Máte
otázku?

Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi

Dobrý vecer. Cakam na predvolanie sudu ohladom vyzivneho a zverenia maloleteho dietata do mojich ruk, som matka. Otec dietata nebol 5 tyzdnov za malym, nevola, nenosi mu ziadne veci... I ked mesacne prispieva sumou, s ktorou nesuhlasim, ale iba odvtedy co vie, ze som podala ziadost na sud. Jeho rodicia 4 mesiace neprejavuju ziaden zaujem, vyhodili ma s malym z domu. Chcem sa informovat, ci mozem poziadat sud, ze si neprajem aby moje dieta k nim chodilo, ak by ho tam chcel bravat... Mozem taktiez poziadat o zmenu priezviska na rodne? Dakujem Vam za odpoved

Odpoveď: Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi

Dobrý deň, ak by ste chceli požiadať o zákaz styku starých rodičov s maloletým dieťaťom, museli by ste podať na súd ďalší návrh. Rovnako je však potrebné si uvedomiť, že súd zakáže styk určitej osobe s maloletým dieťaťom (najmä ak ide o blízkeho príbuzného) iba z dôvodu, že takýto styk nie je v záujme maloletého dieťaťa, resp. ak je ohrozený zdravý fyzický a psychický vývoj dieťaťa (týranie, nevedú riadny život, alkoholizmus...). Z Vašej otázky mi vyplýva iba to, že 4 mesiace neprejavili žiadny záujem a maloleté dieťa spolu s Vami vyhodili z ich nehnuteľnosti. Mám za to, že tieto dôvody neodôvodňujú zákaz styku starých rodičov s maloletým. Čo sa týka zmeny priezviska maloletého dieťaťa, o zmene priezviska rozhoduje príslušný okresný úrad. V prípade maloletých detí je potrebný súhlas oboch rodičov so zmenou priezviska (stačí aj písomný súhlas otca dieťaťa). Ak by Vám súhlas nedal, mohli by ste žiadať súd o nahradenie jeho súhlasu. Súdu by ste však museli odôvodniť prečo žiadate o zmenu priezviska. Súd by následne rozhodoval, či by bola zmena priezviska maloletého v jeho najlepšom záujme, či je odôvodnená. Ak bude mať za to, že je odôvodnená a v záujme maloletého, súd nahradí súhlas otca so zmenou priezviska (dôvodom na zmenu však nemôže byť nedostatočná starostlivosť a záujem otca, takýto dôvod by súd s vysokou pravdepodobnosťou neakceptoval).

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa ešte bližsie opýtať... respektíve konkretizovať, aký je adekvátny dôvod na zmenu priezviska dieťaťa na rodné, ak rodič nedá písomný súhlas... aby tento návrh súd nezamietol. Môžu byť v rámci uvedeného návrhu prilozene telefonicke rozhovory, s vulgarnymi poznamkami (spisane)... plus vyjadrenie otca, ze dieta je vlastne iba moje. Ci by sa tieto fakty mohli posudzovat na stranu navrhovatela... Ďakujem za info.

Odpoveď: Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.12.2016)

Dobrý deň, na túto Vašu otázku je veľmi ťažké, až nemožné odpovedať. Súd nahradí súhlas otca so zmenou priezviska maloletého dieťaťa v prípade, že bude zmena priezviska v záujme maloletého dieťaťa. To, či súd posúdi správanie sa otca ako dôvod na zmenu priezviska je veľmi individuálne. Jeden sudca by mohol tieto skutočnosti posúdiť ako dôvodné a druhý nie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku