Dobrý deň,
z otázky nám nie je celkom zrejmé, kde sa byt, z ktorého ako píšete, Vás manžel vyhodil z bytu, či v Rakúsku alebo v SR.
Pokiaľ by sa jednalo o byt v Rakúsku kde máte svoje obydlie, potom musíte využiť služby bezplatnej právnej pomoci alebo advokáta v Rakúsku.
Ak ide o byt na území SR, platí nasledovné :
1./ Ak by sme vychádzali z predpokladu, že byt je vo Vašom bezpodielovom spoluvlastníctve, prípadne podielovom spoluvlastníctve, manžel Vás nie je oprávnený z bytu vyhodiť.
Ak by bol byt výlučne vo vlastníctve manžela, ktorý napr. nadobudol by ho dedením alebo darovaním, a Vy by ste v predmetnom byte mali svoje obydlie, rovnako nie je oprávnený Vás z vyhodiť.
Ak vychádzame z ust. zákona o rodine, manželia sú povinní žiť spolu.
Podľa ust. § 146 Občianskeho zákonníka platí :
"(1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
(2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť."
V zmysle ust. § 325 Civil. sporového poriadku platí :
"Neodkladným opatrením možno strane uložiť okrem iných aj
e) nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia,
f) nevstupovala alebo iba obmedzene vstupovala do domu alebo bytu, na pracovisko alebo iné miesto, kde býva, zdržiava sa alebo ktoré pravidelne navštevuje osoba, ktorej telesnú integritu alebo duševnú integritu svojím konaním ohrozuje,
g) písomne, telefonicky, elektronickou komunikáciou alebo inými prostriedkami úplne alebo čiastočne nekontaktovala osobu, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť takým konaním ohrozená,
h) sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená."
Pri podaní návrhu na vydanie neodkladného opatrenia podľa písm. e/ súd rozhodne do 24 hodín.
2./ K otázke týkajúcej sa dôchodku uvádzame, že vyplatený dôchodok patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, nie je rozhodujúce či na účet, pošt. poukážkou alebo v hotovosti. Píšete, že nepracujete /nepíšete dôvody/, ale je potrebné zaevidovať sa na prísl. úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, aby štát za Vás platil odvody.
Podľa ust. § 71 zákona o rodine platí :
"(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom."
T.j.: Nepíšete z akého dôvodu nepracujete /napr. zdravotné dôvody/ a preto zrejme ani nemáte žiaden príjem, odporúčame podať návrh na súd o určenie manželského výživného.
Poznamenávame, že k prihláseniu svojej matky na trvalý pobyt v byte, ktorý je vo Vašom vlastníctve (bezpodielovom alebo podielovom) Váš manžel potrebuje Váš písomný úradne overený súhlas.
Odporúčame kontaktovať advokáta.