Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi

Dobrý večer. Čakám na predvolanie súdu ohľadom výživného a zverenia maloletého dieťaťa do mojich rúk, som matka. Otec dieťaťa bol neprítomný už 5 týždňov, nevolá dieťaťu, ani mu nenosi žiadne veci. Múdre sa málokedy a jeho príspevok na výživné je podľa mňa nespravodlivo nízky. Túto sumu prispieva len odvtedy, keď sa dozvedel, že som podala žiadosť na súd. Jeho rodičia 4 mesiace neprejavujú žiadny záujem, vyhodili ma s malým z domu. Chcem sa informovať, či môžem požiadať súd, že si neželám, aby moje dieťa k nim chodilo, pokiaľ by ho otec tam chcel brať... Môžem taktiež požiadať o zmenu priezviska dieťaťa na rodné? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Určenie zákazu styku dieťaťa so starými rodičmi

Dobrý deň, ak by ste chceli požiadať o zákaz styku starých rodičov s maloletým dieťaťom, museli by ste podať na súd ďalší návrh. Rovnako je však potrebné si uvedomiť, že súd zakáže styk určitej osobe s maloletým dieťaťom (najmä ak ide o blízkeho príbuzného) iba z dôvodu, že takýto styk nie je v záujme maloletého dieťaťa, resp. ak je ohrozený zdravý fyzický a psychický vývoj dieťaťa (týranie, nevedú riadny život, alkoholizmus...). Z Vašej otázky mi vyplýva iba to, že 4 mesiace neprejavili žiadny záujem a maloleté dieťa spolu s Vami vyhodili z ich nehnuteľnosti. Mám za to, že tieto dôvody neodôvodňujú zákaz styku starých rodičov s maloletým. Čo sa týka zmeny priezviska maloletého dieťaťa, o zmene priezviska rozhoduje príslušný okresný úrad. V prípade maloletých detí je potrebný súhlas oboch rodičov so zmenou priezviska (stačí aj písomný súhlas otca dieťaťa). Ak by Vám súhlas nedal, mohli by ste žiadať súd o nahradenie jeho súhlasu. Súdu by ste však museli odôvodniť prečo žiadate o zmenu priezviska. Súd by následne rozhodoval, či by bola zmena priezviska maloletého v jeho najlepšom záujme, či je odôvodnená. Ak bude mať za to, že je odôvodnená a v záujme maloletého, súd nahradí súhlas otca so zmenou priezviska (dôvodom na zmenu však nemôže byť nedostatočná starostlivosť a záujem otca, takýto dôvod by súd s vysokou pravdepodobnosťou neakceptoval).