delení majetku sa s ním nebude dať dohodnúť, takže to budeme musieť riešiť súdnou cestou. Chcem sa spýtať, koľko budem musieť mužovi vyplatiť peňazí. Nechcem predávať dom, vyrastajú v ňom aj naše dve deti. Moji rodičia nám, mimo hypotéky, prispeli aj na novú strechu, okná a veľa iných vecí. On na začiatku nemal žiadne úspory, nič. Vopred ďakujem za rady a odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 08.10.2024)

Dobrý deň,

dom, ktorý ste nadobudli pred uzavretím manželstva a ktorý ste financovali z vlastných prostriedkov, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Vaša situácia naznačuje, že ste tento dom nadobudli za výlučné prostriedky pred uzavretím manželstva, čo znamená, že je vaším výlučným majetkom a nepodlieha deleniu v rámci BSM.

Pri rozvode by však mohli byť relevantné investície, ktoré do domu vložil váš manžel počas manželstva, ak by sa preukázalo, že pri rekonštrukciách alebo iných investíciách použil spoločné prostriedky. Takéto investície by mohli byť posudzované ako vnosy do majetku, čo by mohlo ovplyvniť výšku kompenzácie, ktorú by ste mu mohli byť povinná vyplatiť. Ak investície bolo len z peňazí za ten predaj, tak to nie sú spoločné peniaze a nemal by nárok na vyplatenie. 

Pri vyporiadaní BSM je potrebné zohľadniť aj skutočnosť, že vaša mama peniaze za dom reálne neobdržala, ale darovala vám peniaze späť. Tento fakt treba uviesť a preukázať, že dom bol financovaný z vašich výlučných prostriedkov.

Mohol by ale žiadať za splátky úveru, ktorý ste si platili počas manželstva a to polovicu každej jednej splátky od sobáša do rozvodu, ak ste to platili z peňazí, ktoré ste zarobili počas manželstva. 


Odporúčam konzultáciu s advokátom, ktorý vám pomôže presne určiť, akým spôsobom by mohli byť vaše investície a prípadné investície manžela vysporiadané alebo kompenzované.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, s manželkou sme spolu od roku 2018. Pred manželstvom som nadobudol darom pozemok od rodičov na stavbu domu. Prvý úver na výstavbu sme brali spolu, s tým že ona bola ako spoluručiteľ a ja ako hlavný ručiteľ. Úver sme samozrejme navýšili a refinancovali, pričom naďalej bola vedená ako spoluručiteľ, keďže je na materskej dovolenke s dvoma malými deťmi. Čo sa týka platieb úveru a chodu celého domu, všetko platím iba ja od začiatku. Po kolaudácii som na katastri vedený ako vlastník 1/1. Manželka sa však chce odsťahovať a rozviesť. Preto sa chcem spýtať, či má nejaký nárok na majetok (dom)? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 08.09.2024)

Dobrý deň,

čo sa týka vášho problému, situáciu je potrebné posudzovať z hľadiska bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) podľa Občianskeho zákonníka (OZ) SR. Pozemok, ktorý ste nadobudli darom pred manželstvom, je vašim výlučným vlastníctvom a do BSM nepatrí. Rovnako, dom postavený na tomto pozemku bude takýmto vlastníctvom, ak finančné prostriedky na jeho stavbu tiež pochádzali z vášho výlučného majetku alebo z daru.

Keďže úver na výstavbu domu bol braný počas manželstva, finančné záväzky spojené s úverom a splátkou môžu byť predmetom BSM. 

Ak by došlo k rozvodu, manželka by mala nárok na vysporiadanie toho, co patrí do BSM. 

Odporúčam spoluprácu s advokátom, ktorý preskúma konkrétnu situáciu a poskytne detailnejšie usmernenie. Tu zohrávajú úlohu detaily. 


Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať jednu vec. Sme manželia 3 roky, ale manželka si zobrala úver na byt ešte pred manželstvom a stále ho spláca. Mám nárok na ten byt aj ja alebo nie? Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 05.09.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že byt je vo výlučnom vlastníctve vašej manželky. Splátky úveru sa realizujú aj počas trvania manželstva.

Uvádzanme, že v prípade, že by došlo k rozvodu manželstva, potom predmetný byt ako nehnuteňosť nebude predmetom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Vy ako manžel by ste mali právny nárok na úhradu jednej polovice uhradených splátok úveru s príslušenstvom a to s ppoukazom na ust. § 150 Občianskeho zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

 

Ide o to, že splátky úveru sú uhradzované z prjmu vyplateného počas trvania manželstva a vyplatený príjem patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov /teda vašej manželky, ako aj váš/.  Na nehnuteľnosť ako takp právny nárok nemáte.

Uvádzame, že samozrejme, že manželka vám môžedarovať podiel na nehnuteľnosti.

 

 

 

 


Trápi vás "Nárok na majetok po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, v rodine vznikla chúlostivá situácia medzi mojím krstným a jeho manželkou. Manželka od neho odišla, synovia ho nekontaktujú, nestretávajú sa s ním. Tak sa rozhodol, že dom aj pozemok daruje mne. Rodinný dom dostal od svojho otca darom výlučne iba on, manželka nie. Stále nie sú rozvedení a jeho manželka chce po mne a po ňom, aby sme jej vyplatili polovicu investícií. Moja otázka znie, môže si jeho manželka pýtať od neho alebo odo mňa polovicu investícií? Je to možné? Ak to bude požadovať, bude musieť doložiť aj bločky za prerábky, prípadne nábytok? Je to možné aj bez bločkov? Ďakujem pekne za prečítanie aj za budúcu odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 30.07.2024)

Dobrý deň,
ak boli investície uhradené z prostriedkov v BSM, tak potom manželka môže žiadať polovicu týchto nákladov v rámci vyporiadania BSM. V súdnom konaní by manželka musela preukázať to, že počas trvania BSM boli peniaze investované do nehnuteľnosti vo výlučnom vlastníctve manžela. Na tieto účely by mohli poslúžiť napríklad faktúry z ktorých by bolo zrejmé aké rekonštrukcie boli vykonané a koľko peňazí sa skutočne investovalo. Dôkazné bremeno by zaťažovalo manželku. 

V prípade, ak boli investované prostriedky z výlučného vlastníctva manželky na výlučný majetok manžela, teda nehnuteľnosť, tak potom má manželka právo požadovať celú sumu ako bezdôvodné obohatenie, ktorú investovala. Bude však musieť preukázať, že investované prostriedky boli v jej výlučnom vlastníctve ako aj to, že boli vynaložené na investíciu do nehnuteľnosti. 


Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať – s manželom sme spolu už 10 rokov. Kúpili sme byt, no hypotekárny úver zobral iba on. Napriek tomu sme byt spoločne platili (trvalý príkaz na úhradu išiel z jeho bankového účtu, ale ja som mu na úhrady posielala peniaze cez internet banking). Po piatich rokoch sme sa vzali a prišlo k refinancovaniu úveru, pri ktorom sa moje meno už objavilo medzi úverovými záväzkami. V katastri nehnuteľností však nie som zapísaná ako spolumajiteľka. Zaujímalo by ma, či mám v prípade rozvodu a rozdelenia majetku nárok na polovicu bytu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, v prípade rozvodu a rozdelenia majetku hrá zásadnú úlohu, či majetok bol nadobudnutý počas trvania manželstva a či spĺňa podmienky pre zaradenie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa § 143 Občianskeho zákonníka. V situácii, keď byt bol nadobudnutý pred uzavretím manželstva jedným z manželov, ale kúpna cena bola čiastočne uhradená z prostriedkov nadobudnutých aj počas manželstva, by takto nadobudnutý byt nebude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ale mohli by ste mať nárok na vrátenie toho co ste investovali do úveru. Pre viac informácií si môžete objednať konzultáciu s našimi advokátmi. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, v průběhu manželství jsme dostali byt od rodičů mé ženy. Byt jsme zrekonstruovali a následně prodali. Poté jsme zakoupili starší dům, který jsme také zrekonstruovali, a nyní se rozvádíme. Rád bych se zeptal, zda má moje manželka větší právo na majetek, nebo jestli se majetek dělí na poloviny. Děkuji. S pozdravem, Martin.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň

