jedná sa o kúpu pozemkuAko postupovať pri vydržaní pozemku ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trnava

Otázka: jedná sa o kúpu pozemkuAko postupovať pri vydržaní pozemku ?

Dobrý deň, Chcela by som Vás poprosiť o radu týkajúcu sa pozemku, ktorého majitelia žili v Amerike. Oba už sú mŕtvi, rovnako ako ich deti. Ich vnúčatá ani nevedia, že na Slovensku vlastnia pozemok. Výhradne ide o trvalý trávnatý porast. Ďakujem.

Odpoveď: jedná sa o kúpu pozemkuAko postupovať pri vydržaní pozemku ?

Dobrý deň,

vlastníkom pozemku je osoba, ktorá má k danému pozemku vlastníckeho práva zapísané na liste vlastníctve katastra nehnuteľností. Pokiaľ by majitelia, ktorí žili v Amerike a už nežijú, boli stále zapísaní na liste vlastníctva, je na zmenu vlastníckeho práva nutné aby dedičia (t.j. zrejme vnúčatá majiteľov) žiadali dodatočné konanie o dedičstve k novoobjavenému majetku. Vychádza sa zo skutočností známych z pôvodného dedičského konania a novoobjavený majetok by mal pripadnúť dedičom určených v pôvodnom dedičskom konaní. Ak nemá žiadnych dedičov, pripadne pozemok štátu.

V otázke ste neuviedli, či pozemok užívate, a preto sa pýtate na túto otázku. Ak áno a zaujíma Vás, či je možné pozemok za daných okolností vydržať, je žiaduce ozrejmiť, že Občiansky zákonník stanovuje pomerne prísne podmienky na to, aby mohlo k vydržaniu dôjsť. V zmysle § 134 OZ platí, že oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite po dobu 10 rokov v držbe. Pozemok by mal byť užívaný dobromyseľne v domnení, že osobe ktorá ho užíva aj patrí. Od momentu, keď sa užívateľ pozemku dozvedel, že jeho vlastníkom je iná osoba, prestala spĺňať podmienku oprávnenej držby.