Máte
otázku?

Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?

Dobrý deň. Som slobodná matka s jedným synom. S ex-priateľom sme nikdy neboli manželia a ani sme spolu nikdy nežili. S maloletým synom bývam u svojich rodičov, zatiaľ čo otec dieťaťa žije vo vedľajšej dedine u svojej matky. S otcom nášho syna sme boli pár len do jeho tretich narodenín. Hlavným dôvodom nášho rozchodu bolo to, že otec dieťaťa užíval drogy, bol agresívny a často ma fyzicky napádal aj pred naším synom. Nikdy som však kvôli mojej zamilovanosti podala trestné oznámenie. Taktiež ma psychicky vydieral a mal pochybné spoločnosti. Nevkladá na výchovu nášho dieťaťa, skôr naopak, platí len vtedy, keď mu hrozí väzenie. Protí jemu sa vedie aj exekúcia za neplatenie výživného. Okrem toho má záujem sa vídať s naším synom maximálne raz za mesiac, boli obdobie, keď ho nenavštívil pol roka. Rovnako je agresívny aj na nášho syna. Pred ním sa vyjadruje neslušne a syn tie slová po ňom samozrejme opakuje. Rada by som podala návrh na zákaz styku otca s dieťaťom, ale neviem, či mám nejakú šancu. Obávam sa, že otec môže ublížiť nášmu synovi, že syn bude naďalej opakovať otcove neslušné slová a správanie, a tiež, že kvôli zlému vplyvu otca sa môj syn zapletie do užívania drog. Moja otázka znie: Mám vôbec nejaké šance vyhrať súd o určenie zákazu styku? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?

Dobrý deň, v zmysle § 36 zákona o rodine platí, že rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Primerane platí aj ustanovenie § 25, podľa ktorého, ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom. Z okolnosti uvedených vo Vašom príspevku vyplýva, že otec na dieťa svojím správaním a spôsobom svojho života pôsobí nevhodne a preto sa možno domnievať, že stretávanie sa s ním nebude v jeho záujme. V prípade akýchkoľvek útokov voči Vašej osobe alebo dokonca synovi, Vám odporúčam privolať policajnú hliadku resp. podať trestné oznámenie.

Trápi vás "Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môžem požiadať o zákaz styku otca s dieťaťom?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.