z princípov slovenského majetkového práva vyplýva, že manželia majú rovnaké práva a povinnosti vo vzťahu k spoločnému majetku, čo zahŕňa aj majetok nadobudnutý počas manželstva. Účasť manželov na nadobúdaní, udržiavaní a užívaní spoločných vecí by mala byť zásadne rovnaká a spoločná. To znamená, že pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov najčastejšie dochádza k deleniu majetku na polovicu. Avšak, existujú situácie, kedy môže byť tento podiel modifikovaný s prihliadnutím na konkrétne okolnosti a záujmy manželov, podľa § 150 Občianskeho zákonníka.

Je dôležité spomenúť, že v prípade, ak byt pôvodne pochádzal od rodičov jedného z manželov ako dar, a manželia jej vôľou nadobudli toto bývanie do svojho spoločného majetku a následne zisk vynaložili na ďalšie spoločné bývanie, môže byť považované za súčasť spoločného majetku manželov s rovnakými právami oboch manželov na tento majetok. Avšak, v prípade, že existujú mimoriadne okolnosti, tieto môžu byť zohľadnené pri určení podielov na majetku.

Odporúčam vám konzultovať váš konkrétny prípad s advokátom, ktorý môže preskúmať všetky relevantné skutočnosti a poskytnúť vám špecifické poradenstvo vzťahujúce sa na váš prípad.


Trápi vás "Nárok na majetok po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj dotaz se týka rozvodu a má dvě části. Před svatbou jsem vlastnil byt, který jsem samozřejmě získal ještě před manželstvím. Tento byt jsme později prodali za vyšší cenu, původní hypotéku jsme splatili a zbývající peníze jsem investoval do stavby domu. Mám nárok na vrácení peněz, které jsem vložil z prodeje mého bytu do stavby domu? Po prodeji bytu a již v manželství jsme společně získali hypotéku, za kterou byl postaven rodinný dům v Rakousku. Manželka si přeje v domě zůstat a sama splácet hypotéku. Rád bych se dozvěděl, jaký konkrétní nárok mám na tento dům, jestliže v něm zůstane ona a já odejdu. Děkuji.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 06.03.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o financie, ktoré ste nadobudli z predaja bytu, nakoľko predajom bytu vo vašom výlučnom vlastníctve došlo k transformácií tohto majetku, finačné prostriedky, ktoré ste tým zinkasovali patrili výlučne vám. Ak ste ich potom vložili, resp. časť z nich, do stavby spoločného domu počas manželstva, máte na ich vrátenie pri vyporiadaní BSM nárok. Nakoľko v zmysle zákona platí, že každý z manželov má nárok, aby sa mu vrátilo pri vyporiadaní BSM to, čo z výlučnéhho majetku vynaložil na spoločný majetok manželov. 

Pokiaľ ide o vyporiadanie domu, v tomto ohľade budete mať nárok na polovicu sumy, ktorá bude výsledkom hodnoty vášho domu v čase vyporiadania poníženej o zostatok hypotéky ku dňu vyporiadania BSM. Navyše Vám vaša manželka vyplatí 1/2 sumy, ktorú ste vložili do spoločného majetku. Teda rozdiel medzi podielom, ktorý dostanete po vyporiadaní vy a vaša manželka sa bude rovnať sume, ktorú ste vložili do domu z predaja bytu. Ak by ste chceli presne vypočítať ako to má byť, tak si môžete objednať konzultáciu s JUDr. Ficekom, ktorý je odborníkom na majetkové vysporiadanie. 


Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím Vás, moja manželka sa chce rozviesť a odísť aj s dvoma maloletými deťmi. Chce, aby som jej vyplatil dom, keďže ja ho nechcem predať. Dom bol nadobudnutý počas manželstva pred 5 rokmi. Boli sme manželia 12 rokov. Na dom sme brali hypotéku na 30 rokov. Chcel by som naďalej platiť hypotéku. Čiže dom je založený v banke. Má moja manželka právo na polovicu celej sumy hodnoty domu? Aj keď je dom splatený iba na 5 rokov a ešte ostávajú ďalšie 25? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 04.12.2022)

Dobrý deň, rozumiem, v takomto prípade, ak by ste sa s manželkou dohodli, že dom aj hypotéka pripadne Vám, potom Vaša manželka bude mať nárok na výplatu vyrovnacieho podielu. Pri jeho výpočte sa bude vychádzať z trhovej ceny nehnuteľnosti v čase vyporiadania, pričom súčasne je nevyhnutné zohľadniť aj doposiaľ nezaplatenú časť hypotéky. Vzhľadom na to, v jednoduchosti (ak si nebudete uplatňovať žiadne vnosy do BSM)  vyrovnací podiel sa bude rovnať 1/2 sumy = hodnota nehnuteľnosti v čase vyporiadania - zostatok hypotéky (budúce splátky s budúcimi úrokmi). 

Ak by ste to chceli prebrať bližšie, môžete si objednať telefonickú konzultáciu na našej stránke www.ficek.sk.


Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, má moja manželka nárok na polovicu nehnuteľnosti, ak ju moji rodičia prepišu na mňa s doživotným právom pre nich? V nehnuteľnosti momentálne bývame a počas manželstva sme na jej rekonštrukciu vzali hypotéku. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 25.10.2022)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že Vaši rodičia Vám chcú ako jedinému obdarovanému darovať nehnuteľnosť, v ktorej v súčasnosti aj bývate spolu s manželkou.

Uvádzame, že ak by ste boli výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, potom ak by došlo k rozvodu manželstva, predmetná nehnuteľnosť nebude predmetom vyporiadania bezdpodielového spoluvlastníctva manželov, lebo doň nepatrí, čo vyplýva z ust. § 143 Obč. zákonníka :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

Manželka by v prípade rozvodu mala nárok len na vrátenie jednej polovice uhradených splátok úveru, čo vyplýva z ust. § 150 Obč. zákonníka.

Ak by došlo k Vášmu úmrtiu ako manžela, potom dedičom domu bude manželka a Vaše deti, v rovnakom pomere k celku /§ 473 Obč. zákonníka/.

Vzhľadom na okolnosť, že ste výlučným vlastníkom domu, pre prípad úmrtia môžete spísať aj závet a dom odkázať závetom výlučne Vašich deťom, lebo v zmysle ust. § 479 Obč. zákonníka manželka nie je neopomenuteľným dedičom a ide o Vaše výlučné vlastníctvo. Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať notára.


Trápi vás "Nárok na majetok po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok na majetok po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, už pár mesiacov som po rozvode s bývalou manželkou a ona vôbec nechce riešiť situáciu ohľadne bytu. Tvrdí, že by to malo zostať tak, ako to je. V súčasnosti bývam u rodičov. Môžete mi, prosím, poradiť, ako mám postupovať?

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

(odpoveď odoslaná: 27.09.2022)

Dobrý deň,
ak s ňou nie je možná dohoda, napríklad aj z dôvodu, že to nechce vôbec riešiť, môžete podať na miestne príslušný súd žalobu o vyporiadanie BSM. V súdnom konaní môžete žiadať, že ak si chce bývalá manželka ponechať byt, musí Vás vyplatiť z jej aktuálnej trhovej hodnoty. Súdne konanie nebude môcť ignorovať (ako ignoruje Vašu snahu riešiť vec mimosúdne) a bude musieť celú vec riešiť.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nárok na majetok po rozvode" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.