Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :
Ako vyplýva z verejne dostupných údajov, v KN je zapísané právo prechodu ako vecné bremeno a to cez parcelu registra C KN číslo 156/3 v prospech vlastníkov parcely registra C KN číslo 156/1 podľa listiny R a príslušného geometrického plánu.
Z otázky nevyplýva, že by ste aj v skutočnosti, teda reálne na pozemku vyznačili cestu, ktorej zodpovedá právo prechodu podľa geom. plánu. Uvádzame, že ten, v prospech koho je vecné bremeno zriadené, nie je oprávnený využívať celý pozemok ako mu to vyhovuje, ale len vyznačenú časť, ktorá zodpovedá geometrického plánu.
Pozerali sme aj samotné usporiadanie pozemkov; pre presnejšiu predstavu a napísanie nášho jednoznačného názoru by sme potrebovali vidieť pozemok, ako aj možnosti prístupu na pozemok pre Vás a pre Vašu sestru samostatne, a to aj reálne v teréne.
Vzhľadom na okolnosť, že niektoré pozemky máte vo výlučnom vlastníctve, a niektoré sú v podielovom spoluvlastníctve, z dôvodu možných nezrovnalostí pri výkone vecného bremena, by bolo dobrí, aby ste sa dohodli na zrušení podielového spoluvlastníctva pozemkov a aby ste v časti zrušili a vyporiadali podielové spoluvlastníctvo, resp. došlo k zámene pozemkov, aby každá z Vás ako vlastníkov domov v predmetnej obci mala zabezpečené vlastné vchody a prístupy na svoj pozemok výlučne z verejnej komunikácie resp. zo svojho pozemku.
Jedná sa o to, aby ste sa navzájom neobmedzovali pri výkone svojich práv resp. museli strpieť výkon práva vyplývajúci z vecného bremena.
Podľa ust. § 151n/ Občianskeho zákonníka platí /citujeme/ :
"(1) Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."
Sme názoru, že vec je riešiteľná, najlepšie bez účasti súdu, kde by riešenie sporu mohlo trvať pomerne dlhú dobu /1- 2 roky, prípadne aj viac.
Odporúčame konzultáciu s geodetom, ktorý by pozemky aj reálne zameral a následne by boli spísané potrebné zmluvy, na spísanie ktorých odporúčame kontaktovať advokáta. Samozrejme, že zmluvne by došlo k zrušeniu vecného bremena, ktoré obmedzuje vlastníka tejto časti nehnuteľnosti, ako aj jeho právnych nástupcov.