Máte
otázku?

Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Plánujem vziať si dcéru na jarné prázdniny do Čiech. Keďže dcéra má po matke priezvisko, chcem sa informovať, či mi bude stačiť cestovný pas a rodný list na preukázanie identity v prípade kontroly. Rovnako ma zaujíma, či potrebujem súhlas matky a či musí byť tento súhlas úradne overený, alebo stačí, ak matka napíše súhlas na papier a podpíše ho. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

Dobrý večer,

odporúčame vo veci písomný súhlas druhého rodiča s uvedením identifikačných údajov matky, otca a dieťaťa, rodné čísla, trvalých pobytov, pobyty, miesto cesty resp. štát, doba pobytu, a podpis matky úradne overiť. 

Dôvod je ten, aby nedošlo k nedorozumeniam, napr. k nahláseniu únosu zo strany matky, ako aj z dôvodu nepredvídaných okolností.

Každé dieťa musí mať pri ceste do Českej republiky vlastný platný cestovný pas.

 

Dúfame, že naša rada Vám pomôže.

Trápi vás "Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj 15-ročný syn by chcel vycestovať sám do susedného Česka, aby strávil pár dní u mojich známych. Aký konkrétny dokument by mal mať so sebou na cestu a počas pobytu? Ďakujem. Alex

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 19.03.2024)

Dobrý deň,
na vycestovanie by mal Vášmu synovi postačovať platný pas, resp. občiansky preukaz. Niektoré krajiny vyžadujú súhlas rodičov s vycestovaním do zahraničia. Je to však otázka týkajúca sa vstupu do danej krajiny. Slovenský zákon nevyžaduje súhlas oboch rodičov na krátkodobé vycestovanie do zahraničia. Ak si však chcete byť istí, tak mu môžete udeliť písomný súhlas s vycestovaním do Čiech, pričom Vaše podpisy Vám odporúčam overiť notárom. Do budúcna jednotlivé požiadavky štátov pri vstupe detí na ich územie nájdete aj na linku nižšie: 

https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahranicia/cestovanie-s-detmi 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môže matka obmedzovať styk otca so 13-ročnou dcérou len na území Slovenskej republiky? Otec nemá zakázaný ani iným spôsobom upravený styk s maloletou dcérou. Otec žije dlhodobo v USA a rád by si dcéru vzal na mesiac k sebe, avšak matka to odmieta a nechce vydať jej pas. Môže otec aj napriek tomu vybaviť dcére druhý pas a vziať si ju na mesiac k sebe? Matka podávala na otca viackrát trestné oznámenia, avšak neuspela, pretože nebola naplnená skutková podstata. Dcéra si praje byť so mnou - otcom. Už neviem, kam sa mám obrátiť, aby sme mohli spolu tráviť čas.

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 18.07.2023)

Dobrý deň,
ak otec nemá upravený styk súdom, tak si nemôže len tak zobrať dieťa ak bolo zverené matke. 

Ak žiadny súd neprebehol a dieťa nie je zverené matke, tak otec ma právo si zobrať dieťa so sebou. Matka by v zápätí určite podala neodkladné opatrenie. To isté ale môže urobiť aj otec. 

Ak. Existuje súdne rozhodnutie, potom sa treba riadiť podľa neho. Ak nie je v ňom upravený styk alebo len nedostatočne, tak sa to sa vyriešiť súdom. Dalo by sa to aj tým neodkladným opatrením. Aby ste nemuseli čakať mesiace a mesiace na súdne rozhodnutie. Je vhodné mať dôkaz, že to tak chce aj dcéra. Na Slovensku je možné pre dieťa vybaviť dva pasy.

Ak by ste chceli vybaviť zrýchlené neodkladné opatrenie, napíšte mi. 


Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či pri vycestovaní do Kanady na 14 dní potrebujem súhlas od otca môjho 17-ročného dieťaťa. Ak áno, je nutné toto potvrdenie notársky overiť? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, B.

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 27.07.2022)

Dobrý deň, v zmysle ust. § 35 zákona o rodin nepotrebujte súhlas otca dieťaťa na vycestovanie do zahraničia. Keďže ide o krátkodobý pobyt /dovolenku/ je treba otca dieťaťa informovať emailom alebo aspoň SMS, že sa budete nachádzať na dovolenke v zahraničí v Kanade a to z dôvodu, že ide o rodičovské právo vedieť kde sa jeho dieťa nachádza, ako aj z dôvodu nepredvádateľných okolností a udalostí v krajine.

Odporúčam pozrieť stránku Ministerstva zahraničných vecí a eur. záležitostí SR aké doklady sú potrebné pre vstup do krajiny.


