Môžem dostať výpoveď v tehotenstve pre zrušenie prevádzky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem dostať výpoveď v tehotenstve pre zrušenie prevádzky?

Dobrý deň, mám pre Vás otázku. Aktuálne pracujem na jednej pobočke, pričom môj zamestnávateľ má viacero pobočiek na Slovensku, ale aj v iných štátoch, a existuje riziko, že túto konkrétnu prevádzku budú zatvárať. Momentálne som v treťom mesiaci tehotenstva a som na pracovnej neschopnosti. Tiež mám zmluvu na dobu určitú. Chcela by som sa opýtať, či mi môj zamestnávateľ môže dať výpoveď tak, abych nemala nárok na materskú dovolenku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem dostať výpoveď v tehotenstve pre zrušenie prevádzky?

Dobrý deň, podľa § 64 ods. 1 Zákonníka práce (ZP), zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia ale aj v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná. Platí však aj ustanovenie ZP, podľa ktorého sa tento zákaz výpovede nevzťahuje prípad, kedy sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje. Ak teda dôjde k zrušeniu prevádzky, môže Vám zamestnávateľ z tohto dôvodu dať výpoveď.