Máte
otázku?

Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?

Dobrý deň. Som slobodná matka, mám jedného synčeka. Z expriateľom sme nikdy neboli zobratí ani len sme spolu nežili. S maloletým synom žijem u mojich rodičov otec dieťaťa žije vo vedľajšej dedine u svojej matky. S otcom maloletého syna sme tvorili pár ani nie do tretich synovych narodenín. Dôvod nášho rozchodu bolo hlavne to, že otec dieťaťa požíval drogy, bol agresívny, fyzicky ma napádal aj pred maloletým synom. Bohužiaľ kvôli zamilovanosti som na neho nikdy nepodala trestné oznámenie. Taktiež ma aj psychicky vydieral. Pohybuje sa v pochybnej spoločnosti. Neplatí výživné na dieťa, iba vtedy, keď mu hrozí väzenie, začne. Je proti nemu vedená aj exekúcia za neplatenie výživného. Najhlavnejším dôvodom nášho rozchodu bol jeho nezáujem o dieťa, navštevuje ho maximálne raz za mesiac, bolo obdobie, keď ho nenavštívil pol roka. A taktiež je agresívny aj na nášho maloletého syna. Neslušné sa pred ním vyjadruje a tie neslušné slova maloletý syn samozrejme po ňom opakuje. Chcela by som podať návrh na zákaz styku otca z dieťaťom no neviem, či mám nejaké šance. Bojím sa, že ublíži môjmu synovi a že môj syn bude naďalej opakovať neslušné slova a správanie po otcovi a taktiež sa bojím, že kvôli zlému vplyvu otca sa môj maloletý syn zapletie do užívania drog. Moja otazka znie, či mám vôbec nejaké šance vyhrať súd o urcenie zákazu styku? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?

Dobrý deň, v zmysle § 36 zákona o rodine platí, že rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Primerane platí aj ustanovenie § 25, podľa ktorého, ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom. Z okolnosti uvedených vo Vašom príspevku vyplýva, že otec na dieťa svojím správaním a spôsobom svojho života pôsobí nevhodne a preto sa možno domnievať, že stretávanie sa s ním nebude v jeho záujme. V prípade akýchkoľvek útokov voči Vašej osobe alebo dokonca synovi, Vám odporúčam privolať policajnú hliadku resp. podať trestné oznámenie.

Trápi vás "Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku