Výpoveď tehotnej žene po oznámení tehotenstva zamestnávateľovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Výpoveď tehotnej žene po oznámení tehotenstva zamestnávateľovi

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné dať výpoveď tehotnej žene v ten istý deň, ako podala písomné oznámenie o tehotenstve.

Odpoveď: Výpoveď tehotnej žene po oznámení tehotenstva zamestnávateľovi

Dobrý deň,

Zákonník práce upravuje v § 64 inštitút tzv. ochrannej doby. Tento inštitút spočíva v tom, že počas plynutia ochrannej doby platí (okrem určitých výnimiek popísaných nižšie) zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa. V rámci ochrannej doby teda zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi výpoveď, aj keď by existoval konkrétny výpovedný dôvod.

Vo vzťahu k tehotenstvu je ochranná doba stanovená v § 64 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce tak, že ochrannou dobou je aj doba, počas ktorej je zamestnankyňa tehotná.

Výnimky, v ktorých môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď aj počas ochrannej doby sú vymedzené v § 64 ods. 3 Zákonníka práce. Ide napr. o situáciu, keď zamestnanec z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce, v prípade zániku zamestnávateľa či v prípadoch, ak by zamestnávateľ mohol so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer.

Z hľadiska posúdenia platnosti výpovede zamestnávateľa je rozhodujúce, či v čase doručenia výpovede zamestnávateľovi existovali právne skutočnosti, s ktorým Zákonník práce spája zákaz výpovede v ochrannej dobe. Ak by zamestnávateľ dal počas ochrannej doby výpoveď zamestnancovi, takáto výpoveď by bola neplatná (ak nejde o uvedené výnimky).

Zákonník práce súčasne v § 40 ods. 6 definuje, kto sa považuje na účely pracovno-právnych predpisov za tehotnú zamestnankyňu. Podľa uvedeného ustanovenia je tehotná zamestnankyňa taká zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie. Od momentu, kedy zamestnankyňa písomne informuje svojho zamestnávateľa o svojom stave a predloží o tom lekárske potrvdenie, považuje sa v pracovno-právnych vzťahoch za tehotnú zamestnankyňu, s čím spája Zákonník práce začatie plynutia ochrannej doby, v ktorej v zásade platí zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa.

Rozhodujúci je teda konkrétny časový moment. Ak by Vám zamestnávateľ dal výpoveď po tom, čo ste už boli považovaná aj v pracovno-právnych vzťahoch za tehotnú zamestnankyňu (hoci aj v ten istý deň, ako ste by ste zamestnávateľa písomne informovala o svojom tehotenstve a predložila o tom lekárske potvrdenie) a neboli by splnené podmienky pre výnimku zo zákazu výpovede v ochrannej dobe, výpoveď by bola neplatná. Avšak, ak by Vám zamestnávateľ doručil výpoveď napríklad doobede a Vy by ste ho písomne informovali a predložili lekárske potvrdenie o tehotenstve až poobede v rovnaký deň, bola by vám výpoveď daná ešte v čase, keď ste neboli v ochrannej dobe.

Ak máte za to, že výpoveď Vám bola daná bez splnenia uvedených zákonných podmienok, môžete sa domáhať na súde žalobou v lehote 2 mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer neplatného skončenia pracovného pomeru. Základným predpokladom na podanie žaloby ale je oznámenie zamestnávateľovi, že trváte na tom, aby Vás ďalej zamestnávateľ, pretože výpoveď považujete za neplatnú.

Je súčasne dôležité Vás upozorniť na to, že v prípadnom súdnom konaní by musela byť preukázaná skutočnosť, že výpoveď Vám bola daná až potom, čo ste si splnili zákonné podmienky na to, aby ste boli považovaná v pracovno-právnych vzťahoch za tehotnú zamestnankyňu. Ak by došlo k doručeniu výpovede v rovnaký deň, ako zamestnankyňa písomne oznámila zamestnávateľovi svoje tehotenstvo a predložila lekárske potvrdenie o tom, dokazovanie rozhodujúcich skutočnostíí by mohlo byť značne náročné. Až do prípadného rozhodnutia súdu o neplatnosti výpovede sa výpoveď považuje za platnú a následne aj pracovný pomer za platne skončený.