Trápi vás "Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať, či môj 11-ročný syn môže vycestovať do zahraničia na dovolenku s babičkou bez písomného súhlasu môjho alebo jeho otca, s ktorým nežijeme v spoločnej domácnosti. Syn však nosí jeho priezvisko. Mám na mysli, či je preňho dostatočný cestovný pas, alebo či ja ako matka potrebujem aj splnomocnenie, že s ním môže cestovať. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom, Lucia

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 25.08.2021)

Dobrý deň,
vzhľadom na okolnosť, že Váš syn nie je plnoletý a necestuje s Vami ako zákonným zástupcom, ale so starou mamou, stará mama bude potrebovať od Vás písomné splnomocnenie resp. súhlas s cestou maloletého do zahraničia.

Nepíšete, do ktorej krajiny má byť realizovaná cesta, preto odporúčam, aby ste pozreli podmienky vstupu do konkrétnej krajiny na stránke Ministerstva zahr. vecí a eur. záležitostí SR /link : https://covid19.mzv.sk/koronavirus-2019.html/.


Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý deň, moja matka, ktorá dlhodobo žije v zahraničí, má svoje deti umiestnené v zariadení, kde im bola nariadená ústavná starostlivosť. Má záujem o ich pobyt u nej a plánuje, že ich k nej odvezie ich babička. Máte radu, ako v tejto situácii postupovať? Je potrebné zabezpečiť súhlas otcov s výcestom maloletých detí?

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 29.06.2020)

Dobrý deň,

 

odhliadnuc od nariadenej ústavnej starostlivosti ak má dôjsť k vysťahovaniu detí do zahraničia, ide o vec, na ktorú je potrebný súhlas aj druhého rodiča. Pritom ak sa dohoda o vysťahovaní nedosiahne, potom je možné požiadať súd, aby v tejto veci rozhodol. Ten bude zohľadňovať hlavne najlepší záujem maloletého dieťaťa/maloletých detí.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý večer, cestujem s mojim synom na jeden deň do ČR a môj syn má priezvisko po priateľovi. Chcela by som sa opýtať, či potrebujem nejaký súhlas na to, aby som mohla so synom vycestovať, aj keď syn nemá moje priezvisko. Ďakujem.

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 03.03.2019)

Dobrý deň,

súhlas na cestovanie na jeden deň nepotrebujete.

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať na územie Českej republiky s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom; doklad musí byť platný pri vstupe do krajiny aj pri výstupe z krajiny; deti do 15 rokov musia mať vlastný platný cestovný pas.


Trápi vás "Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Môj syn má vycestovať do zahraničia so športovým klubom na dva týždne. Je zverený do mojej starostlivosti ako matky a nemá stanovený styk so svojím otcom. Otec sa so synom stretáva minimálne. Oznámila som mu synovu cestu a môj exmanžel sa mi začal vyhrážať, pretože s touto cestou vraj nesúhlasí. Potrebujem na túto cestu jeho súhlas? Cestu nehradí. Ďakujem.

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 10.12.2018)

Dobrý deň, vychádzajúc zo zákona o rodine potrebujete súhlas druhého rodiča iba v tom prípade, ak ide o dlhodobé alebo trvalé vysťahovanie do zahraničia. 2 týždne nie je možné vnímať ako dlhodobé vycestovanie. Je podobné ako pri letných dovolenkách, kedy rodič tiež nepotrebuje mať súhlas druhého rodiča s vycestovaním do zahraničia. V prípade, že by práve v tom čase mal mať otec stretnutie so synom, bude potrebné mu navrhnúť náhradný termín, nakoľko v tomto termíne zrejme nebude možné toto stretnutie uskutočniť. Nad rámec toho si Vám dovoľujeme dať do pozornosti, aby ste vykonali potrebné úkony aj vo vzťahu k Vášmu synovi (napr. cestovné poistenie, splnomocnenie pre vedúceho klubu, trénera na cestu do zahraničia s Vaším synom...). Ide o opatrenia, ktoré predídu možným problémom v zahraničí, nakoľko maloleté dieťa bude bez zákonných zástupcov. Splnomocnenie odporúča aj MZV SR, a to dvojjazyčné.


Podotázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ? (Rodinné právo)

Potrebujem splnomocnenie od exmanžela?

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

(odpoveď odoslaná: 26.07.2018)

Dobrý deň,

ak sa s dieťaťom chystáte vycestovať do zahraničia len dočasne, napr. na dovolenku, či návštevu, súhlas nepotrebujete. Je však vhodné otca upovedomiť o tom, kam a kedy cestujete a kedy sa vrátite. Ak by ste sa chceli do zahraničia vysťahovať natrvalo, potom by ste potrebovali súhlas otca dieťaťa. Ak by ho odmietol udeliť, mohli by ste o nahradenie tohto súhlasu požiadať súd. To, či súhlas súd udelí, alebo nie, závisí od okolností, ktoré vyplynú v súdnom konaní. V prípade ak cestujete natrvalo, požiadajte otca písomne (môžete aj mailom) o súhlas. Podľa jeho reakcie, budete následne postupovať (ak súhlas preukázateľne udelí, môžete vycestovať, ak nie, bude potrebné podať na súd návrh).V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.