Stavba studne a obmedzenia zo strany suseda ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Stavba studne a obmedzenia zo strany suseda ?

Dobrý deň, som vlastníkom chaty v rekreačnej oblasti. Pred časom v tesnej blízkosti mojej nehnuteľnosti pozemok kúpil ďalší sused. Na tomto pozemku existuje ťarcha k mojmu prospechu, umožňujúca prechod a prejazd. Nastal problém, keďže potrebujem dostať na môj pozemok auto s vrtnou súpravou pre navŕtanie studne. Avšak vlastník susedného pozemku s tým nesúhlasí a odmieta mi povoliť tento prejazd. Ako postupovať v danej situácii? Má právo mi nenechať prejsť autom na pozemok? Vyhráža sa, že dá vecné bremeno zrušiť. Za akých podmienok to môže urobiť? Vopred ďakujem za odpoveď, radu a váš čas.

Odpoveď: Stavba studne a obmedzenia zo strany suseda ?

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, ku ktorej týmto uvádzame stanovisko vyjadrujúce právny názor advokátskej kancelárie :

Začneme kúskom právnej teórie.

I./ Základná právna úprava problematiky je obsiahnutá v ust.§ 151n/ a nasl.  Občianskeho zákonníka (ďalej iba "OZ"), z ktorých vyberáme :

" § 151n/ Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.

(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

§ 151o (1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby
zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

§ 151p (2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie."

II./  Vychádzame z to, že práce majú byť vykonávané v najbližšom čase /jar - leto/ a že vybavujete príslušné povolenia v zmysle stav. poriadku. Sme názoru, že k zrušeniu vecného bremena súdom v dohľadnom čase nedôjde, nakoľko pre jeho zrušenie nie sú dané dôvody. Vo Vašom prípade ide v podstate o zaťaženie pozemku vo väčšom rozsahu než je obvyklé, kde prejazdom vrtnej súpravy by mohlo, ale nemusí dôjsť, k narušeniu resp. poškodeniu cesty resp. pozemku suseda.

ODPORÚČANIE

1./ V otázke sa nezmieňujete, či vecné bremeno spočívajúce v práve prechodu a prejazdu máte zriadené na základe rozhodnutia súdu alebo na základe písomnej uzatvorenej dohody, ako je bližšie špecifikované právo prejazdu a prechodu a či je toto vecné bremeno zapísané v katastri nehnuteľností, prípadne či vo veci bol vyhotovený geometrický plán. Dôležité je aj to, či sused má pozemok oplotený alebo oplotený nie je.

Aj podľa rozsudku NS SR spis. zn. 3Cdo29/2009 : "Dostatočne určitým spôsobom formulovaná zmluva o zriadení vecného bremena môže zabrániť potencionálnym sporom o určenie /ne/existencie práva alebo povinnosti z vecného bremena a tiež sporom o spôsob výkonu práv vyplývajúcich z vecného bremena."

2./ Odporúčame Vám oznámiť susedovi oznámiť a to bez ohľadu na to, či pozemok má alebo nemá oplotený, aby vopred vedel. kedy  bude predmetný prejazd realizovaný, že na uvedený dátum máte objednané záväzne stavebné práce /najlepšie potvrdená objednávka zo strany zhotoviteľa  diela, uviesť dátum prác  a že v uvedenom čase bude realizovaný prechod auta s vrtnou súpravou cez jeho pozemok. Je možné, že prejazdom auta s vrtnou súpravou dôjde, ale nemusí dôjsť, k väčšiemu narušeniu jeho pozemku  a preto mu oznámte, že pozemok dáte do pôvodného stavu Vy sám na vlastné náklady, teda do stavu, aký bol pred prejazdom.  Sused sa zrejme obáva hlavne toho poškodenia jeho pozemku.

Táto povinnosť dať pozemok do pôv. stavu v podstate vyplýva pre Vás aj z ust. Obč. zákonníka (citujeme) :
"§ 151 n/ ods. 3 :  Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."

§ 127 ods. 3 : Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

§ 145 :  "Každý je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí."

3./ Predpokladáme, že vysvetlením susedovi stavu veci a to, že pozemok dáte do pôvodného stavu sa vec vyrieši a nedôjde k rozporom.

Pre prípad, že by sused začal stavať nejaké zábrany a podobne na svojom pozemku, čím by znemožnil prechod a prejazd, konal by v rozpore s rozhodnutím súdu resp. Vašou zmluvou, ktorá je zapísaná v katastri nehnuteľností.  Preto je vhodné ho upozorniť aj na to, že ak bude brániť v prechode a prejazde  bude musieť znášať náklady na objednané stavebné práce titulom náhrady spôsobenej škody,  ako aj náklady spojené so súdnym konaním  - súdny poplatok, trovy právneho zastupovania (viď napr. rozsudok KS BB  17Co/256/2012 z 22.5.2013).

Budeme radi ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli a či Vám naša rada pomohla.
©