Súdny zákaz priblíženia sa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Súdny zákaz priblíženia sa

Máme obrovský problém so synom môjho zosnulého brata (23 rokov). Žije s nami od malička, hoci nemá tu trvalý pobyt - ten má u matky. Minulý rok začal robiť problémy: rozbíjal nábytok (som jeho teta). Bola u nás aj polícia, ale nič závažné sa nestalo. Po nejakom čase opäť začal rozbíjať nábytok, útočil na starú mamu, po Vianociach rozbil okná, stromček a odišiel. Keď sa vrátil, volali sme políciu, ale opäť sa nič vážne neudialo. Iba s ním hovorili. Máme podozrenie, že užíva aj drogy a obávame sa o naše životy, pretože tu situáciu vidíme ako neustále eskalujúcu. Keďže mu polícia zatiaľ nič neurobila a nikam ho neodviedla, zdá sa byť ešte viac presvedčený, že mu nič nehrozí. Odmieta opustiť dom a vyhráža sa, že ho zapáli. Neviem, čo máme robiť, ale aké sú naše možnosti? Dokedy máme čakať, kým niekoho z nás nezraní, alebo dokonca nezabije? Chcela by som sa informovať, ako sa dá vybaviť súdny zákaz priblíženia? Veľmi sa bojíme. Sme tu len dve ženy.

Odpoveď: Súdny zákaz priblíženia sa

Dobrý deň

pokiaľ bola privolaná polícia, mali ste podať na konkrétnu osobu trestné oznámenie (kedže Vás napadol a taktiež ničil Váš majetok). Taktiež podľa § 27a ods. 1 zák. č. 171/1993 Z. z. o policajnom zbore: “Policajt je oprávnený vykázať z bytu alebo domu alebo iného priestoru spoločne obývaného s ohrozenou osobou a aj z jeho bezprostredného okolia (ďalej len "spoločné obydlie") osobu, u ktorej možno na základe zistených skutočností očakávať útok na život, zdravie, slobodu alebo zvlášť závažný útok na ľudskú dôstojnosť ohrozenej osoby, najmä vzhľadom na predchádzajúce takéto útoky; súčasťou vykázania zo spoločného obydlia je aj zákaz vstupu vykázanej osobe do spoločného obydlia počas 48 hodín od vykázania. Policajt je oprávnený vykázať zo spoločného obydlia takúto osobu aj počas jej neprítomnosti.” Po podaní trestného oznámenia a ak budú na to dôvody, obvineného môžu zobrať do väzby. Táto môže byť však nahradená aj nariadením primeraných povinností a obmedzení, medzi ktoré patrí aj zákaz styku s určitými osobami alebo zákaz úmyselne sa priblížiť k určitej osobe na vzdialenosť menšiu ako 5m.