POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vecné bremeno prechodu cez susedov pozemok ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Vecné bremeno prechodu cez susedov pozemok ?

Dobrý deň. Je možné upraviť právo prechodu aj cez susedovu ornu podu, respektíve záhradu? Konkrétne ide o to, že keď človek jazdí traktorom, má to bližšie cez vlastnú a susedovu záhradu, než cez vlastné dvore. Doteraz to tak využívali všetci susedia, ale náhle to susedovi začalo prekážať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vecné bremeno prechodu cez susedov pozemok ?

Dobrý deň, podľa § 151o Občianskeho zákonníka, vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním). Primárne teda možno zriadiť vecné bremeno spočívajúce v práve prechodu len na základe písomnej dohody s vlastníkom pozemku. Vecné bremeno možno nadobudnúť aj tzv. vydržaním práva, ale za splnenia zákonných podmienok. Jednou z nich je dobromyseľnosť oprávnenej osoby v tom, že jej toto právo patrí. Teda, že ste právo prechodu nadobudli na základe určitého právneho dôvodu. Skutočnosť, že majiteľ tohto pozemku Vám doteraz prechod nenamietal, nespôsobuje vydržanie oprávnenia, ktoré zodpovedá vecnému bremenu.