POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Dobrý deň. Odrezal som konáre susedovho stromu, ktoré presahovali na môj pozemok. Môžem tieto konáre primeraným spôsobom a opatrne prehodiť na susedov pozemok bez toho, aby som ho informoval o prehodení? Je sused povinný tieto konáre prijať, ak som ho o prehodení neinformoval? Spomenuté konáre mi vrátil naspäť. S pozdravom.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Dobrý deň. Na základe ustanovenia § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka in fine je sused, do práva ktorého sa prevísajúcimi konármi zasahuje, oprávnený odstrániť prerastajúce konáre (rovnako to platí aj o koreňoch stromov). Toto oprávnenie je však limitované v tom smere, že sa tak nesmie urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom. Zákon však už žiadnym spôsobom neupravuje, ako sa má nakladať s odstránenými konármi. Podľa môjho osobného názoru zostávajú odstránené konáre vo vlastníctve toho, komu patrí strom, z ktorého pochádzajú. Z uvedeného usudzujem, že o ich odstránenie by sa mal postarať práve vlastník.