Nárok na majetok po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Nárok na majetok po rozvode

Dobrý deň. S manželom bývame v rodinnom dome, ktorého polovicu vlastní on a druhú polovicu tiež on. Po svadbe som sa k nemu prisťahovala a bývam tu už 5 rokov. Mám v prípade rozvodu nárok na nejaký majetok? Dom sme spoločne zveľaďovali, no na liste vlastníctva nie je moje meno. Mala by som nárok na nejaký majetok v prípade rozvodu, pokiaľ by ma uviedol k svojej časti, že sme manželia? Alebo to nie je vôbec potrebné?

Odpoveď: Nárok na majetok po rozvode

Dobrý deň,

z Vašej otázky nie je zrejme, čo znamená, že polovicu domu vlastní "on" a polovicu Váš manžel. Predpokladám, že pod slovom "on" ste mali na mysli tretiu osobu. Manželovi teda patrí iba spoluvlastnícky podiel o veľkosti jednej polovice.

Pokiaľ ide o váš nárok na majetok po rozvode, nárok na podiel z tohto domu nebudete mať ak vlastnil dom pred sobášom. Pokiaľ ste však počas manželstva tento dom zveľadili, budete mať nárok na to, aby vás manžel v prípade rozvodu vyplatil a to sumou vo výške polovice investovaných peňazí do jeho podielu. V prípadnom súdnom konaní by ste však museli preukázať vložené investície do tejto nehnuteľnosti, čo často nebýva jednoduché.

Ak by na Vás manžel počas manželstva previedol časť nehnuteľnosti, potom by ste sa stali spoluvlastníkmi.  Manžel však s týmto prevodom musí súhlasiť. Prevod časti nehnuteľnosti môžete uskutočniť darovacou zmluvou.