Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Plánujem vziať si dcéru na jarné prázdniny do Čiech. Keďže dcéra má po matke priezvisko, chcem sa informovať, či mi bude stačiť cestovný pas a rodný list na preukázanie identity v prípade kontroly. Rovnako ma zaujíma, či potrebujem súhlas matky a či musí byť tento súhlas úradne overený, alebo stačí, ak matka napíše súhlas na papier a podpíše ho. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vycestovanie dieťaťa - súhlas rodiča ?

Dobrý večer,

odporúčame vo veci písomný súhlas druhého rodiča s uvedením identifikačných údajov matky, otca a dieťaťa, rodné čísla, trvalých pobytov, pobyty, miesto cesty resp. štát, doba pobytu, a podpis matky úradne overiť.

Dôvod je ten, aby nedošlo k nedorozumeniam, napr. k nahláseniu únosu zo strany matky, ako aj z dôvodu nepredvídaných okolností.

Každé dieťa musí mať pri ceste do Českej republiky vlastný platný cestovný pas.

Dúfame, že naša rada Vám pomôže.